TOP

Kültürel Harmoni: Omar Baban Design

Farklı kültürlere ait parçaları kusursuz bir harmoni ile yan yana getiren Omar Baban Design, geleneksel olanı modern bakış açısıyla yorumluyor.

Zamansız, rafine, otantik ve etnik tasarımları Orta Doğu ve Osmanlı etkileşimiyle bir araya getirerek gündelik yaşantıya dâhil etme konseptiyle kurulan Omar Baban Design, el emeğinin, sınırlı sayıda üretimin değerini bilen, ulaşılabilir lüks tüketime ilgi duyan, geleneksel ve modern olanın bir arada olmasına önem verenleri mutlu edecek koleksiyonlara sahip. Markanın geçtiğimiz ay Caddebostan’da açılan, ev sıcaklığındaki dekorasyonuyla dünyanın dört bir yanına yolculuğa çıkaran showroom’unda Omar Baban ile bir araya geldik.

Omar Baban Design’ın hikâyesini anlatır mısınız?
El işçiliğinin, kalitenin ve zevkin denge içinde olduğu bir coğrafyada keşfetmeye başladım dünyayı. İngiltere bu anlamda yıllar içinde katman katman oluşan zevk ve beğenilerimin, diğer kültürler ile harmanlanmasında en uygun zemini oluşturdu. Tarihe olan merakım, yıllar içinde dünyanın birçok ülkesine yaptığım seyahatler, Orta Doğu’nun pek çok ülkesinde yaşayan akrabalarım ve aile büyüklerimin yaşamlarından aldığım ilham ve izlenimler, kullanılan dil, desenler, renkler, kişisel zevklerimin şekillenmesinde ve ortaya çıkan ürünlerin etnik ve oryantalist olmasına önemli katkılarda bulundu. 2016 yılına kadar edindiğim deneyimler sayesinde geleneksel unsurların göz ardı edilmediği, çağdaş tasarımlardan oluşan bir koleksiyonla Omar Baban Design projemi hayata geçirerek markamı kurdum.


Tasarım yapıyor ve tasarımlarınızı konusunda en iyi olan ustalara ürettiriyorsunuz. Bu süreç nasıl işliyor?
Tasarımlarımın ortaya çıkabilmesi için fikirlerimi, heyecanımı anlayan ve istediğim kalitenin yakalanabilmesi için ortak değerlere sahip ustaları bulabilmek kolay değil. Tasarım fikri oluştuktan sonra o tasarımı zamanında, titizlikle istediğim şekilde sonuçlandıracak ustaları araştırmaya başlıyoruz. Belirlediğimiz ustaların işlerini tek tek inceleyip seçenekleri üçe düşürüyor ve kendilerinden hem teklif hem de numune istiyoruz. İstediğim sonuca en yakın olan ve aynı dili konuşabildiğimiz değerli ustamız ile de yolumuza devam ediyoruz.


Tasarım dilinizi nasıl tanımlıyorsunuz?
Tasarım dilime etnik ve geleneksel olanın modern dünyaya uyumu veya uyumsuzluğu sonucunda ortaya çıkan vurgu tasarımı diyebiliriz.


Showroom’unuz oldukça keyifli bir apartman dairesi gibi kurgulanmış. Bu tercihin nedeni nedir?
Tasarımlarımla yaşam alanlarında günlük hayatın içinde var olmayı hedefliyorum. Bu yüzden showroom’u geniş bir alanda yapay duvarlar ile odalara bölüp o kurguyu yaratmaktansa zaten olan bir apartman dairesini showroom’a dönüştürerek, tasarımlarımın bir evin içinde, odalar arasında dolaştıkça nasıl görüneceği deneyimini sunmayı istedim.


❚ instagram.com/omarbabandesign

Hazırlayan: Çiğdem Hasanoğlu

seda@mayadijital.com