TOP

MODERN VE MİNİMAL TASARIM

İç Mimar Emre Tülle’nin tasarladığı Göztepe’deki rezidans daire, minimal stilin modern çizgilerdeki tasarımlar ve Akdeniz ruhuyla şekillendiği, işlevin ise konforla harmanlandığı rafine bir dekorasyon yolculuğuna çıkarıyor.

İç Mimar Emre Tülle

Asya yakasının en müstesna semtlerinden Göztepe’de bir rezidansta yer alan bu daire, Gözde ve Alessandro Bracceschi’nin huzurlu sığınağı. Ev sahipleri, iç mimarın imzasını taşıyan arkadaşlarına ait evi görüp beğendikten sonra kendi evlerinin iç mekân tasarımında da Emre Tülle ile çalışmaya karar vermiş. Yaklaşık 150 metrekareye yayılan geniş balkonlara sahip daire, üç oda ve bir salondan oluşuyor. Evde herhangi bir yapısal değişiklik olmamış: “Tümü sıfırdan olacak şekilde hareketli ve sabit mobilyalarla eve özel bir dekorasyon işi oldu, projenin tasarım ve uygulaması üç ay sürdü” diyor Emre Tülle, evin stilini modernist detaylar eklenmiş minimal olarak tanımladıktan sonra.

Kütüphane özel üretim. Wassily sandalyeler Marcel Breuer tasarımı.
Ev sahiplerine ait ödüllerin sergilendiği cam raf, lacivert kadife kanepe ve mermer orta sehpa özel tasarım. Molteni&C marka Reversi Xl kanepe, Konak Mobilya’dan alınmış.

Ev sahiplerinin proje tasarım sürecinde beklentileri ağırlıklı olarak mobilyaların ve ünitelerin rahatlığıyla kullanışlılığı üzerine olmuş. Bu beklentiyi önceliğe alan iç mimar mobilya seçimlerini yapmış ve bazı parçaları da ürettirmiş. Ev sahipleri salon için büyük ahşap bir yemek masası, kitapları için yeterli bir kütüphane ve bebek odası için ise Montessori tarzı yatak talep etmişler. İç mimar, ev sahiplerinin ebeveyn ve misafir odası için yeterli depolama alanı istekleri doğrultusunda sabit mobilya tasarımları yapmış. Renk tercihlerinde ahşap, mavi ve beyaz gibi Akdeniz ruhunu hissetmemizi sağlayan tonlar ön planda. “Kullanılan mavi renk, ev sahiplerinin bebeklerinin ismi. Bu yüzden evin birkaç noktasında kullanmak istedik” diyor Emre Tülle renk seçimlerini neye göre yaptığını sorduğumuzda. Mavilik gün ışığını kucaklayan eve ekstra ferahlık katıyor. Salonda Konak Mobilya’dan alınan anstrasit Molteni&C marka Reversi Xl kanepe TV ünitesinin karşısına konumlandırılmış. Lacivert kadife kanepe ise özel üretim. Marcel Breuer tasarımı ikonik Wassily koltuklar oturma grubunu tamamlıyor. Mermer orta sehpa sadece salonun değil tüm dairenin merkezi olarak belirlenmiş adeta. Büyük ahşap yemek masası, TV ünitesi, kitaplık ve büfe özel üretim ve hepsi ahşap, mavi ve beyazın uyumlu birlikteliğini yansıtıyor. Sandalyelerde yine Marcel Breuer tasarımlarından yana bir seçim yapılmış. Hazeranlı Cesca model sandalyeler Normann Copenhagen marka Bell sarkıt aydınlatmalarla birlikte yemek bölümünde yer alıyor. Salonda ihtiyaç olan depolama alanını karşılamak için kütüphaneyi de içine alan uzun bir TV ünitesi, ev sahiplerinin ödüllerini sergilemesi için ise cam bir ünite tasarladığını söylüyor Emre Tülle. Mutfak için sabit bir oturma ünitesi, yemek masası ve ev sahibinin kar küresi koleksiyonu için bir sergileme rafı üretilmiş. Evin en neşeli alanı olan bebek odasının uzun duvarı, designmixer marka tropikal temalı bir pano kâğıt ile kaplanmış. Ebeveyn yatak odasında duvarla bütünleşik bir yatak başı ve giyinme alanı karşımıza çıkıyor.

MALZEME SEÇİMLERİNDE DETAYLARDA PASLANMAZ METAL, GENELDE İSE MASİF AHŞAP VE LAKE ÖNE ÇIKIYOR.

Diseno’dan alınan Normann Copenhagen marka Bell aydınlatmalar özel üretim ahşap yemek masası ve Marcel Breuer tasarımı Cesca sandalyelerle birlikte kullanılmış. Mavi dresuar özel üretim.
Özel üretim mutfak sediri ve masaya Wishbone sandalyeler eşlik ediyor.
Bebek odasının bir duvarı designmixer imzasını taşıyan tropik desenli duvar kâğıdı ile kaplanmış. Yatak özel üretim.

Hazırlayan : ÇİĞDEM HASANOĞLU

Fotoğraf : ERHAN TARLIĞ

gizema@groupmedya.com