TOP

İki Farklı Ruh: Art Deco ve Bohem

B2RN Architecture kurucuları Berrin Güngenci ve Zerrin Güngenci, Bağdat Caddesi’nde yer alan dubleks daireyi, yeni evlenen genç çift için Art Deco ve bohem stillerde kurgulanmış.

Berrin Güngenci, Zerrin Güngenci ve Ceyna Gürses

Tasarladıkları sofistike ve karakterli mekânlardan tanıdığımız B2RN Architecture’ın Bağdat Caddesi’nde yer alan daire projesi, ev sahibi Ceyna Gürses’in neşeli, çılgın ve romantik yanını yansıtıyor. Yeni evlenen Ceyna Gürses ile ortak bir arkadaşları vasıtasıyla tanışan Berrin Güngenci, ev sahibi ile dairenin dekorasyonu konusundaki yardım çağrısı sonucunda bir araya gelmiş. Başlangıç sürecini “Ceyna Hanım büyük ölçekli eşyaları ve aksesuarları çok seviyor. Evlerine aldıkları ilk parçalar ise evin planına göre büyük kalan iki koltuktu. Buna göre planlamalarımıza başladık ve 230 metrekare kullanım alanına sahip daireyi 1,5 ayda tamamladık” sözleriyle anlatıyor Güngenci. Dubleks dairenin iki katı birbirinden farklı stilde döşenmiş. İlk kat, koyu mavi rengin ağırlıkta olduğu Art Deco stili yansıtıyor.

Salon bölümü ile ilgili olarak iç mimar, “Giriş katta, salon ve koridorlarda gri tonlarıyla sakin bir karma oluşturduk. Salonda bulunan uzun duvarda çok amaçlı bir ünite planlayarak çıtalamalar, nişler, TV ünitesi ve şöminenin yer aldığı romantik bir duvar ortaya çıkardık” diyor. Mekânda grinin sakinliği bordo ve lacivert renklerin pirinç detaylarda bir araya getirilmesiyle yoğunlaştırılmış. Salonda kullanılan aksesuarlar için Niş İstanbul markası ile birlikte çalışılmış.

Mekânda baca bulunmadığı için Hürsan’nın elektrikli şöminesi tercih edilerek istenilen romantik atmosfer sağlamış. Ayrıca balkona açılan cam kapı üzerine yerleştirilen sürgülü panjur sayesinde istenildiği zaman bar bölümü, istenildiğinde ise balkon kapısı kapatılabiliyor.

Koyu mavi rengin karizmatik etkisi yatak odasında da devam ediyor. Yatak odasında ihtiyaç olan uzun duvarı elde etmek için pencerelerden biri kapatılarak arzu edilen devamlılık sağlanmış. Odada yer alan bütün mobilyalarda Berrin Güngenci’nin imzası bulunuyor. Yatak başlığında fildişi rengin lacivert ile yarattığı zıtlık vurgulanırken, kepenk kapaklı dolap ile romantik kurgu sürdürülmüş. Yatak odasında yer alan aydınlatmalar, komodin üzerinden sarkıtılan avizeler ile sağlanıyor.

Çatı katına doğru yöneldiğimizde ise bu alanda bohem ve eğlenceli bir dekorasyon kurgusu ile karşılaşıyoruz. Terası bulunun bu katta istenilen etkiyi ortaya çıkarmak için iç mimar, kaktüslerin, hasırların, yeşilliklerin, mumların ve göz alıcı renklerin bir araya geldiğinde ortaya çıkardığı karmaşık uyumu yakalamayı amaçlamış. Tabii ki bohem dekorasyonun vazgeçilmezlerinden Peacock sandalye de bu kurguda yerini alıyor.

Ev sahibinin Bali’den satın aldığı şapkalar ve hayvan formlu çeşitli aksesuarlar duvara asılarak eğlenceli bir oturma alanı tasarlanmış. Var olan merdiven korkuluklarını bambu ile kaplayan iç mimar, teras ve salonu bambular yardımıyla geçişken bir hale getirmiş. Genç çiftin farklı yönlerini ortaya koyan Berrin Güngenci, evin her noktasında farklı bir dekorasyon deneyimi sunuyor.

Hazırlayan: Ilgın Gözelekli

Fotoğraf: Enis Berksoy

seda@mayadijital.com