TOP

JALE KULİN VE İLHAM KAYNAKLARI

TASARLADIĞI MEKÂNLARIN KARAKTERİNİ, SAHIBİNİN HIKÂYELERİYLE VAR EDEREK YAŞAYAN KONSEPTLERE İMZA ATAN İÇ MİMAR JALE KULİN VE İLHAM KAYNAKLARI.

Jale Kulin

Masa üstü kitaplarım tasarım ağırlıklı olup sık sık değişir. Genelde artık zanaatını icra ettiğim kuyumculuk ve mücevher, iç mimari kitaplarından oluşan bir karışım yer alır burada. Bu ayki kitaplarım: The World of Ornament, Martıların İstanbul’u ve çocuklarımın hediyesi olan The Palace Lady’s Summerhouse: And other inside stories from a vanishing Turkey.

Evimde ne yazık ki artık yeni bir şeyler ekleyecek yerim kalmadı ancak antikacı Merih Uman’da gördüğüm mid-century döneme ait bir lamba düz formu, basık küre ebadı ve cam rengi ile rüyalarıma giriyor.

Mimarinin tarz olarak çılgınca açıldığı ve genişlediği bu noktada, tek bir favoriden bahsedemeyeceğim ancak tasarım cesaretleri ile Eileen Gray, I.M Pei, Zaha Hadid, rengi bir soluk halinde kullanan India Mahda sayabileceğim kişilerden sadece bazıları. Yapı olarak çok ilgimi çeken ve ziyaret etmeyi planladığım yer ise Jean Nouvel’in Katar Ulusal Müzesi.

Milano, Paris tasarım dinamizmine ve sergilerine doyamadığım şehirlerden. İnsani boyutlarından, şehir yapılarından ve kozmopolit dokularından keyif alıyorum.

Sabahlarım Tibetan Singing Bowls ile başlar ancak günün gerisinde o anın keyfine veya yoğunluğuna göre klasikten 80’lere ve rock müziğe kadar giden bir yelpazem bulunuyor.

Hazırlayan : HAZAL BALASAR

gizema@groupmedya.com