TOP

IŞIK DOLU, ÖZGÜN VE CANLI TASARIMLAR

Duyularınızı harekete geçiren tasarımların mimarı Utkan Günerkan’ın pozitif enerjisiyle oluşturduğu evrende merak dolu bir gezintiye çıkıyoruz.

Mimar Utkan Günerkan

Milano’da yaşayan Utkan Günerkan, yüksek lisans eğitiminin ardından iç mekân tasarımın çok kültürlü dünyasına dâhil olmuş. Art Deco’ya olan ilgisini minimalist tarafıyla bütünleyen genç mimar, India Mahdavi’nin ışık dolu, özgün ve canlı tasarımlarını tanıyanlar için aynı çizgide benzer duygular yaratıyor. Utkan Günerkan’ın merak duygunuzu tetikleyen enerjik ve renkli tasarımları, görsel bir kabuktan öte tüm duyulara dokunmayı hedefleyen duygusal bir arka plana sahip. Anılarımızın görsel tercihlerimizi oluşturmada önemli bir rolü olduğuna inanan Günerkan, onları çağdaş mimari ögelerle yorumlayarak duygularımızı harekete geçiren tanıdık noktalar yakalıyor. Kullandığı renk paletleri sıcaklık ve rahatlık hissini öne çıkarırken sofistike bir denge yakalıyor. Tasarımlarının genelinde kemerler, daireler ve pürüzsüz köşeler göze çarpıyor. “Form ve renklerin çocukluğumuzun hatıralarını uyandıran mekânlara dönüşmesini sağlamaya çalışıyorum. Büyükannenizin ahşap çekmecesinden şeker alıyormuşsunuz hissinde. Bu deneyimler paylaşmak istediğiniz unutulmaz alanlar yaratırken size geçmişin duygularını da ekliyor” diyen Günerkan, Dimore Studio, Ettore Sottsass, Ricardo Bofill, Luis Barragán, India Mahdavi, Cristina Celestino ve Masquespacio’dan ilham alıyor.

Meksika Puerto Vallarta’da 70’lerin ortalarından kalma tek katlı evin renovasyonunda Meksika ve İspanyol mimarisinin kubbeli, kemerli ve avlulu yapısından ilham alınmış. Mutfak dolapları özel olarak üretilmiş. Tezgâhta dolaplarla aynı renkteki Corian kullanılmış. Dolap üzeri aydınlatmalar Robert Sivilya tasarımı Or Design imzalı. Davlumbaz Boffi, batarya ise Kohler marka. Koltuklar İskandinav yalınlığıyla öne çıkan Muuto’dan, yerdeki renkli halı ise cc-tapis’in Nepal’de ürettiği el işi tasarımlarından.
Nane yeşiliyle tamamlanan pembe rengindeki kıvrımlı karolar DTILE marka. Aydınlatmalar IC Lights’ın Flos serisi. Özel üretim pirinç aynalardaki oval boşluklar sarkıt aydınlatmalarla aynı ölçülerde tasarlanmış. Özel olarak ürettirilen pirinç kaplama lavaboda Tom Dixon’dan ilham alınmış, mekânda kullanılan aksesuarlar ise Tom Dixon imzalı. Sepet ve kilim yerel Meksika üretimi
Daire formundaki pencere manzarayı banyoya dâhil etmek adına özel olarak tasarlanmış. Duş alanının mekânla bütünleştirilmesi amaçlanmış. Bataryaların tamamı Kohler marka. Mevcut olan eski küvet ise bazı kimyasallarla yenileme işlemlerinin ardından renklendirilmiş.

Hazırlayan : JULEN TUNÇ

gizema@groupmedya.com