TOP

MUTLULUK VEREN SADE VE DOĞAL GÖRÜNÜM

Ev dekorasyonunda son yıllarda esen İskandinav rüzgârlarından ‘Lykke’ye yakından bakınca geçici bir moda trendinden çok daha fazlası olduğu açıkça ortaya çıkıyor. Bu yazıyla, mekânda sadece günlük fonksiyonlarınıza devam etmenizi değil gerçekten mutlu olmanız için daha uygun bir ortam yaratmanızı sağlayacak ipuçları bulacaksınız.

Yüksek Mimar Cansu Çolpan

Dancada “mutluluk, iyi şans” anlamlarına gelen “lykke” genel olarak yaşamın her alanını kapsayan bir kavram. Lykke etkisiyle hazırlanan tasarımlar ise bir evin tüm unsurlarının uyumla bir araya gelerek içinde yaşayanları mutlu etmesini hedefliyor. Geçtiğimiz yıllarda çok popüler olan bu İskandinav trendi “hyyge” ile benzerlikler gösterse de bu iki tarzın uygulanmasında önemli farklılıklar var. Hygge rahat ve dokunsal kumaşlar gibi yaşamdaki “küçük şeyleri” benimsememize rağmen, lykke “mutluluk” tanımıyla kapsamlı ve hygge’ye kıyasla çok daha geniş bir konsept.

Şömine etrafında kullanılan beyaz ve açık gri tonlarda doğal materyaller ve doğa temalı objeler son derece dingin ve huzurlu hissettiriyor.
Tasarım : John Lewis

MUTLULUĞUN ANAHTARI EVİNİZDE

Lykke evlerde sadelik ve doğallığın getirdiği tatmin olma duygusu üzerinde yoğunlaşıyor. Bu yaklaşımı benimsemek sadece mekân tasarımını değil aynı zamanda o mekânın bizi gerçekten nasıl mutlu edebileceğini de ifade ediyor. Bu yaklaşımda ev; psikolojik ve sosyal ihtiyaçları da karşılayabilen bir yaşam alanı konumunda. Mutlu olmak için yaşamın denge içinde olması gerekiyor ve bu dengenin en önemli unsurlarından biri de ev. Sadece yaşam alanlarının tasarımıyla ilgilenmekle kalmayan lykke, iç mekân düzenlemelerinin sosyal etkiyle mutluluğa dönüşmesini sağlıyor. Evlerde tüm bireylerin bir arada mutlu hatıralar yaratacağı ortak alanlar önem taşıyor. Dekorasyonda ise sadece estetik kaygılarla hareket etmek yerine duyguları mekâna taşımaya odaklanıyor. Bu yaşam tarzını benimseyen alanlarda ahşap, taş, seramik gibi doğal malzemelere ağırlık veriliyor. Bunun yanında lykke; şömine, bahçe ve doğal havuzların evlerdeki serotonin artırıcı etkilerinden faydalanıyor. Koyun derisi bir halı, birkaç kokulu mum ve yıpranmış ahşap bir sehpa ile doğal dokunun hissedilmesine odaklanılıyor.

Gümüş mumluklar ve hayvan figürlü aydınlatmalarla doğal olduğu kadar özgün bir hava yakalanmış.

MODERN YAŞAMDAN KISA SÜRELİ KAÇIŞLAR

Teknoloji günlük hayatımıza tamamen hâkim durumda. Ancak telefonlar, tabletler gibi akıllı cihazlar kendimizi dinlendirmek ve algılarımızı kapatmak için bize çok az zaman bırakıyor. Lykke bize yaşam alanlarından dikkat dağıtıcıları uzak tutmanın gerekli olduğunu hatırlatıyor.Günümüzde teknolojinin olmadığı bir ev düşünmek imkânsız olsa da lykke stilinde her evde, gün boyu iç içe olduğumuz cihazlardan uzak dinlenme alanları yaratmak son derece önemli. Bu uzaklaşma bireysel farkındalığı artırarak, sakin ve olumlu olmamıza yardımcı oluyor.

Toprak tonlarında mobilya ve döşemeler, altın kaplama detaylar ile modernize edilmiş.
Tasarım : Graham Green – Fotoğraf : Mel-Yates

DOĞAYI HISSEDİN

Doğal dünya ile yeniden bağlantı kurmanın ve bitki örtüsü ile çevrili olmanın zaman içinde ruh halini ve hatta fiziksel sağlığı nasıl artırabileceğini görme şansı vermenin önemine işaret eden bir eğilim. Çeşmeler, yeşillik ve hatta geniş bahçeler, bireylerin daha olumlu düşünmelerini ve daha üretken olmalarını teşvik edebilir. Her mekânda çok miktarda bitki örtüsü veya yeşil duvarı yaratmamız zor, ancak kullanacağınız canlı çiçekler, doğal ahşap kaplama masa ve objeler ile organik-pamuklu kumaşlar doğal yaşamla uyum içinde kalmanıza neşeyi hissederek yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Nötr tonlar ağırlıkta. Doğal materyaller, el dokuması kumaşlarls huzurlu bir hava oluşturulmuş.
Tasarım : Elísabet Ómarsdóttir
Fotoğraf : Mel-Yates

ANILAR BİRİKTİRİN

Kolayca değiştirebileceğiniz bir resim duvarı oluşturun. Dinamik ve kolay işlenebilir bir alan herkesin yaratıcı genine hitap eder. Bu alana ailenin eski resimlerini ya da sevdiğiniz diğer insanların fotoğraflarını ve güzel anılarınızı ekleyin. Kendinizi fotoğraflarla güzel anılarla kuşatmak, olumlu duygular doğuracaktır ve hatta yatıştırıcı da olabilir.

