TOP

KENT VE DOĞA BİRLİKTELİĞİ

Akmerkez, Üçgen Teras’ındaki 750 metrekarelik atıl bir alanı sürdürülebilir tarıma ayırarak şehrin tam ortasında sebze ve meyve yetiştirilebileceğini, kent ve doğa birlikteliğinin her koşulda mümkün olduğu kanıtlıyor.

Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’da plazalar arasında bir tarım alanı var. Akmerkez’in terasında hayata geçirilen Terasta Tarım projesi doğa tutkunları için alternatif bir durak olarak faaliyetlerine devam ediyor. Kimyasal gübrelerin ve ilaçların toprağı zehirlemediği, fosil yakıtların havayı kirletmediği ve suyun aşırı tüketilmediği bir yöntem olarak uygulanan sürdürülebilir tarımın, plazalar arasında kalmış bir dönümden küçük bir alanda bile mümkün olabileceğinin kanıtı olan bu proje, her santiminin kıymetli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Permakültür teknikleriyle bakımı sürdürülen teras bahçesinde; her mevsim yetişen çok çeşitli bitkiler, faydalı böcek ve kuşların tarlayı ziyareti, biyoçeşitliliği teşvik ediyor. 2017’den beri Akmerkez’in çatısında gerçekleşen Terasta Tarım projesinin başlangıcından beri yüzlerce kilo farklı mahsul, 100 binin üzerinde yeşillik ve aromatik bitki demeti, kilolarca yenilebilir çiçek hasat edilirken, yüzlerce kilo atık geri dönüştürülerek besin değeri yüksek toprak elde edilmiş. Akmerkez’de bulunan restoranların atıklarından elde edilen kompost ile 100’ün üzerinde bitki çeşidi beslenmiş. Eğer siz de bu sürdürülebilir tarım yolculuğuna dahil olmak istiyorsanız Çarşamba ve Cumartesi günleri, önceden rezervasyon yaptırarak EK BİÇ YE İÇ’in permakültür uzmanlarının rehberliğinde alanı gezebilir, plazalar arasında bir biyoçeşitlilik cenneti olan teras bahçesini keşfedebilirsiniz.

Akmerkez Instagram hesabını takip ederek, pek çok konuda alanında uzman isimlerle yapılan keyifli etkinlik ve atölyelerden haberdar olabilir, Biletino üzerinden sınırlı sayıdaki biletleri satın alarak yerinizi ayırabilirsiniz.

Hazırlayan : ÇİĞDEM HASANOĞLU

gizema@groupmedya.com