TOP

İtalyan Efsanesi Moka Express

Yıllardır değişmeyen basit ve işlevsel tasarımı ile ikonik bir objeye dönüşen Bialetti Moka Express, İtalyan kahve kültürünün ayrılmaz bir parçası.

DÜNDEN BUGÜNE

1933 yılında Moka Express’i icat eden Alfonso Bialetti’nin hikâyesi 1919 yılında Crusinallo’da açtığı atölye ile başlıyor. “Lessiveuse” adı verilen ve kapaklı metal bir kova formundaki çamaşır yıkayıcının çalışma prensibinden ilham alan Bialetti, espresso isteyen bıyıklı küçük adam logosuyla geçmişten günümüze İtalyan kahve ritüellerini renklendiriyor.

ESPRESSO DENEYİMİ

Üç parçadan oluşan Moka Pot, su buharının yarattığı basınç ile alt haznedeki suyun filtreden geçerek demlik kısmında birikmesini sağlıyor. 1, 2, 3, 4, 6, 9, 12 ve 18 kişilik modelleri bulunan Moka Express, kahveyi espressoya yakın bir yoğunlukta demliyor. Ürün piyasaya sürüldüğü dönemde “evinizdeki espresso” mottosu ile kahve keyfini dönemin tasarruf, ekonomi ve değişen kültürel eğilimleriyle birleştirdi.

Bialetti’nin klasikleşen demleme yöntemi 20. yüzyılda yaşanan göçlerle birlikte Arjantin’den Avustralya’ya geniş coğrafyalara yayılırken, yapılan araştırmalar İtalyan mutfaklarının %90’ından fazlasında en az bir Moka Pot bulunduğunu gösteriyor.

Alüminyumun yeni teknoloji çağının simgesi olarak görüldüğü 1930’lar İtalya’sında üretilmeye başlanan Moka Pot, malzemenin paslanmayan, hafif ve iletken yapısını el işçiliği ve döküm teknikleri ile buluşturdu.

umuty@groupmedya.com