TOP

Küçük Oturma Odası Dekorasyonunda Sıklıkla Yapılan 5 Hata

Yanlış boyutlardaki halı seçimi, sanat eserlerini duvarın çok üzerine asmak… Ev dekorasyonunda çok sık yaptığımız tasarım tutarsızlıkları aslında önemsiz gibi görünse de en ufak bir yanlış adım bile şaşırtıcı derecede bir etkiye sahip olabilir.

Küçük alanlarda bile kusursuz tarzdaki dekorasyona sahip olmak için uygulayabileceğiniz, küçük oturma odanızı düzenlerken size ilham verecek öneriler için okumaya devam edin.

#1 Yanlış Boyutlarda Halı Seçimi

Halının çok küçük olduğu oturma odalarında adeta halınız tüm alanın ortasında yüzüyor gibi hissettirebilir. Doğru boyutlardaki halı seçimi evinizin ortamını bir anda değiştirebilme potansiyeline sahiptir. Tüm alanınızı saran bir halı almaya çalışın, böylece kanepenizin dört bacağı ve odaya yerleştirdiğiniz diğer mobilyalarınız halının üzerine sığabilir.

#2 Çok Küçük Boyutlarda Sanat Eseri Duvara Asmak

Küçük ölçekli bir oturma odasını düzenlerken küçük dekorasyonları tercih etmenize aslında gerek yok. Büyük bir sanat eseri asmak için kanepenizin üstünde açık duvar alanınız harika bir yerdir. Çok sık yapılan bir hata olan küçük alanlar için küçük sanat eseri ya da iki küçük parçalı olarak asma fikri aslında ortamı daha dar göstererek odadaki alanı bariz bir şekilde eksikliğini vurgular.

Bunun yerine duvarınıza astığınız büyük boy sanat eserinin iki tarafına daha küçük parçalar ekleyerek ortamı daha büyük gösterin.

#3 Aydınlatma Seçiminde Yapılan Hatalar

Yaşam alanınız için doğru aydınlatma seçimi sık sık gözden kaçırılan aynı zamanda tasarım sürecinin pratik parçasıdır. Yanlış aydınlatılmış bir oturma odasını daha da karanlık gösterecektir. Duvar aplikleri ile ortamı aydınlatmak o karanlık havayı dağıtmak için harika bir yoldur. Küçük bir masa lambasını yan masanızın üzerine koyarak da bu görünümü yakalayabilirsiniz.

#4 Yanlış Boyutlarda Dekora Yatırım

Küçük bir oturma odası için doğru oranlarda dekorasyon ögeleri bulmak ciddi bir tasarım zorluğu olabilir. Küçük oturma odalarının minimalist olması gerektiği görüşü yaygın bir yanlış, aslında bu iç mekanı daha da küçük gösterme potansiyeline de sahipken. Odak noktasını mobilyanın doğru boyutlarda olduğundan emin olmak olmalı. Büyük parçaların boyutlarının doğru kullanımınıyla kitaplar ve bitkiler gibi dekoratif objelerde mekanın görünümü desteklemeye yardımcı olacaktır.

Tipik bir oturma odası düzenlemesinde bir kanepe, sehpa tekli koltuklar ve bir yan masa içermesi tüm bunlara sahip olmanız gerektiği anlamına gelmez, bu yüzden parçalarınızı uygun boyutlarda seçtiğinizden emin olun.

#5 Ekstra Değerlendirebileceğiniz Duvarınızı Kullanmayı İhmal Etmeyin

Küçük bir oturma odasını dekore ederken duvarınızı dikey olarak kullanın. Nasıl mı? Yüzen raflar ve asılı bitkilerle bu görünümü destekleyin. Bunun sayesinde küçük odanız olduğundan daha büyük gözükecektir. Boydan boya tavana kadar süslenen iç mekanlar daha büyük bir alan yanılsaması verir.

iremnurhanisoglu96@gmail.com