TOP

KÜLTÜR İKONU: MONDAINE DUVAR SAATİ

Federal İsviçre Demiryolları’nın sembolü olarak tanınan Mondaine marka duvar saati, 1944’ten bu yana değişmeyen yüzüyle 20. yüzyıl klasiklerinden.

Phaidon’un üç ciltlik ansiklopedik Tasarım Klasikleri serisinin yanı sıra Kült Saatler kitabına da giren saatler, İsviçre’nin tasarım sembollerinden.

DÜNDEN BUGÜNE

75 sene önce İsviçreli mühendis ve tasarımcı Hans Hilfiker tarafından İsviçre Demiryolları için tasarlanan saat, 1986 yılında Mondaine tarafından Federal İsviçre Demiryolları lisansıyla yeniden yorumlandı. Sayısız tasarım ödülüne sahip marka, Zürih metro istasyonunun buluşma noktasına da adını veren 4 metre yüksekliğindeki saat ile hafızalardaki yerini alıyor.

İKİ SANİYE

Dakiklik kavramını bir tasarım girdisine dönüştüren Stop2go özelliğiyle dikkat çeken saatler, İsviçre tren istasyon saatlerinde olduğu gibi 1 dakikayı 60 saniye yerine 58 saniyede tamamlayıp her saat başında 2 saniye bekleyerek yelkovanın 1 dakikalık dönüşünü tamamlayan ünlü kırmızı saniye ibresine sahip.

TİPOGRAFİ

2014 yılında Helvetica koleksiyonu ile tipografiyi saat modellerine dâhil eden ilk marka olan Mondaine, İsviçre kültürünün tasarım ve değer yargılarını taşıyan zamansız koleksiyonlara imza atıyor.

bugral@groupmedya.com