TOP

İLHAM VEREN BODRUM EVİ

Eşsiz terası ile Ege ruhunu, mermer ve meşenin özgün birleşimi ile modern ve dingin bir atmosferi yansıtan Bodrum evi, konforlu köşeler sunuyor.

İç Mimar Pınar Hacıraifoğlu tarafından tasarlanan Bodrum Hebil Koyu’ndaki 250 m2’lik tek katlı ev, salon, mutfak, teras, üç yatak odası ve iki banyodan oluşuyor. Evin ana plansal bütünlüğü dışındaki her bir detay yeniden ele alınmış. Tüm tesisat sistemi, elektrik altyapısı, zemin döşemeleri değiştirilmiş. Ebeveyn yatak odasının içine bir özel banyo ve giysi odası eklenmiş. Ev sahibi Murat Gezer ve ailesinin yaz mevsimi dışında kışlarını da geçirebileceği bir Bodrum evi isteğiyle yola çıkan Pınar Hacıraifoğlu, siyah, gri, beyaz ve ahşap tonlarını kullanarak derinlikli ve şık bir atmosfer yaratmış. Laxmi Interiors’ın önceki projelerini beğenip iletişime geçen ev sahibinin sunulan üç boyutlu modelleme görselleri ve malzeme moodboard’ları üzerinden yaptığı değişikliler doğrultusunda tasarım evresi üç haftalık zaman diliminde tamamlanmış.

Yumuşak meşe tonlarının mermerin statikliği ile birleştiği evin salonu Bodrum manzarasını çerçeveliyor. Bordür olarak tercih edilen Emperador Grey mermer terasta yerini Tundra Grey mermere bırakıyor. Dış mekân mobilyaları L’unica’dan alınmış. Aksesuar ve yastıklar Laxmi Interiors ürünlerinden. Yemek masasında kullanılan mermer ise yurt dışından getirilmiş.

 Proje detaylarının şekillenmesinin ardından iki ay gibi kısa bir sürede bitirilen uygulama süreci, Gezer ailesinin desteği ile oldukça keyifli geçmiş. Laxmi Interiors’ın İstanbul’daki atölyelerinde üretilen mobilyalar, mermer bordür ve parkeler Bodrum’a taşınarak yerinde monte edilmiş. Giriş holünden başlayarak sizi saran ahşap ve mermerin duyusal kontrastı geniş ve ferah mekânlar sunuyor. Dekorasyonda öne çıkan detaylardan biri de duvar kaplamaları yerine tercih edilen çıtalama sistemi. Çıta profil üzeri boya yapılan duvarların macar döşeme meşe parke ile buluştuğu yüzeyler mermer süpürgelik ile bitirilmiş. Yer döşemelerinin geometrik düzeninin sağladığı akışkanlık her odada devam ettirilmiş. Hem bordürlerde hem de merdiven, teras, mutfak tezgâhı ve televizyon ünitesinde kullanılan mermer, yaşam alanlarının genel karakterlerini kurguluyor. Dikey olarak yerleştirilen şöminenin yanı sıra salondaki Ahmet Oran tablosu ve özel olarak tasarlanan cam dresuar ile incelikle düşünülmüş sıcak köşeler oluşturulmuş. “Terastan yansıyan ağaçlıklar arasındaki deniz manzarası evin en sevdiğim noktalarından biri” diyen Hacıraifoğlu, salonla bütünleşen bu bölümde sil baştan tasarlanan pergolalarla site içerisindeki diğer evlerle uyumlu bir çizgi yakalamaya özen göstermiş. Bodrum’un eşsiz manzarası geniş pencerelerden içeri doluyor. Açık bir alan olmaktan çıkarılarak konforlu bir köşeye dönüştürülen teras keyifli akşamlara ev sahipliği yapıyor.

Mekândaki ferahlık hissini artırmak için seçilen tam boy cam kapılar holü mutfağa açıyor. Ev sahibinin kışlarını da Bodrum’da geçirmesi amaçlanarak eklenen şömine, mermer, metal ve camın yalın uyumunu yansıtıyor.
Özel olarak üretilen içki dolabının yanında kullanılan eser Pınar Dupre’ye ait. Şömine yanındaki meşe kaplama duvarda yer alan yuvarlak formdaki eser ise Ekrem Yalçındağ imzalı.
İçki dolabının yanında yer alan yuvarlak masanın üzerindeki iki tablo Four&More’dan alınmış. Sandalyeler için seçilen renk ayırt edici bir detay olarak öne çıkıyor. Aksesuarlar özel olarak seçilmiş.
Mutfak tezgâhında koyu renkteki Silver Wave mermeri kullanılmış. Pencerede tercih edilen siyah jaluji ile bütünlenen renk konsepti, tezgâh altı dolaplarda yerini beyaz lake ve aralarda kullanılan meşeye bırakıyor. Koyu meşe tezgâh üstü dolaplarının kapaklarında ise reflekte cam kullanılarak raf araları özel olarak aydınlatılmış. Ocak, evye ve fırın Smeg marka.

Mutfak dolaplarında tercih edilen beyaz ve gri renkteki parlak akrilik lakenin aralarda kullanılan meşe ile kontrast oluşturması istenmiş. Dolap içlerinin rahatlıkla görülebilmesini sağlamak adına üst dolap kapaklarında reflekte cam kullanılmış. Ebeveyn yatak odasına eklenen giyinme odası için açık renk lake panjur kapaklı dolaplar seçilirken misafir odası ve diğer yatak odasında gizli dolap sistemleri yapılmış. Yatak odalarının duvarları özel bir renk koduyla elde edilen cevize yakın koyu bir rengin hâkimiyetinde oldukça dingin bir ruha sahip. Banyolardaki lavabo, dolap ve aynalar da özel olarak üretilmiş. Aydınlatma tasarımında spot kullanmak yerine ışık havuzu tavanlar yapılarak gizli LED detayları oluşturulmuş. Sanat eserlerini aydınlatan özel tablo aplikleri de tasarımdaki yerlerini almış. Her bir mekânsal detayı ile ev sahibi ve iç mimarının hayallerinin somut bir yansımasına dönüşen proje dört mevsim süren anlara kapı aralıyor.

Yatak odalarındaki tüm mobilyalar Laxmi Interiors üretimi. Yatak arkasındaki duvarda kullanılan cevize yakın koyu renk mobilya detay ve aksesuarları ile bütünlenmiş. Meşenin dokusal hâkimiyeti dinlendirici bir karaktere bürünüyor.
Banyolardaki lavabo, dolap ve aynalar mekânın ölçülerine uygun olarak imal edilmiş. Aydınlatmalar optimum konfor koşulları doğrultusunda tasarlanmış.
Ebeveyn yatak odasına özel bir giyinme odası ve banyo eklenmiş. Açık renk lake panjur kapaklı dolaplar şık ve işlevsel. Oval formdaki ayna ve şifonyer giysi dolapları ile bütünsel bir çizgide. Dolap kulpları ve aksesuar detaylarında bronz renk göze çarpıyor. Koruyucu bir kabuğu andıran yatak başları Laxmi atölyelerinde üretilmiş.

bugral@groupmedya.com