TOP

MİMAR BULUŞMALARI

Mimar İlkay Ala ile dünyaca ünlü stil sahibi markaların Türkiye temsilciliğini yapan diseño’nun addresistanbul Ev Dekorasyon Merkezi’ndeki mağazasında buluştuk.

Mimar İlkay Ala ve firma sahibi Yalçın Gülen.

Addresistanbul Ev Dekorasyon Merkezi’ndeki mağazasında 2011 yılından beri faaliyet gösteren diseño; Danimarka’dan Gubi, HAY, &tradition, Menu, Design by US, Normann Copenhagen, Finlandiya’dan Secto Design, Hollanda’dan Functionals, Almanya’dan Dante – Goods and Bads, Meier Germany, İtalya’dan Foscarini, Moroso, Diesel Living, İngiltere’den Tom Dixon, Fransa’dan DCW Editions, Yeni Zelanda’dan David Trubridge başta olmak üzere tasarım dünyasının önde gelen 23 markasını temsil ediyor. 2018 yılında ikinci şubesini Miami’de açan firma, mekânlarında iyi bir yaşam kalitesi ile yaşamayı arzulayan kişilerin kendi stillerini yansıtabilecekleri tasarımlardan oluşan seçkisini genişletmeye devam ediyor. Diseño, alışveriş temasını yeniden yorumlayarak yepyeni fikirlerle çeşitlendirdiği ürünleriyle dekoratif sürprizler yapmaya devam ederken; müşterilerine sadece sıklıkla yeniden dizayn ettiği mağaza yerleştirmeleriyle değil, sosyal medyada ve blog’unda sunduğu fikirlerle de ilham veriyor. Benzersiz obje, aydınlatma, mobilya, halı ve aksesuarların yanında yaşam için akıllıca tasarlanmış daha birçok fonksiyonel ürünü çatısı altında bulunduran diseño, günümüzün hayat tarzına uyum sağlamayı başaran gerçek anlamıyla modern bir yaşam stili markası.

Diseño ile olan tanışıklığınız ne kadar eskiye dayanıyor?

Diseño ile tanışıklığım açıldığı ilk güne dayanıyor. Addresistanbul Ev Dekorasyon Merkezi’ndeki mağaza açıldığı zaman çok heyecanlanmıştım. Eski ofisim Bomonti’de olduğu için çok sık gittiğim bir yerdi.

Firma ile çalışmayı tercih etmenizdeki etken nedir?

Çalıştıkları markaların hepsi birbirinden değerli, diseño bünyesinde yer alan bütün markaları ayrı ayrı beğeniyorum. Tasarımlar zamansız ve tasarladığım mekânları zenginleştiriyorlar.

Diseño ile nasıl iş birliktelikleri yapıyorsunuz?


Daha çok aydınlatma ürünlerinde diseño ile çalışıyorum. Her projemde marklardan birine ait ürün görebilirsiniz. Aksesuarlarını ayrıca çok severek kullanıyorum.

Diseño bünyesinde dünyaca ünlü birçok marka yer alıyor. Projelerinizde kullandığınız kilit markalar hangileri?


Hepsini seviyorum ama genelde Gubi, Design by Us ve Tom Dixon öne çıkıyor. Gubi marka Multi-Light sarkıt en sevdiğim tasarım ve yaptığım bütün projelere de çok yakışıyor.

Son projenizde hangi diseño ürünlerine yer verdiniz?

Gubi marka Multi-Light sarkıt ve apliklerle Gubi marka Beetle sandalyeye yer verdim.

Evinizde diseño markasına ait hangi ürünler var?

Meier Germany marka koyun ile Menu’nun aksesuarlarını evimde kullanıyorum.

Gubi marka Multi-Lite sarkıt.
Menu marka Echasse Hurricane vazo.
Gubi marka Beetle sandalye.
Menu marka Gridy Me ayna.
Menu marka Afteroom duvar askısı.
Tom Dixon marka Plum martini bardağı.

gizema@groupmedya.com