TOP

Koleksiyoner Evi Nasıl Olur?

İç mimar Nebihe Cihan, Manhattan’daki Penthouse için sanat eserleriyle derinleşen, manzarayla bütünleşmiş metropoliten bir stil oluşturmuş.

Uruguaylı mimar Rafael Viñoly imzalı 432 Park Avenue, New York’un kült yapılarından biri. 56 ve 57. Cadde arasında konumlanan 88 katlı gökdelen, 396,2 metreye ulaşan yüksekliği ile batı yarımkürenin en uzun mesken binası olma rekorunun sahibi. Tüm katlarından eşsiz Central Park ve şehir manzaralarını izleyen 432 Park Avenue’nün, ünlü simaların da burada ev aldığı ya da alacağına dair söylentileri de göz önünde bulundurursak, gerçek bir cazibe merkezi olduğunu söylemek abartı olmaz. Bizim bulunduğumuz yaşam alanı, gökdelenin 48. katında yer alıyor ve iç mekân tasarımı Nebihe Cihan tarafından gerçekleştirilmiş.

Fransız tasarımcı Damien Langlois-Meurinne tarafından Pouenat için tasarlanan The Last Night Branche sarkıt aydınlatmaya Flexform marka Gypsy yemek masası ve koyu kahverengi deri ile kaplanmış Morgan sandalyeler eşlik ediyor.

Evdeki mobilyaların çoğu Flexform’dan seçilmiş. “Marka hem heykelsi hem de konforlu ve son derece güncel tasarımlarında üst düzey kalite sunuyor. Daha önceki evlerinde de Flexform ürünlerine yer veren ev sahibi, New York evini de bu marka ile tanıştırmak istedi. Mobilyaları nötr tondaki lüks yumuşak deri ve kaşmir döşemelerle kişiselleştirdim” diyor Nebihe Cihan.

Prestijli tasarım okulu Parsons The New School for Design’da iç mekân tasarımı eğitimi alan Cihan, New York’ta Catherine Malandrino ve Michael Kors için tasarımcı olarak çalışıp deneyim kazandıktan sonra 2016 yılında Londra merkezli tasarım stüdyosu Nebihe Cihan Studio’yu kurmuş. Detaylarla özgünleşen ve sofistike bitişlerle hareketlendirilen temiz çizgiler, tasarımcının estetik anlayışını özetliyor. Konfordan asla taviz vermeden zamansız konseptler yaratan Cihan, uluslararası düzeydeki iş deneyimleri vesilesiyle çok sık seyahat ediyor ve bu seyahatleri onun özünde kültürel referanslar bulunan tamamen kendine has, sade ve lüks stilinin en önemli ilham kaynağı oluyor.

Koreli sanatçı Gimhonksok’un balon heykeliyle Amerikalıİranlı sanatçı Nicky Nodjoumi imzalı tablo evin antresinde sizi karşılıyor. Neon heykel Cerith Wyn Evans’a ait, heykelsi formuyla adeta bir sanat eserini andıran bench, Vincenzo De Cotiis tasarımı.

Bulunduğumuz penthouse Nebihe Cihan Studio’nun stilini özetleyen harika bir çalışma. Aynı zamanda önemli bir modern sanat eseri koleksiyoneri de olan bir iş insanının New York’ta geçirdiği zamanlarda kaldığı bu üç odalı ve banyolu yaşam alanı, lüks bir otel konforu yansıtıyor. “Ev sahibi için sanat eserleri ve iç mekân tasarımının simbiyotik bir ilişkiye girmesi şarttı” diyor Nebihe Cihan ve sanat eserlerinin manzarayla birlikte iç mekân tasarımının rengini belirlediğini, canlı renklere sahip eserlerin ise eve karakter kattığını belirtiyor. İç mimar, dikkatlerin sanat ve görkemli manzaradan ayrılmaması için nötr renklerdeki zengin dokulu döşemelere sahip modern ve heykelsi formlu mobilyaları tercih etmiş. “Mimar Rafael Viñoly, yüksek tavanlar ve büyük kare pencerelerle New York şehrinin manzaralarını içeriye davet ederek sahneyi kurmuştu zaten. Salonu kaşmir yastıklarla hareketlendirilmiş Flexform marka kanepenin yer aldığı gündelik oturma alanı, Central Park manzarası ile büyüleyen daha özel bir oturma alanı ve yemek bölümü olarak üçe ayırdım” diyor tasarım sürecinde nasıl bir yön belirlediğini sorduğumuzda. Mobilyalar deri, kaşmir ve cila gibi lüks son dokunuşlarla tamamlanmış. Evin renk paletine uygun olarak özel üretilen ve Holly Hunt’tan alınan el yapımı ipek halılar Nepal’den. Sanat eserlerinin evdeki diğer unsurlara kusursuzca entegre edilmesi için ev sahibiyle birlikte yorulmadan çalışmış iç mimar.

Örneğin, Tony Cragg heykelini sergilemek için honlanmış Calacatta Oro mermerinden İtalya, Bergamo’da özel olarak üretilen el yapımı bir kaide tasarlamış. Her ne kadar ev sahibinin ciddi bir sanat koleksiyonu olsa da bu evde ev sahibi hâlihazırdaki koleksiyonundan parçalar kullanmak yerine, Nebihe Cihan ile birlikte yeni bir koleksiyon oluşturmuş. Evde gördüğünüz bütün sanat eserleri Lisson Gallery, Sean Kelly Gallery, Tina Kim Gallery, White Cube Gallery ve Galerie Perrotin’dan seçilmiş. “En büyük zorluk sanat eserlerini mobilyalarla birleştirmekti. Aslında müşterimle mobilyaları seçmeden önce sanat eserlerinin seçimi için çalıştım. Genelde sanat eserlerini projenin sonunda eve entegre ederim, burada geçmişte yaptıklarımdan farklı bir yol izlemiş oldum ve bu zorluktan da keyif aldım” diyor Nebihe Cihan mobilya seçimlerini anlatırken.

Evin antresi inanılmaz bir dinginlik sunuyor, burada Cerith Wynn Evans’ın neon işi “Just Play Me Two Bars of Stardust” ile Vincenzo De Cotiis tasarımı bir bank var. Yemek bölümünde Flexform marka tasarımlarla Fransız tasarımcı Damien Langlois-Meurinne’nin “The Last Night Branche” isimli aydınlatması yer alıyor. Bir galeri gibi hissettirmesi istenen holde daha büyük ölçekli ve renkli sanat eserleri var. Nicky Nodjoumi imzalı tablo ve Gimhongsok’a ait heykel Tina Kim Gallery’den Nebihe Cihan tarafından seçilmiş.

cigdemh@group-medya.com