TOP

İç Mimar Siner Taner Tarafından Tasarlanan Modern Country

Kaan ve Banu Çelikmen’in İç Mimar Siner Taner tarafından tasarlanan Zekeriyaköy’deki evinde, yaşanmışlık hissinin sıcaklığını hissediyorsunuz.

Oturma alanı gün ışığını doğrudan alabilmek adına bahçe ile ilişkili olarak konumlandırılmış. Çelikmen çiftinin daha önceki evlerinde kullandığı kanepeler, pastel ve yalın tonlarda yoğunlaşan renk seçimleri Sinem Taner’in özel tasarımları ile bütünlenmiş. İç mimarın yaratmak istediği modern ve bohem atmosfer koyu tonlarda çizilen konturlar ile yakalanıyor. Gizli aydınlatmaların yanı sıra lambader ve abajur gibi lokal aydınlatmalarla mekân duygusu güçlendirilmiş. Duvarlarda gri ve vizon tonları seçilmiş. Perdeler için Hakan Dağdemir ile çalışılmış.

İç mimarın imzasını taşıyan medya duvarı ev sahibinin teknolojiye olan ilgisini yansıtıyor. Zekeriyaköy’ün doğal kalan köy ruhundan esinlenilerek eklenilen etanol yakıtlı şömine, poster duvar kâğıdı, akıllı teknolojiler, özel olarak imal edilen TV altı modül, sesli komut sistemi ile çalışan ve istenilen renk ile ışık gücüne dönüşen akıllı LED sistemli raflarıyla birlikte birçok ihtiyacı karşılıyor.

Mekâna özel tasarlanan bar dolabının kapaklarında eskitilmiş ayna kullanılarak derinlik kazandırılmış. Belenco marka tezgâh ev sahiplerinin misafirlerine yemek öncesinde veya sonrasında servis yapabilmelerine imkân sağlıyor. Raflar şişe ölçülerine uygun olarak hazırlanmış, böylelikle yakalanan geometrik denge şişelerin ve bardakların bir arada sergilendiği bir dolaba dönüşmüş. LED ışık bantları ile aydınlatılan rafların arkalarında da yine ayna kulanılmış.

Mevcut mobilyalar üzerinden kurgulanan yemek bölümü, aydınlatmalar ve poster duvar kâğıdı ile hareketlendirilmiş. Masa üzerindeki sarkıt aydınlatma göz hizasında kalarak heykelsi bir görünüme bürünüyor. Evdeki aydınlatmalar Özartaş’tan seçilmiş. Evin renk ve doku paletine uygun olarak hazır ürünlerin renk ve cila tonları özel olarak imal edilmiş. Duvardaki eskitme aynalar bar bölümünün devamında dekoratif birer unsur olarak öne çıkıyor. Duvar kâğıdı ve aksesuarlar Evist’ten.

Kişiye ve mekâna özel mobilyalar tasarlayan Sinem Taner, yapısal özelliklere müdahale etmemeye çalışarak 2,5 ay gibi kısa bir sürede tüm mobilya ve aydınlatma imalatları da dâhil olmak üzere projeyi tamamlamış. Giriş holüne açılan salon ve mutfağa yakın olan büyük banyo iptal edilip çamaşır, kurutma, depolama ve kiler alanı olarak kurgulanmış. Evin girişindeki süpürgelikler ve salon kapısında antrasit tercih edilmiş.

Özel olarak ürettirilen mutfak oturma bölümü bahçe ile görsel ilişkisi korunarak bahçeye açılan kapının önüne yerleştirilmiş. Salonda yer alan bar bölümünün içerisinde gizli bir kadehlik, raylı kesme tahtası, içki kavı ve biri büyük biri küçük depolama çekmeceleri buluyor. Sıcak dokuların kullanıcılarının yaşam tarzı ile harmanlandığı ev, modern aksesuarlarla karakterize edilmiş.

Ebeveyn yatak odasının yanındaki oda, özel olarak tasarlanan kıyafet dolabı ve askılarının yer aldığı bir giyinme odasına çevrilerek yatak odasına eklenmiş. Ebeveyn banyosu ve giyinme odasını kapsayan yatak odası, depolama ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli alana sahip. Aydınlık renklerin ve gizli ışıklandırmaların karakterize ettiği yatak odasında küçük bir çalışma nişi de bulunuyor.

Ailenin küçük kızlarının odasındaki yataklı oyun evi Sinem Taner’in favori köşelerinden. Renkli sediri ve kitaplık bölmeleri ile keyifli bir okuma alanı sunan yataklı oyun evi iç mimar tarafından tasarlanmış ve diğer tüm imalatlar gibi Ekrem Avcı atölyesinde ürettirilmiş.

Yüksek bitkiler ile cephesi oluşturulan bahçenin sınırları çakıl taşları ile çizilmiş. Oluşturulan deck işlevsel olarak bölümlendirilmiş. Salonla ilişkili olarak kurgulanan oturma alanının devamındaki barbekü ve yemek masası mutfakla birlikte tasarlanmış. Alt kottaki bahçe ise derin ahşap saksılarla organik bir ekim alanı olarak kullanılıyor. Dış mekân mobilyaları L’unica’dan alınmış.

Hazırlayan: JULEN TUNÇ
Fotoğraf: ERHAN TARLIĞ

umuty@groupmedya.com