TOP

ONUR BAŞTÜRK’ÜN HUZUR DOLU EVİ

Onur Baştürk’ün natürel renklerin ve dokuların hâkimiyetindeki, gün ışığının parlaklığı ile huzur dolu evi, Gümüşsuyu’nda olmasına rağmen şehrin kaosundan bir hayli uzak.

Gümüşsuyu’nun dik yokuşlarından aşağı inerken, yeşillikler arasındaki çıkmaz bir sokağa varıyoruz. Şehrin bütün karmaşasını birkaç sokak ileride bırakarak Onur Baştürk’ün dairesinden gelen Lana Del Rey’in sesini takip ederek kapıdan içeri giriyoruz. İstanbul’da olduğumuzdan tekrar emin olmak içinse camdan bakmamız gerekiyor çünkü bu ev, güneyin sıcak ve doğal stili ile başka bir zamana ve coğrafyaya taşıyor bizi.

Bu hisse sahip bir ev bulmanın pek de kolay olmadığını belirtiyor Baştürk. “Gümüşsuyu’nun ‘kaosun ortasındaki ıssızlığını’ sevdiğimden buralarda epey ev bakınmıştım. Sonunda pencereleri ve aydınlığıyla beni kendine çeken bu küçük evde karar kıldım” sözleriyle anlatıyor daire ile yollarının kesişmesini. Beş buçuk yıldır yaşadığı evinin dekorasyonunu ise “Biraz Provence biraz New Hampton ama çokça etnik bohem ve tropik bir stil” olarak tanımlıyor. Tek bir cephe boyunca kesintisiz devam eden boydan boya camlar, yeşilliği evin içerisine taşıyor ve gün ışığını evin her noktasına dağıtıyor.

Daire, yaşam alanı ve yatak odası olarak iki bölüme ayrılmış. Açık mutfak ve oturma grubunun yer aldığı bölümde natürel dokular, bitkiler ile bir arada kullanılarak yazlık ev kurgusu pekiştirilmiş. “Sürekli yazı yaşayan bir ev burası” diyor Onur Baştürk ve sözlerine devam ediyor. “İçindeki bitkilerle ve her tip mobilyası, objesiyle 12 ay yazı yaşasın istedim ev. Çünkü buranın ana rengi beyaz. Haliyle ‘yazlık ev’ gibi dekore etmek için çok uygun. Bir de, son dönemlerde bu etnik bohem stile ben de kaptırdım kendimi. Bu tarza uygun ne bulursam alıyorum.

Ya da var olanı o stile uygun şeylerle değiştiriyorum.” Dairenin sahip olduğu plan oldukça kullanışlı olduğu için bu konuda değişiklik yapılmamış. Açık mutfak karşısında yerleştirilen Provence stilindeki yemek masası Pinterest’ten ilham alınarak özel olarak yaptırılmış. Masaya farklı modellerde sandalyeler eşlik ediyor. Üzerine uzun uzun konuştuğumuz Misk’ten satın alınan ve sepeti Dudu Home’dan muz ağacı ise oturma grubunun bulunduğu bölümde yer alıyor. Ağacın altında Baştürk’ün üzerinde binlerce film izlediğini itiraf ettiği Mudo Concept kanepe bulunuyor. Bambu koltuk Yargıcı Homeworks’ten, yastığı ise İbiza’dan satın alınmış.

Evin stilini en iyi yansıtan parçalardan biri olan kütüphane Coastal Homes’dan. “Markanın yaratıcısı ve kurucusu Ahmet Tipi’ye nasıl bir kütüphane hayal ettiğimi söylemiştim, o da sağ olsun yaratım sürecine beni de dâhil etti ve ortaya bu nefis ürün çıktı” diyor Baştürk bu parça ile ilgili olarak. Beyaz rengin yarattığı derinlik hissini ve natürel dokuları yatak odasında da devam ettirmiş ev sahibi. Geniş bir alana yayılan bu odada piyano ve çalışma masası da yer alıyor. Onur Baştürk’ün yatak odasında dergilik olarak kullandığı Palm Beach Cabinet ve televizyon ünitesi de eve ilk yerleştiği zaman Coastal Homes’tan satın alınmış. Natürel dokuların dengeli etnik stil ile bir araya getirildiği ev, gerçekten de yıl boyunca yazı yaşıyor.

 

Hazırlayan: Ilgın Gözelekli

Fotoğraf: Fevzi Ondu

 

seda@mayadijital.com