TOP

Nefes Aldığım Yer

Galata’nın samimi havası ve tarihi Doğan Apartmanı söz konusu oldu mu, evler farklı bir boyut kazanıyor, tıpkı bu ev gibi… İç mimar Oya Tosun ve ev sahibesinin işbirliğiyle ortaya çıkarılmış dekorasyonda tasarım klasikleri, sanat eserleri ve özel imalat mobilyalar harmanlanmış.

Doğan Apartmanı’nda sokağa bakan kısımda ziyaret ettiğimiz evde biri ekonomist, diğeri avukat olan bir karı-koca yaşıyor. Eve Mart 2012’de taşınmış olan çift, senenin belli zamanları İstanbul’da bulunurken, kalan kısmında da Avrupa’da yaşıyor. İki kişilik yaşam için ideal kurgu ve standartlarda çözümlenmiş olan ev 160 m2 alana sahip ve salon, yemek odası, yatak odası, mutfak, banyo, misafir tuvaleti, dolap odası ile geniş bir antreden oluşuyor.

“Galata’yı tercih ettik çünkü evimizden çıktığımızda hayatın içinde olmak istedik. Ayrıca burası okula gittiğim semttir” diyerek anlatmaya başlıyor ev sahibesi: “Evi restore edilmiş aldık. Benim zevkime çok hitap ediyordu. Eski rabıtalar ve orijinal kapılar muhafaza edilmiş, salonda tuğla bir duvar tüm yalınlığıyla bırakılmıştı. Temiz ve bakımlı olan daireyi ele aldığımızda iç mimarisinde yıkım dökümlü herhangi bir değişiklik yapmadık. İç mimar Oya Tosun ve benim eklemelerimle dekorasyonu gerçekleştirdik. Evde kullanılmayan hiçbir şey istemedik, fonksiyonel bir ev hedefledik. Renk seçimlerinde sıcak tonları seçerken, aydınlatmaları avize, aplik ve yerden tercih ettik. Aplikler evde mevcuttu, değiştirmedik. Salon ve yemek odasında hiç perde kullanmadık. Sadece yatak odasında pamuklu kumaştan kalın perdelere yer verdik. Cilalanmış eski rabıtaların eve yaşanmışlık kattığını düşündüğümüzden herhangi bir halı ya da kilim tercih etmedik. Antredeki mermerler ise eve taşınma kararımızda rol oynadı diyebilirim.”

Ev sahiplerinin sanata verdiği değer ve tasarım ürünlere olan ilgisi evdeki modern resimlerden, heykellerden ve ikonik, tasarım klasiği mobilyalardan belli oluyor. “Benim için çok eşya iyi dekorasyon demek değildir. Kullanışlı mobilyalar kadar objeler de önemlidir. Hayatımda estetik ve doğal objeleri sever ve tercih ederim. Dekorasyonda ise ışıklandırma, yüksek tavan ve zemin malzemesi benim için önemlidir” diyor ev sahibesi.

İş gereği çok seyahat eden ve ayın yarısını yurtdışında geçiren bir çift oldukları için İstanbul’dayken Pera’nın içinde olmaktan hoşlandıklarını belirtiyor ve “Ayrıca burada bana uygun komşular ve güzel insanlar yaşıyor. Gerek apartman çalışanları, gerekse de burada yaşayan sanatçılar çok iyiler. Etrafımız keyifli insanlarla dolu” diyor ev sahibesi.

HAZIRLAYAN RANA KORGÜL                       FOTOĞRAFLAR BURAK TEOMAN

[imagebrowser id=936]

nazi@mayamedya.com