TOP

İLHAM VERİCİ VE KEYİFLİ BİR TASARIM YOLCULUĞU

Tasarımcı Özlem Tuna’nın yürütücülüğünde gerçekleşen Desertmania projesi, farklı endüstrilerde çalışan yaratıcı isimleri Katar’da keyifli ve ilham verici bir tasarım yolculuğunda buluşturdu.

Aralarında Moda Tasarımcısı Arzu Kaprol, Araştırma ve Trend Uzmanı Nurhan Keeler, Endüstriyel Tasarımcı Sertaç Ersayın ve Fotoğraf Sanatçısı M. Serdar Şamlı gibi isimlerin yer aldığı bir ekip geçtiğimiz 18-21 Ekim 2018 tarihleri arasında Katar’da bir tasarım yolculuğuna çıktı. Rotaları; Doha, Souq Wakif, El Wakrah çölü, Film City, Pearl, Corniche, Katara Village, Şahin Hastanesi gibi imza mimar ve sanatçıların yapıtlarını kapsayan yerler oldu. Moda tasarımı, endüstriyel tasarım, araştırma ve trend gibi farklı disiplinlerden gelen kişilerin tarihi mekân, çöl ve yeni yerleşim yerlerine yaptığı ziyaretler bakış açılarını zenginleştirirken tasarım süreçlerini de etkiledi.

El Wakrah çölü
Museum of Islamic Art

Ekibin karşılaştığı kum fırtınası, antiloplar, şimşekler, sel, çöl mavisi, ipeksi kum tepeleri, kum tanecikleri, noktürnal yaşam, mimar ve tasarımcıların devasa eserleri, zıtlıkların uyumu, güvercin kuleleri ve teknoloji yatırımları kahve fincanı desen tasarımlarına ilham verdi. Katılımcılar her ne kadar süreç boyunca kaynaşıp benzer bir dil geliştirse de sürecin sonunda tasarlanan kahve fincanları farklılıklarını yansıttı.

Souq Wakif

“Daha önce iş için çok defa Katar’a gitmiştim. Neden Katar’a gidip kültürü deneyimleyerek tasarım yapmıyoruz diye düşündüm. Bu projeyi tasarlarken tasarım yapmanın ötesinde farklı disiplinlerden ve yaratıcı endüstrilerden gelen kişileri bir araya getirmek önemliydi. Bu kişileri seçip bir araya getirdim. Bizim Katar’da kültür içinde deneyimlediğimiz öncelikle arkadaşlık ve gelişen o arkadaşlıkla birlikte kültürü keşfetme hali gerçekten hepimizi etkiledi” diyor Özlem Tuna projeyi nasıl tasarladığını sorduğumuzda. Bütün süreç M. Serdar Şamlı tarafından belgelenirken Katar habitatının verdiği ilhamla tasarlanan fincanların üretimi gerçekleşti.

Desertmania ekibi, Katar’ın çeşitli noktalarından aldıkları ilhamla kahve fincanları tasarladı.
Film City

Hazırlayan : ÇİĞDEM HASANOĞLU

Fotoğraf : M. SERDAR ŞAMLI

gizema@groupmedya.com