TOP

MODERN İNZİVA EVİ

Güney Afrika’daki Benguela Koy Lagünü Şarapçılık Bölgesi’nde yer alan SAOTA imzalı bu modern ev, neredeyse her odasından olağanüstü manzaralar sunuyor.

Yerli fynbos bitki örtüsü eğiminin dağlarla çevrili gelgit nehirlerinin geniş sularına uzandığı Botrivier Lagünü üstündeki bu muhteşem ev, Cape Town’un güneydoğusunda Benguela Koy Lagünü Şarapçılık Bölgesi’nde konumlanıyor. Mimari tasarımında SAOTA imzası taşıyan tatil evinin iç mekân düzenlemesi ARRCC tarafından gerçekleştirilmiş. Evin mimari tasarımı, bölgenin sıra dışı doğal güzelliğinin evin her alanını etkilemesine izin verirken, güneş, tuz, yağmur ve özellikle şiddetli rüzgâr gibi birçok doğal etmene karşı çözümler üretmiş. Ev sahibinin çocukları için rahat bir inziva mekânı yaratma isteği, eğlenceli açık hava alanları ile birleşince, kanatları görünümü en üst düzeye çıkaran, manzaraları çerçeveleyerek korunaklı büyük bir avlu sunan “C” formundaki yerleşim planı oluşmuş. Koridor, lagün ile paralel olarak dik açılarda yerleştirilmiş temel yaşam alanları ile bir dayanak noktası oluşturan ve katı bir granit bloğu andıran mutfak adasına bağlanıyor. Mutfak ise açık planlı yaşam alanı ve büyük beton duvara yerleştirilen şömine ve pencereyle çerçevelenen manzaraya bakıyor.

EVİN İÇ KISIMLARINDAN DIŞARIYA AÇILAN GÜVERTEDE, OTURMA, YEMEK VE MUTFAK ALANI GIBI KEYİF AMAÇLI MEKÂNLAR TASARLANMIŞ.

Açık planlı yaşam ve yemek yemek alanı, aynı özenle seçilen mobilyalarla birbirinden ayırt edilebilir bir tarza sahip. OKHA’nın 10 kişinin rahatlıkla yemek yemesine imkân tanıyan Bison yemek masası tercih edilmiş.

EVİN KONUMLANDIĞI COĞRAFYADAN İLHAM ALAN TASARIM EKİBİ, OKHA MARKA JADA L KANEPE, MASİF MEŞE ÇERÇEVELİ MILES VE ZEYTİN YEŞİLİ DERİ KAPLAMALI NICCI KOLTUKLARDAN OLUŞAN OTURMA ALANINI, VOLAKAS MARBLE’DAN CAPRI ORTA SEHPA İLE TAMAMLAMIŞ.

İç mimarlık stüdyosu ARRCC tarafından seçilen ve yerel üreticilerden biri olan Okha’dan alınan mobilyalarla sıcak ve lüks mekân kurguları oluşturulmuş.

Özgün ahşap kaplama saçaklar, hâkim rüzgâr yönü dikkate alınarak tasarlanmış. Dış mekânda ek bir yaşam alanı yaratmak amacıyla salondan dışarıya doğru uzatılan saçaklar, hareketli perdelerle çerçevelenmiş. Evin iki üst kanadında, lagün üzerinden dağlara doğru yükselen manzaraya bakan yatak odaları bulunuyor. Lagünden bakıldığında ortaya çıkan sonuç, hem yapının çevresine ve çevresiyle olan ilişkisine hem de bölgenin mikro iklimine dair unutulmaz bir mimari kompozisyon sunuyor. Bölgeyle şiirsel bir anlatı kuran yapı formu, yerel ahır ve meyve toplama barakalarından referans alıyor. Evin tasarımında uzun ömürlü ve bakımı kolay malzemeler tercih edilmiş. Bölücü perdelerde güneş ve mahremiyet kontrolü sağlamasının yanı sıra bakım kolaylığı da sağlayan siyah metal örgü kullanılmış. Panjur beton ve granitin estetik ve pragmatik dokusu, mutfak ve tavanlarda yerini görsel ve dokusal bir sıcaklık katan ahşaba bırakmış. Ham granit bir bloktan oluşan mutfak adasının cilalı yüzeyi, CNC kesim ahşap bir perdenin yanında yükselen merdiven ve patinalanmış korten çelik kaplı baca boruları, rafine detaylarıyla, mekânda kullanılan yalın ana malzemeler arasından öne çıkıyor.

Mutfaktaki ada ünitesinde sert granit bloklar kullanılmış. Salon ve yemek alanının akıcı dizaynına bakan açık renk ahşap mutfak dolapları ise yumuşak bir etki yaratmış.

İç mimarlık stüdyosu ARRCC tarafından seçilen ve yerel üreticilerden biri olan OKHA’dan tedarik edilen mobilyalar, sıcak ve lüks bir mekân kurguluyor. OKHA’nın geometriden ve kaya oluşumlarından ilham alan, yün ve bambu ipliğinden yapılmış Diamond Rug tasarımını, oturma odasının granit zemini tamamlıyor. Evin konumlandığı coğrafyadan ilham alan tasarım ekibi, L şeklindeki lüks Jada divanı, masif meşe çerçeveli Miles ve zeytin yeşili deri kaplamalı Nicci koltuktan oluşan oturma alanını, Volakas beyaz mermer Capri orta sehpa ile tamamlamış. Açık planlı yaşam ve yemek alanı, aynı özenle seçilen mobilyalarla birbirinden ayırt edilebilir bir tarza sahip. Yemek masası olarak OKHA’nın 10 kişinin rahatlıkla yemek yemesine imkân tanıyan Bison tasarımı tercih edilmiş. Salonda kullanılan döner STM koltuk, ev sahiplerine 360 derecelik nehir ve iç mekân manzarası sunuyor. Doğa, iç mekân tavanlarından dış yaşam alanlarına kesintisiz bir akışla evin her tarafına yayılıyor. Yapının iç kabuğunun sınırlarını dolaşarak terasları kucaklıyor, bahçe avlusuna sızıyor. SAOTA, doğa ile mimarinin sınırlarını bulanıklaştıran yaklaşımıyla, ev sahiplerine yıl boyunca keyfini süreceklerini huzur dolu bir inziva evi sunuyor.

EBEVEYN BANYOSU, DAĞ VE KOY MANZARASINI NET BİR ŞEKİLDE GÖREN PENCEREYE SAHİP. AHŞAP ZEMİN KAPLAMASI İSE ALANA HOŞ BİR SICAKLIK KATIYOR.

Üst katta ve ana yatak odasındaki süitte beton ve granit kullanılmış. Yatak odası, lagün ve ötesindeki dağların manzarasını en iyi şekilde görebilecek şekilde konumlandırılmış.

Hazırlayan : EMİNE GÜREL

Fotoğraf : ADAM LETCH

gizema@groupmedya.com