TOP

KÜÇÜK AYRINTILARIN GİZLENDİĞİ BULUŞMA NOKTASI: AVLU BEBEK

Avlu Bebek sanat, tasarım, botanik ve gurme lezzetlerin bir araya geldiği buluşma noktası olarak kurgulanmış. Her köşesinde küçük ayrıntıların gizlendiği, ev ortamında saklı bahçesiyle yepyeni bir mekan burası.

Kendini yeni nesil kreatif ‘hub’ olarak tanımlayan Avlu Bebek, modadan dekorasyona, güncel sanattan gastronomiye uzanan multi-disipliner kimliği ile bir ilke imzasını atıyor. Botanik, tasarım ve sanatı aynı çatı altında topluyor, aynı zamanda bir event alanı da burası. Mekânda özgün etkinlikler, kapalı davetler, özel tematik buluşmalar planladığını söyleyen mekânın kurucusu Rengin Atik; bunlardan ilkini Masterchef’in jürisi şef Somer Sivrioğlu ile gerçekleştirdi. Şef Somer Sivrioğlu, Avustralya’daki restoranı Efendy ve Anason’a dönmeden önce Avlu Bebek’te ilk kez özel bir yemek yaptı. Özellikle Karidesli Kadayıf, Turkish Mess ve Annemin Favası şefin spesiyalleri arasında ve Efendy’nin açıldığı günden beri menüde vazgeçilmeyenler arasında yer aldı. Davetin sofra dekorasyonu Sırmasa tarafından taze mimozalar eşliğinde özel olarak hazırlandı. Avlu Bebek’te Onur Baştürk’ün bitki markası ‘Yuzu’ ile de tanışıyoruz. Ünlü yazar, ilk “corner”ını burada açtığını anlatıyor. Uzun suredir hobi olarak bitki yetiştirmekle ilgilenen Baştürk, Yuzu’yla beraber bitki dünyasına dair deneyimlerini paylaşmak istiyor.

Birçok bitkinin yer aldığı Yuzu’da Baştürk’ün favorileri Pachira, Alocasia ve Ficus adlı bitkiler. Mekânda ayrıca Hipicon’un tasarım ürünleri de sergileniyor. Özgün ve farklı tasarımcıları keşfederken ürünlerini satın alabileceğiniz online tasarım alışveriş ve keşif platformu hipicon.com tasarımcılarının seçili ürünlerini offline’da Avlu Bebek’te deneyimleyebiliyorsunuz. Tasarımcılar arasında; Som Interior, Mubu, Urban Atölye, Kitbox Design ve Katman yer alıyor. Ayrıca Moccamaster’da hazırlanan taze kahvenizi yudumlayarak ortamın keyfini çıkarabiliyorsunuz. Olcay Kuş sergisine ev sahipliği yapan Avlu Bebek’in sanat danışmanı ise Gökşen Buğra. Art On İstanbul’un direktörü Buğra; “Avlu Bebek, alışıldık etkinlik mekânlarından ayrışan, pek çok alandan profesyoneli bir araya getiren, samimi, canlı ve rahat bir alan. Onur ve Rengin, projeden bahsettiklerinde temsil ettiğimiz genç sanatçıların neredeyse bir ev ortamında izleyici ile buluşması, davetlerde sanattan konuşmak için vesile olması fikri hoşumuza gitti” diyor. Art On İstanbul iş birliğinde gerçekleşecek sanat yerleştirmeleri ile Avlu Bebek’in misafirlerine yaşamsal alanlar ile iç içe dinamik bir sunum yapılmış oluyor. İlk proje Olcay Kuş’un 2011 yılından bu yana farklı teknikler ve temalardaki çalışmalarından örnekleri bir araya getirerek sanat pratiğine genel bir bakış sunuyor.

Çeşitli bitkilerin yer aldığı Yuzu’da Onur Baştürk’ün favorileri: Pachira, Alocasia ve Ficus.
Online tasarım alışveriş ve keşif platformu hipicon.com ürünlerini de burada deneyimlemek mümkün. Mekânda Art On İstanbul sanatçısı Olcay Kuş’un çalışmaları sergileniyor. Sanatçının eserlerini; sosyal ve antropolojik açıdan önemli bulduğu metropol sokaklarındaki duvarların ve dinamiğinin kendi bakış açısına göre yorumlanması olarak tanıyoruz

AVLU BEBEK, SEZONA GÖRE KENDINI YENILEYEN TASARIM, BOTANIK, SANAT, MODA VE GASTRONOMI DÜNYASININ TEK ÇATI ALTINDA TOPLANDIĞI, AYNI VIZYONU PAYLAŞAN HERKESIN UĞRAK YERİ.

SOMER SİVRİOĞLU’NDAN ÖZEL MENÜ

Avlu Bebek’in ilk ‘private dinner’ını ünlü şef Somer Sivrioğlu gerçekleştirdi

• Silky Tarama, Pomelo, Turp
• Somon Pastırma, Rezene, Soğan Çiçeği
• Annemin Favası
• Kadayıflı Karides, Muhammara
• Kuzu Tandır Böreği, Pırasa Beğendi, Kanlıca Mantarı
• Turkish Mess – Orman Meyveleri, Manda Mascarpone, Helva, Beze

Fotoğraf : AHMET ÖZGÜR ÖZGER

gizema@groupmedya.com