TOP

NOSTALJİK RUH: SALON GALATA

Naif Tasarım imzalı Salon Galata, Bankalar Caddesi’nin nostaljik ruhunu yansıtan iç mekân tasarımıyla zamanda yolculuğa çıkarıyor.

İstanbul’un karakteristik bölgelerinden biri olan Bankalar Caddesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun 19. yüzyıldaki ticari hayatında önemli bir yere sahipti. Eski adı Voyvoda olan cadde, 1930’lu yıllara kadar ticaretle ilgilenen kişilerin uğrak noktası olmuş. Geçtiğimiz on yıl içerisinde adeta yeniden hayata dönen ve mimari açıdan İstanbul’un en zengin yerlerinden biri olarak nitelendirilen bu cadde, günümüzde sanat, gastronomi ve eğlence meraklılıklarının uğrak noktalarından biri haline geldi.

Bankalar Caddesi’nin girişinde yer alan Salon Galata, Bozkurt Han’da faaliyet gösteriyor. Naif Tasarım tarafından bulunduğu bölgenin mimari yapısıyla uyum içerisinde tasarlanan mekân Bizans döneminden kalma tuğlalarla inşa edilen ve tarihi 1880’lere dek uzanan binanın en alt katında konumlanıyor. Naif ekibi bu mekânı tasarlarken sokağın tarihi dokusunu kendi estetik anlayışıyla harmanlamış. Baskın malzeme olan eski ahşap, yaşanmışlık duygusunu hissettiren önemli unsurlardan.

Tavandaki kalem işi süslemeler, ince işçilikle yeniden ortaya çıkarılmış ve Naif ekibi tarafından aslına uygun şekilde restore edilmiş. Mekânda yeşil ve kahverengi tonları ön planda. Duvardaki Ara Güler fotoğrafı ise Salon Cuma’nın imzası çünkü sanatçı bu fotoğrafı Bozkurt Han’ın çatı katından çekmiş.

bugral@groupmedya.com