TOP

Nur Kaşıkçı Eke’nin Şık ve Yalın Stildeki Evi

Dekorasyon ve tasarım markası Archive’in ortaklarından Nur Kaşıkçı Eke’nin Nişantaşı’ndaki bahçe katı dubleksi, şehrin kalabalığından uzak, şık ve yalın stile sahip kullanışlı bir şehir evi.

Dünyaca ünlü moda markalarının, her damak lezzetine hitap eden kafelerin, üçüncü dalga kahve dükkânlarının ve butik mağazaların merkezi, Nişantaşı’ndayız. Nişantaşı hareketli bir yer olarak bilinse de, aslında mahalle kültürünü ara sokaklarına sıkıştırdığı nadir semtlerden biri. Çağla Daş ve Nur Kaşıkçı Eke’nin daha önce Galata’da bulunan; farklı tasarımcılara ait markaları bir araya getiren konsept mağazaları Archive, bir süredir Teşvikiye’de yeni yerinde varlığını sürdürüyor. Markanın ortaklarından Nur Kaşıkçı Eke’nin bahçe katı dubleksi Nişantaşı’nın en sessiz sokağında, üstelik Archive’e oldukça yakın bir mesafede konumlanıyor. Eke, tasarıma olan merakının yanında asıl mesleği olan avukatlığı da aktif olarak yürütüyor. Gayrimenkul sektöründe çalışan eşi Alpkaan Eke ile taşınmak üzere oldukları dönemde, yakın arkadaşlarının başka bir eve taşınma kararı sonrasında karşılarına çıkan bu bahçe katı dubleksinde yaklaşık bir yıldır ikâmet ediyorlar. Daha önce beş yıl boyunca aynı sokakta oturan çift, bulundukları yerden kopmak istememiş hiç ve burası onların umutsuzluğa düştükleri noktada karşılarına çıkarak yeni evleri olmuş.

Evde yer alan mobilyalar ve objeler çoğunlukla Archive imzası taşıyor ama kimi ürünler mağazada satılan markalar içinde en yalın ve şık etkiye sahip tasarımlar arasından Nur’un özel seçkisi. Giriş ve bahçe katından oluşan ev, yaklaşık 200 metrekarelik bir kullanım alanına sahip. Üst katta yatak odası, misafir odası, çalışma odası; ayrıca eşine ve kendine ait giyinme odası ve yatak odalarına ait iki banyo yer alıyor. Alt katta konumlanan salon bir tarafı ile kış bahçesine diğer tarafı ile de mutfağa uzanıyor. Alta katta bir de banyo bulunuyor. Eski ev sahiplerinin klasik stilini; duvar kâğıtları, halılar, nötr renkte duvar renkleri, mobilyalar ve aksesuarlar ile modern ve sade bir hale dönüştürmeye karar vermiş Eke çifti. Eşiyle ortak kararlarının evin olabildiğince yalın olması yönünde olduğunu söyleyen Nur Kaşıkçı Eke, bu fikirden hareketle önce ortak bir ihtiyaç listesi hazırlamış.

Giriş katında açık renkler, salonda ise daha yalın bir atmosfer yakalamak için koyu renklerden yana tercihlerini kullanmışlar. Ferah bir salona sahip olan evde, yemek bölümü ve oturma bölümü iç içe. Yemek masasının arkasında yer alan ve iki panelden oluşan aynalarla salonda ferah bir etki yaratılmış. Evin kış aylarındaki en keyifli köşelerinden biri ise şöminesi. Evin en keyifli yerlerinden bir diğer alan ise, salondan geçiş yapılan kış bahçesi.

Burası evin en çok sevilen yeri. Üstelik misafirlerin eve gelir gelmez ilk olarak bu alana yöneldiklerini ev sahibi tebessüm ederek anlatıyor. Üzeri açılır kapanır panel sayesinde kış bahçesi dört mevsim kullanılabilir bir alan haline gelmiş. Salondan mutfağa ilerlerken alt kat banyosunda bir sürpriz karşılıyor bizi.

Pembe, beyaz ve gold tonlarının hâkim olduğu ışıltılı ve tropikal esintili bir banyo burası. Ev tatlı sürprizler barındırıyor. Bahçe katı dubleksi olması sebebiyle mutfakta pencere yer almıyor, bu nedenle aydınlatma spotlarla sağlanmış. Orta bölümde konumlanan yemek masası aynı zamanda sabah keyifli sohbetlere ev sahipliği yapıyor. Mutfağın yanından kıvrılan merdivenlerden yukarı doğru çıktığınızda giriş bölümüne ulaşıyorsunuz. Sağa ve sola doğru uzanan uzun bir koridor karşılıyor bizi.

Nur Kaşıkçı Eke’nin eşinin en çok vakit geçirdiği yer olan çalışma odasında iki adet çalışma masası bulunuyor. Burası çiftin en sevdiği tablolar ve aksesuarlar ile dopdolu.

Üst kattaki yatak odası ise sakin ve feminen bir etkiye sahip. Pastel tonların hâkimiyetindeki yatak odası oldukça şık ve zarif detaylardan oluşuyor. Üstelik burası 4 yaşındaki Lokum’un da en sevdiği yerlerin başında geliyor. Yine bu katta çiftin iki adet giyinme odası ve bir de misafir odası yer alıyor. Ev son derece kullanışlı ve adeta Archive’in vitrini gibi ışıl ışıl.

Hazırlayan: Candan Durusöz Akgün

Fotoğraf: Burak Teoman

seda@mayadijital.com