TOP

MODANIN MİMARİ YORUMU

Dice Kayek’in Paris’te açılan mağazası markanın modaya olan yaklaşımını mimari bir dille yorumluyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-76.png
Ece Ege ve Ayşe Ege

Ece ve Ayşe Ege imzası taşıyan Dice Kayek, ilk amiral mağazasının kapılarını geçtiğimiz Haziran ayında Paris’in önemli noktalarından Saint-Germain-des- Près’de açtı. Yerel kültürümüzden aldığı referansları, zengin kumaşlar, görkemli nakışlar, Paris’in haute couture ruhu ve ikilinin usta kıvrımlar yaratan teknik işçilik hâkimiyeti ile eşsiz modern bir kimliğe büründüren markanın mimari tarzdaki birçok tasarımı, Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi, Paris’teki Musée des Arts Décoratifs, İstanbul Modern ve Amsterdam Müzesi’nin kalıcı koleksiyonlarına girdi. Paris’in kültürel ve entelektüel yüzü Rue Saint Benoît’da eski ikonik bir sanat galerisinde konumlanan mağaza, Belçikalı mimar Bernard Dubois tarafından dekore edilmiş. Dice Kayek’in modaya olan yaklaşımı doğrultusunda, farklı dönemlerden ilham alınarak, geleneksel malzemelerle modern tarzda bir mekân yaratılmış. Doğu ve batı kültürünü sentezleyen mimar, Mies Van der Rohe’nin Barselona Pavyonu’ndan esinlenerek kiriş yüksekliklerini yarıya kadar kesen iki mermer duvarı mağaza tasarımına dâhil etmiş 20.yüzyılın mimarin kodlarını zorlayarak Dice Kayek tasarımlarını özgür bırakan Bernard Dubois ile söyleştik.

Mağazanın lokasyonunun iç mekân tasarımı üzerinde nasıl bir etkisi oldu?

Mağaza, 1950’lerden kalma güzel bir binada yer alıyor. Binanın cephesi oldukça ilgi çekici. Proje tasarımında yapının formuna ve tarzına uyacak, onun bir parçasıymış gibi görünecek detaylara yoğunlaştık. Elbette mermer
duvarların betonarme kirişlerle olan birleşimine bazı ilginç kişisel dokunuşlar ekledik.

Dice Kayek stili size nasıl ilham verdi?

Dice Kayek, ilham verici bir marka. Kıyafet tasarımlarının formlarını ve desenlerinin geometrisini öne çıkarabilmek için ince detaylara sahip, göze çarpmayan, sessiz ama bir o kadar da güçlü bir mağaza tasarımı gerekliydi.

Hangi malzemeleri kullandınız?

Massangis, yeşil ve pembe mermer gibi taşlar, fırçalanmış pirinç ve kadife kullandık.


Mağazadaki mobilyalar özel olarak mı üretildi?

Tüm tasarımlar mağaza için özel olarak tasarlandı ve üretildi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-74.png
Mimar Bernard Dubois
© GIANNI SERRETTI

Hazırlayan : JULEN TUNÇ

gizema@groupmedya.com