TOP

IKEA MÜŞTERİLERİNE MOBİLYA KİRALAMA HİZMETİ VERECEK

İsveçli mobilya perakendecisi Ikea mobilya kiralama uygulamasını başlatıyor. Şubat ayında İsviçre’de başlayacak olan bu yeni uygulama ile müşterilerin ‘eşyalara sahip olma alışkanlıklarının değiştirilmesi’ ve ‘daha az sayıda mobilyanın çöpe gitmesinin sağlanması’ hedefleniyor.

Inter Ikea’ nın CEO’su Torbjorn Loof, Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada “Ortaklarımızla birlikte çalışacağız. Onlara mobilya kiralama imkanı da sunacağız. Kira süresi bitince mobilyayı geri alacağız. Geri aldığımız mobilyaları çöpe atmaktansa, onarımlarını yapıp satışa dahi çıkarabiliriz. Böylece ürünün de ömrü uzamış olur” dedi.

Ikea sözcüsü ise “Müşterilerimizi geri dönüşüm ekonomisinde daha aktif bir rol oynamaya teşvik etmek istiyoruz. İsviçre’de başlayacak olan pilot mobilya kiralama uygulamamız henüz fikir aşamasında ama detaylar netleşince paylaşacağız” şeklinde bir açıklama yaptı.

İş modelini değiştirme amacı ile yola çıkan İsveçli mobilya devi bu uygulama ile mobilya kullanımı konusunda yeni bir anlayış getirebilir ve bu alternatif hizmet başka büyük markalar tarafından da uygulanabilir. Diğer büyük markaların da bu uygulamayı takip edip, etmeyeceklerini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

gizema@groupmedya.com