TOP

Milano’nun kalbinde doğal bir loft

Sanatçı-tasarımcı Antonino Sciortino, Milano’da 450 m2’lik eski bir fabrika binasını loft’a dönüştürerek yaşamını burada sürdürme kararı aldı. Bol gün ışığı alan bina aynı zamanda sanatçının eserlerini sergilemesi için de uygun. Gelin, bu çok özel mekânı keşfedelim.

Daha önce bir apartman katında yaşayan Antonino Sciortino, yaşam ve çalışma alanını bütünleştirecek, iki köpeği için bahçesi de bulunan bir yer arayışı içindeydi. Birkaç araştırmadan sonra, önceleri elektrik saatleri için cam kapaklar üreten eski bir fabrika binasında karar kıldı. Savona Caddesi’nde, günümüzün en seçkin çağdaş sanatçılarının yaşadığı Zona Tortana semtinin merkezindeki binayı sabırla iki katlı bir atölyeye dönüştürdü.

Bu alanı, ona ün kazandıran heykellerinin temel maddesi olan metali işlemek ve şekil vermek için kullanan sanatçı “Çalışmak için elverişli bir mekân arıyordum. Ölçüleri geniş, aynı zamanda kırsalda yaşıyormuşum izlenimi verebilecek bir bahçesi olan, üstelik Milano’nun merkezinde yaşamanın avantajlarından da yararlanabileceğim bir yer olmalıydı” diye anlatıyor: “Doğrusu bu eski fabrika binası benim için ideal mekândı.”

Şehrin tam ortasında yer almasına rağmen sessizliğiyle şaşırtan bina gerçekten de doğanın merkezinde bulunduğu izlenimini veriyor. Avluya açılan geniş camlı pencereler giriş katını gün ışığıyla doldururken, yapının arka cephesini tamamen kaplayan, değişik bitkilerle kaplı bahçeye bakarak huzur dolu bir manzara sunuyor. Sanatçı, yaşam tarzını vurgulamak amacıyla bahçesine, doğduğu Sicilya’ya ait olan dev kaktüsler ve çok çeşitli bitkiler ektirmiş.

Antonino Sciortino 450 m2’lik bu geniş mekânda yapının ham ve işlenmemiş özelliğini korurken bitkileri, grafik çizimleri ve renkleri kullanarak sıcak, çekici bir ortam yaratmış. Binanın ön cephesi hemen kendini belli ediyor: Açık renkli ağaçtan imal edilmiş, kenarlarında dev bambular kullanılmış köprü ise koyu gri cepheyle hoş bir kontrast oluşturmuş.

[imagebrowser id=1050]

nazi@mayamedya.com