TOP

Mercek altı

Yaratıcı bir ruhu, bir zekâyı ya da bir işi mercek altına almadan rahat edemiyoruz. Tasarımcı Mert Gütav tasarımları ve meraklı sorularımıza verdiği samimi cevaplarıyla bizimle…

Mert Gutav kimdir? Bugüne kadar neler yapmıştır?

2012 Aralık ayına kadar çeşitli reklâm ajanslarında art direktör olarak çalıştım. Yerli ve yabancı pek çok yarışmada dereceler aldım fakat aklımda her zaman ürün tasarımı oldu. ABD’de Swiss Group tarafından düzenlenen bir saat yarışmasında derece aldıktan sonra, tasarımların sadece bilgisayar ortamında kalmaması gerektiğine inandım ve amatör olarak mobilya ile ahşap konusunda eğitimler almaya başladım. Son iki yıl boyunca da üretim denemeleri yaptım. Ardından ani sayılabilecek bir kararla mobilya sektörüne girdim. Şu anda, bir yanda fikirli mobilyaların, yani Decause’un yeni ürün üretim süreçlerini devam ettiriyorum, diğer yandan da yeni bir markayla tamamen farklı bir kurgu içine girmeye çalışıyorum.

Yaratım sürecinde dünyayla alışverişi nasıl oluşur?

Tabii ki pek çok kişide olduğu gibi bende de yaratım süreci, işin en keyifli fakat en uzun süren anlarını oluşturuyor. Benim tasarım anlayışımın merkezinde, iki bilinenden bir bilinmeyen yaratmak var. Petek tabure ya da düşünce balonundan kitaplık gibi örnekler hep bu şekilde ortaya çıkıyor. Öncelikle yapmak istediğim ana şeyi belirleyip yanına yakışan bir başka şey arıyorum. Çok fazla karalıyorum. Müzik o anların vazgeçilmez bir tamamlayıcısı; Starbucks’a oturup kitap yazabilenlere imrensem de ben masamda çalışmayı seviyorum.

Tasarım dünyası ona nasıl ulaşabilir? Ürettiklerine nasıl ulaşabilir?

Kişisel portfolyoma www.mertgutav.com üzerinden, ürünlerime ise www.decause.com üzerinden ulaşılabilir.

En çok kimi, neyi, neden, nasıl takip eder?

Kişilerden çok siteleri takip ediyorum. Muhtemelen dijitalden geldiğim için bu şekilde beslenmeyi seviyorum. Houzz, Design Milk, Fubiz, Cool Hunter, Dezeen, Pinterest gibi pek çok site var takip etmeyi sevdiğim.

Bir gün içinde neler yaşar, yapar, neler düşünür?

Şu anda günümün çok büyük bir kısmını, yeni oluşturmaya çalıştığım marka için model denemelerine ayırıyorum. Dolayısıyla tamamen atölyedeyim. Bu ürünler modayla da iç içe olduğu için ergonomi konusu normalden katbekat fazla önem arz ediyor. O yüzden sadece bilgisayar modeli değil prototipler üzerinde de çok fazla çalışma gerçekleştiriyorum. Onun dışında gezmeye, görmeye, araştırmaya da çok fazla önem veriyorum. Gün içinde Karaköy civarlarında rastgele bir mekânda ya da galeride olabiliyorum. Bunun beni rahatlattığını düşünüyorum. Bir de pazar günleri ritüel olarak Bomonti Bit Pazarı’na 10 dakikalığına da olsa uğramaktan büyük keyif alıyorum.

[imagebrowser id=1041]

nazi@mayamedya.com