TOP

MALZEMENİN BÜYÜSÜ

 

 

Jang Hea Kyoung

FICT Design Studio’dan Hyegyung Jang ve Jung-gee Ma ile tasarım yolculukları, Nacre koleksiyonları ve Güney Kore’deki tasarım sahnesine dair keyifli bir röportaj yaptık.

Güney Kore’de neler oluyor? FICT DESIGN STUDIO’nun yaptıklarına bakılırsa harika şeyler olduğunu söyleyebiliriz. Yarattıkları malzeme ile Nacre asında bir koleksiyon tasarlayan ikili ile konuştuk.

FICT’in hikâyesi nedir? Tasarım stüdyosunu ne zaman kurdunuz?

Birbirimizi üniversiteden beri tanıyoruz, pek çok projede birlikte çalıştık. 2015 yılında hazırladığımız mezuniyet projemiz için “Nacre plus” tasarımını yaptık. Projemizi hazırlarken farklı üretim teknikleri arasındaki bağlantıyı kurduk. Aslına bakarsanız bu proje bir mezuniye projesi olarak başladı ama sonra bunu ticari bir projeye dönüştürmeye karar verdik bile. Birlikte projeler yaptıktan sonra 2016’nın başında FICT’i kurduk ve ilk olarak “Nacre” obejeler koleksiyonumuzu ve “Nacre so-ban” serimizi tanıttık.

FICT kimlerden oluşuyor?

FICT, Hyegyung Jang ve Jung-gee Ma adında iki tasarımcıdan oluşuyor. İkimiz de ürün ve obje tasarlama işindeyiz. Bunun dışında editöryal tasarım ve fotoğraf alanında da çalışmalar yapıyoruz.

mehmete@groupmedya.com