Modern hatlarda şömine ve aydınlatma ile sıcak bir etki yaratılmış.
Tasarım : Elísabet Ómarsdóttir

KOKULARIN SİZİ MUTLU ETMESİNE İZİN VERİN

Araştırmalar özellikle çiçek kokularının ruh halimizi olumlu yönde etkilediğini gösteriyor. Mumlar ile birleştirildiğinde ise bu etki daha artıyor. Oturma odanızda yer vereceğiniz birkaç mum sayesinde, alevin dinlendirici görünümü ve çiçeksi kokuların ferahlığı zihnimizi olumlu yönde etkileyecektir.

Sıcak tonlar ve ahşap materyaller ile denge yakalanmış.
Tasarım : Elísabet Ómarsdóttir

BEŞ DUYUYA HİTAP EDEN BİR MEKÂN, ANLAMLI GELMEYE BAŞLAR, AİDİYET VE MUTLULUK DUYGULARINI ORTAYA ÇIKARIR VE BU DA LYKKE’NİN GERÇEK AMACIDIR.

Balkonda kullanılan çiçekler, sıcak tonlarda objeler ve kumaşlarla keyifli bir oturma alanı ortaya çıkıyor.

RENKLERİN ETKISİNİ MEKÂNA KATIN

Renklerin insan sağlığına etkilerini inceleyen araştırma konusu kromoterapi incelendiğinde her rengin farklı bir duyuya hitap ettiği ve ruh halini büyük ölçüde yönlendirdiği ortaya çıkıyor. Nötr renkler genellikle dinlendirici ve sade hissiyatıyla ağırlıklı olarak kullanılır, ancak bilimsel çalışmalar duvarlar için farklı bir renk seçeneği ile ruh halimizi biraz daha iyi hale getirebileceğimizi gösteriyor. Araştırmalar, sarı ve yeşil renklere en olumlu yanıt verdiğimizi göstermektedir. Sizi iyi hissettiren renkleri belirleyip, bu renk paletini içeren bir tema yaratabilir, dekoratif objelerinizde ve kumaşlarınızda kullanabilirsiniz.

Sıcak tonlar gelişi güzel yerleştirilmiş objeler ve çiçeklerle sade olduğu kadar mutlu hissettiren bir mekân tasarlanmış.

YATAĞINIZI DÜZENLİ TUTUN

Güne başladığınız ve dinlendiğiniz alanlar olarak yatak odası psikolojinizde önemli yere sahiptir. Dağınık, özenilmemiş ve karanlık bir yatak odası, gününüzün devamında nasıl olacağı hakkında fikir sahibi olmak için yeterli. Evinizin tüm mahallerinden daha çok yatak odanızda kullandığınız renklerin dinlendirici olmasına özen gösterin. Göz yormayan,sade desenlere sahip organik kumaşlar ve yumuşak hatlarda objeler kullanarak motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

DAHA AZI DAHA FAZLA!

Bazen işlerin sizinle biraz iç içe geçtiğini ve hayatınızda çok yer kapladığını düşünüyorsanız, o zaman o alanda gerçek bir temizliğe ihtiyacınız var! Kaliforniya’da yapılan bir araştırma, kadınların vücuttaki stres hormonu seviyesi ile evlerinde sahip oldukları kaç eşya ile arasında net bir ilişki olduğunu göstermektedir, bu da gösteriyor ki; “Ne kadar çok eşya olursa, o kadar stres vardır.” Bir şeyleri atmayı öğrenmek ve karmaşıklığı önlemek için ince yöntemler kullanmak iyidir. Japon temizlik gurusu Marie Kondo’nun temizleme sistemi bu konuda ışık tutabilir. Temizliğin haricinde düzenleme yapmak da mekânı rahatlatan önemli öğelerdendir. Depolamaya ilişkin ipuçlarını alın ve cesur seçimlerden ve sıra dışı çözümlerden ilham alın. İşlevsel olarak kullanılabilecek mobilyaları satın almaya özen gösterin. Özgün bir hava oluşturmak için, geri dönüştürülmüş eski bir mobilya kullanın veya bir depolama alanı kullanabilirsiniz. Ferah ve fazlalıklardan arınmış bir ev sizi mutlu kılacak, odaklanma yetinizi artıracaktır.

Hazırlayan : CANSU ÇOLPAN

gizema@groupmedya.com