TOP

MİMARİSİ İLE GÖZ DOLDURAN TAPINAKLAR

Golden Temple

tourmyindia.com

Darbar Sahib veya Altın tapınak olarak da bilinir. Kutsal hac yeridir. Tapınak evrensel kardeşlik ve eşitlik değerleri üzerine inşa edilmiştir. Dört belirgin yönde açılan dört kapı, dini ve manevi memnuniyeti aramak için insanları herhangi bir inanç veya ırktan açıkça kabul eder. Üstün mimarisine saygı duyulan yapı, alçak gönüllülüğün değerini simgeleyen yakın çevreden daha düşük bir seviyede inşa edilmiştir.

Temple of Devi Shri Chinnamasta

Deity ayrıca Chinnamasta veya Chhinnamastika olarak da bilinir. Dünyaca ünlü Devi Shri Chhinnamastika tapınağı, Ramgadh bölgesinde, Ranchi’den 80 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bu Hindistan’ın antik tapınaklarından biridir ve Bhairavi ve Damodar nehirlerinin birleştiği yerdedir.

Jagannah Temple

tripsavvy.com

11. yüzyıla ait her Hindu’nun ziyaret etmeyi amaçladığı; Jagannath Tapınağı, Puri ve Odisha’nın (Orissa) onurudur.İki tanrı ve tapınağın tanrıçası, duruma ve mevsimsel değişime göre süslenmiştir. Tapınağın yapısal tasarımının piramit şeklinde olduğu görülebilir.

Taktsang Monastery

Popüler Guru Rinpoche olarak bilinen Guru Padmasambhava, kötü ruhların çoğaldığı ve insanlara zarar verdiği 8. yüzyılda Butan’ı ziyaret etti ve kutsadı. Efsaneye göre, Guru Rinpoche, bu bölgeye, yerel bir şeytanı bastırmak için bir kaplanın üzerinde uçtu. Daha sonra, üç ay boyunca burada meditasyon yaptı. Taktshang Goemba veya Tiger’ın Nest Manastırı kutsandı ve Butan’ın en kutsal dini yerlerinden biri olarak kutsandı. Bir uçurumun üzerinde asılı ve güzel bir mavi çam ve orman gülleri ormanı üzerinde duruyor.

Borobudur

Bodobudur Tapınağı, o zamanlar Endonezya’nın dönüm noktası haline gelen UNESCO tarafından dünyanın 7 harikası olarak listelenmiştir. Bu tapınak, Wangsa Syailendra’nın izni sırasında inşa edilmiştir. Borobudur, Güneydoğu Asya’daki en büyük ve dünyadaki en büyük 2. tapınaktır.

saraandhuntersproject.weebly.com

 Angkor Wat

Angkor Wat, dünyanın en büyük tapınak sitesidir. Adına uygun Angkor Wat, “Tapınak Şehri” anlamına gelir, burada çok fazla tapınak vardır. Bu tapınak alanı, o zaman burayı yöneten Kral Suryawarman II’ye haraç olarak inşa edilmiştir. Kral Suryawarman II burayı hükümetin merkezi olarak ve aynı zamanda da onun evi olarak kullanmıştır.

lonelyplanet.com

Sri Ranganathaswamy

Sri Ranganathaswamy tapınağı, Hindistan’daki en büyük Hinduizm tapınağı ve günümüzde dünyanın en büyük tapınaklarından biridir. Bu tapınak 17. yüzyılda inşa edilmiştir. Sri Ranganathaswamy, aynı zamanda Hindistan’ın Tamil Nadu kentindeki ana destinasyon yerlerinden biridir.

hindufaqs.com

gizema@groupmedya.com