TOP

Mutfağınızın Yeni Dekorasyonunda Mutlaka Olması Gereken 5 Tasarım Önerisi

Küçük bir stüdyo daire ya da tam donanımlı lüks bir daire de yaşıyor olmanız önemli değil, kesin olan tek şey, herkesin evinde bir mutfağının olmasıdır. İster içinizde filizlenen bir ev şefi olsun, ister mikrodalgada şipşak pişirilebilen yemeklerle dolu bir dondurucunuz olsun birçok insan için mutfağı, inkar edilemez bir şekilde evin kalbidir.

Birkaç tencere, tava ve yemek takımı ile ilk bakışta, bir mutfağı donatmak kolay gelebilir. Düşünüldüğünde mutfak dekorasyonunuz için temelde aslında tam hazır olmayabilirsiniz. Günlük yaşamınız için gerekli olan tüm küçük mutfak araçları örneğin konserve açacakları, spatula ve fırın eldivenleri düzenlerken ne kadar zaman alabileceğine şaşıracaksınız. Ve en önemlisi alanınızı şık ve kişisel hale getirmeniz gerektiğini her zaman aklınızda olsun.

Herhangi bir mutfak düzenlemesinde mutlaka iç mekanınıza eklemeniz gereken oldukça taze ve lezzetli tasarım önerilerini sizin için listeledik.

#1 Temel ile Başlayın

İster çok kapsamlı bir onarımdan mutfağınızı geçiriyor olun, ister kiralık evinizin mutfağını birazda olsa kişiselleştirmeyi düşünüyor olun, mutfak aletleri ve tasarım kumaşları eklemenin öncesinde daha önemli birkaç adım atmanız gerekecektir. Doğru malzemeleri seçerek nokta atışı yapabileceğiniz temelleri oluşturun.

Tezgah üstü ve su geçirmez fayans malzemesi, dolaplarınız veya duvarlarınız için doğru boya rengi seçimi iç mekanınızı uzun yıllar kullanmanıza olanak sağlayacaktır.

Tezgah ve fayans seçimi ev için oldukça önemlidir. Kiralık bir evde yaşıyorsanız, su geçirmez yapışkanlı çıkartmalarda geçici de olsa bu yenileme işinizi görecektir.

#2 Pencerelerin Ön Planda Olma Zamanı

Pencereler ve perdeler hemen hemen her iç mekan için elzem olsa da genellikle mutfak dekorasyonunda arka planda yer alırlar. Ancak mutfak dekorasyonunuzda pencerelerinize iyileştirmeye yoğunlaştığınız zaman ortamın bir anda havasını değiştiğini göreceksiniz.

Perdelerinizde tercih edeceğiniz mücevher tonları mutfağınıza hoş bir derinlik katacaktır.

#3 Kolay Temizlenebilir Halılar

Mutfak halısı trendi bu sezonda yükselişte ve inmeye hiç niyeti yokken sos dökülmesi gibi zor lekelerin çıkmasını kolay hale getirecek, temizlenmesi kolay pratik bir halı seçtiğinizden mutlaka emin olun.

Makinede yıkanabilir bir halı son derece pratik olacaktır. Mutfak gibi yoğun trafiğin yaşandığı alanlarda her zaman yıkayabileceğiniz bir halıya ihtiyacınız var.

Şık aynı zamanda kullanışlı bir hali eklemek, evinizdeki herhangi bir odaya yeni bir hayat getirmenin en kolay yollarından biridir. Makinede yıkanabilir özelliğinin olması, dökülmeler meydana geldiğinde halının hala eski halini korumasını sağlayacaktır.

#4 Yaratıcı Dönüşümler

Mutfak adası, yemek hazırlama yüzeyi, rahat aynı zamanda şık tasarımıyla ve birçok fonksiyonel özellikleri sayesinde dekorasyonda oldukça tercih ediliyor. Adanızı düzenlemek ya da geleneksel bir tezgaha sahipseniz benzeri bir efekt vermek isteyip istemediğinize bakılmaksızın kesin olan dekorasyon tasarımı, bir dizi tezgah sandalyesine olanak sunmasıdır.

#5 Yeşilliklerin Ferah Enerjisi

Tüm duyulara hitap eden bir ev dekoruna ne dersiniz? Alanınıza biberiye veya fesleğen ekleyerek bu görünümü tamamlayın. Mutfağınıza çeşitli otlar eklemek, tariflerinize lezzet katmanın ötesinde aslında çok daha fazlasını alanınız için yapacaktır.

iremnurhanisoglu96@gmail.com