TOP

İNOVATİF, MODERN VE FONKSİYONEL TASARIMLAR

İSKANDINAVYA’NIN EN POPÜLER TASARIM STÜDYOLARINDAN KİLO DESIGN’IN FARKLI DİSİPLİNLERİ BÜTÜNSEL BİR YAKLAŞIMLA BİR ARAYA GETİRDİĞİ TASARIMLARI, İNOVATİF, MODERN VE FONKSİYONEL.

Antipollution mask for children.

Airmotion Laboratories için tasarlanan Woobi Play, havadaki zararlı partikülleri %95’e kadar filtreleyebilen, çocuklar için koruyucu bir maske. Cesur ve yalın bir dile sahip tasarım, mevcut maske formunu eğlenceli ve eğitici bir yaklaşımla çocukların dünyasına uyarlıyor. Asimetrik ve modüler yapısı sayesinde farklı renklerdeki parçaların kişiye özel olarak bir araya getirilebildiği Woobi Play, European Product Design başta olmak üzere birçok ödülün sahibi.

© Woobi Play

Brick.

Tuğla formundan referans alan kanepe, Litvanyalı tasarım markası jot.jot için KiBiSi iş birliğinde tasarlandı. Danimarkalı mimar Bjarke Ingels’in dairesi için başladığı koltuk arayışının ürünü olan tasarım, güçlü mimari detaylara sahip. Üst üste yığılan yastıkları andıran minderler, fiber beton kalıpla özel olarak üretilen düğmelerle sabitleniyor.

© Brick

Hav.

Günün her saati kullanılabilecek çok işlevli bir porselen koleksiyonu yaratma fikri üzerinden şekillenen Hav, KiBiSi birlikteliğinde tasarlandı. Fanny Garde tarafından Kopenhag Kraliyeti için tasarlanan balık pulu desenli klasik yemek takımı olan Seagull’dan ilham aldığı malzeme ve renk estetiğini, süsleme ve işlevsellik geçişinde yeniden yorumlayan koleksiyon, kullanılan boyama tekniği sayesinde modern bir görünüm yakalıyor.

iBiSi.

Kilo Design (Ki), BIG Architecture (Bi) ve Skibsted Ideation (Si) iş birliğinden doğan KiBiSi, mobilyadan uçak tasarımına çok farklı ölçeklerde tasarımlara imza atıyor. Kurucularının Danish Design Council (Danimarka Tasarım Konseyi) üyesi olduğu tasarım stüdyosu, fikir odaklı inovasyonun gücüne inanıyor.

Lars Larsen, Bjarke Ingels ve Jens Martin Skibsted.

OTO.

Dünyaca ünlü Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates tarafından başlatılan ve Fukuşima nükleer felaketi sonrasında yitip giden yerel el sanatlarını yeniden canlandırmayı amaçlayan The East Japan Project (Doğu Japonya Projesi) kapsamında KiBiSi ortaklığında tasarlanan OTO İskandinav modernizmini Japon el sanatlarıyla birleştiriyor.

© OTO

Pebble.

Danimarkalı saat markası Bulbul için KiBiSi iş birliğinde tasarlanan ilk saat olan Pebble, Kilo’nun Facette, Ore, Oblong ve Topo gibi saa tasarımlarından. Adını ve formunu İskandinav sahillerindeki çakıl taşlarından alan kol saati, organik bir asimetriye sahip. İtalyan yapımı deri kayışın mavi silikon parçayla bütünleştiği tasarım, dayanıklı safir camla tamamlanıyor. getirmeyi amaçlar.

© Pebble

Scoop.

Farklı mekânlara adapte olabilen sandalyenin inovatif süspansiyon sistemi, serbest bir akış yaratarak öne ve arkaya doğru eğilebilme olanağı sağlıyor. +Halle için KiBiSi dokunuşuyla tasarlanan sandalye, sade İskandinav görünümü oturma alanı ve taşıyıcı ayak arasındaki güçlü görsel etkiyi sağlayan Y şeklindeki alüminyum kirişinden alıyor.

© Scoop

World Expo.

Uluslararası Şanghay Expo 2010 Fuarı Danimarka Pavyonu için KiBiSi tarafından tasarlanan Shanghay Sandalye, sonrasında Danimarkalı moda markası Wood Wood iş birliğiyle HAY tarafından 250 adet olarak yeniden üretildi. Yalın ve basit bir sandalye formu oluşturabilmek adına 4 ana parçadan oluşan tasarım, kolaylıkla demonte edilerek farklı renklerdeki parçalarla yeniden kombinlenebiliyor.

© Shanghay

Hazırlayan : JULEN TUNÇ

gizema@groupmedya.com