TOP

ODANIN HAVASINI DENGELEMEYE YARDIMCI OLAN PASTEL RENKLER

Sarı

Sarı, coşku, mutluluk, pozitiflik ve enerji gibi duyguları uyandıran bir renktir. Ancak, herkesin aynı renklere cevap vermediğini unutmayın. Banbury, “Sarıların olumlu ve davetkar olduğu düşünülürken, bazı insanlarda hayal kırıklığı yaratabilir” diyor. Banbury, “Öyleyse, renklerin size ne konuştuğunu gerçekten düşünün ve kendi kişisel uyumunuzu yaratan bir kombinasyon seçin” diyor.

Yeşil

Yeşil renk bile doygunluk seviyesine bağlı olarak çeşitli duygular uyandırabilir. Magna, “Spa gibi rahatlamaya ilham verecek şekilde tasarlanmış yerleri düşünün, renk seçimleri genellikle doygunluk anlamında daha düşüktür” diye açıklıyor. Ve bunun tam tersinin daha doygun renklerin tercih edildiği yüksek enerjili ortamlar için geçerli olduğunu söylüyor. “Kireç yeşili renk doygunluğa bastığında, renkteki asitlik daha maceracı ve aktif bir duygu verir ve doygunluğu düşürdüğünüzde, gölge doğada bulacağınız şeye daha yakındır” diyor Kim.

Mavi

Kraliyet mavisi tipik olarak rahatlatıcı ve sakinleştiricidir, gök mavisi verimlilik, neşe ve hatta özgürlük duygularını teşvik eder. Skafidas, “Renk yoğunluğu, saf canlı bir renk olmaktan, yumuşak bir renge dönüşme, griyi renge sokma anlamına geliyor” diyor. Doygunluk tipik olarak heyecan verirken, Magno da ezici olabileceği konusunda uyarıyor. “Doymamış ya da daha az doygun renklerin bir oda için işe yaramamasının nedeni budur” diye açıklıyor. Skafidas, “Çoğu insan duvarların daha yumuşak bir tonda olmasıyla doygun vurgular yapmayı tercih edecektir, çünkü bu hem estetiğe hem de odanın havasını dengelemeye yardımcı oluyor” diyor.

Mor

Mor, gizemli, yaratıcı ve lüks bir renk seçimidir. Magno, “Ev için renk seçerken, kişisel zevkler ve hangi renklerin en çok ilgi çektiği hakkında düşünmek en iyisidir, çünkü bu, ev için hangi renklerin en iyi olduğunu belirlemede yardımcı olacak ipuçları sağlayacaktır” diyor.

gizema@groupmedya.com