TOP

İKONİK BİR TASARIM

Zamansız tasarımıyla Paris sokaklarının bistro kültürünü yansıtan Maison Drucker imzalı sandalyeler, örgü ve hasır yapılarıyla yalnızca Paris’te değil, tüm dünyada karşımıza çıkıyor.

Drucker sandalyesi sıradan bir tasarım değil; kültür, tarih, edebiyat ve estetiği bir arada barındıran ikonik bir sembol. Versailles dokuma Alma model sandalye 887 Euro, Maison Drucker.

TARİH

Drucker, 1885 yılında, Louis Drucker ve eşi tarafından Paris’in kuzeyindeki Picardie bölgesinde orta çağlardan beri özellikle jakarları, örgü ve dokuma teknikleriyle nam salmış, küçük bir köyde kuruldu. Çift hayatını el yapımı bistro sandalyeler yaparak geçirdi. La Maison Drucker, hızla Fransa’nın önde gelen rattan sandalye üreticisi oldu. 20. yüzyılın başlarında Drucker, Paris’in birçok kafe ve bistrosu için sandalyeler üreterek bu küçük mobilyadan kültürel bir sembol yarattı.

İLHAM KAYNAĞI

Maison Drucker’in ilk müşterilerinden bazıları bugün hala Drucker sandalyeleri kullanan ünlü Café de Flore, Le Fouquet’s veya Les Deux Magots’dan başkası değildi. Bu el dokuması bistro sandalyeleri, Ernest Hemingway’in Paris’teki en sevdiği kafelerden olan La Closerie des Lilas’da yazdığı “Güneş de Doğar” isimli kitabına da ilham kaynağı oldu. Maison Drucker her sene modern dekorasyon trendlerine uyum sağlayan koleksiyonlar çıkarmaya devam ediyor. Tasarımlar bugün aynı popülerliğini koruyor.

FORM VE MALZEME

La Maison Drucker, 50’nin üzerinde dokuma türü ve geniş bir renk yelpazesi sunuyor. Tüm dokumalar kene çiçeği tohumundan üretilen ve dikey olarak tahrip edilemeyen bir poliamid olan Rilsan elyafından yapılıyor. Bu sayade dış alanlarda da kullanıma karşı dayanıklı nitelikte.

Hazırlayan : MERGİM ÖZDAMAR

gizema@groupmedya.com