TOP

KEFALONYA

SAMI-AGIA EFFEMIA ARASI PLAJLAR
Bu yedi kilometrelik virajlı yolda Agia Effimia’ya yaklaştıkça, yol kenarına park etmiş ada plakalı tek tük araçlar görmeye başladık. Kefalonyalıların bir bildiği vardır diyerek durup keşfettiğimiz bu plajlar, önceden planladığımız birçok klişe ada aktivitesini bize iptal ettirecek güzellikteydi. Kendimizi ada hayatına çok kolay adapte ettik, sabah denizi, öğle denizi, ikindi denizi, akşam denizi… Her biri ayrı koyda. Araba ile tatile çıkmanın en büyük avantajı da bu. Bagajda şemsiye, sandalye, yedek havlular, duş için su, acıkınca atıştıracak bir şeyler hep yanımızdaydı. İstediğimiz her an en bakir plajlar, en konforlu plajlarımız oldu.
ARGOSTOLI VE LASSI
Argostoli büyük bir iç denizin etrafında dönen, Kefalonya’da görmeyi beklemediğimiz kadar büyük bir başkentti. 1953 yılındaki büyük depremde tamamen yıkılan şehir, toplanan bağışlar ile yeniden inşa edilmiş. Büyük depremin İyonya Adaları’ndaki izlerini tarihi fotoğraf eşliğinde görüp anlamak için Argostoli’deki Tarih ve Folklör Müzesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Argostoli’ye gelmişken iyi kahve içmek isterseniz 3. nesil kahveci Coffee Island doğru adres. Kamaroules Stamatetos isimli restoranın yakınına aracı park edip, Gradakia Plajı’na doğru yürüyünce birbirinden güzel üç harika koy göreceksiniz.
FISKARDO
Adanın ucuna bırakılmış bir hediyelik eşyayı andırdı bu kasaba bize. Seramik ve mücevher mağazaları, butikler, restoranlar ve limana girip çıkan yelkenliler ile bir kar küresi gibi. Ama rengârenk kutu kutu evlerle dolu bu küçük kasabanın mütevazı duruşu sizi aldatmasın. İyonya Adaları’nın Saint Tropez’i burası. 1953’teki depremden çok az etkilenen bu küçük kasaba, Venediklilerden kalan eski evleri ile adanın en nadide parçası. Limanın güney kısmında yer alan Roma dönemi mezar kalıntıları ise görülmeye değer. İlk bulunduğu zaman arkeologlar tarafından şaşkınlıkla karşılanan bu arkeolojik alan, tüm İyonya Adaları içindeki tek örnek. Fiskardo’nun en güzel tarafı ne derseniz, bir girişi bir de çıkışı deriz. Fiskardo’ya gelmeden 1,5 km önce zeytin ağaçları arasında yemyeşil bir koy Foki Plajı. Plajın üstündeki tavernada kredi kartı geçmiyor, yanınızda nakit varsa şanslısınız, kalamar tavasını kaçırmayın. Fiskardo’dan sonra iki kilometre kuzeye giderseniz ise bir başka doğa harikası olan Emblisi Plajı’nı göreceksiniz.

mehmete@groupmedya.com