TOP

İÇ MİMAR MERVE BENİCE’NİN VAZGEÇİLMEZLERİ

Kendi markası altında yaptığı yaratıcı ve işlevsel tasarımları kişiye özel olarak gerçekleştirdiği iç mimari projelerinde ustalıkla harmanlayan iç mimar Merve Benice’nin vazgeçilmezleri.

Merve Benice

Favori masa üstü kitaplarım dönem dönem değişse de hiçbir zaman eksik olmayanlar mimarlık ve tasarım kitapları oluyor. Bunun dışında kişisel gelişim kitapları da sevdiklerim arasında. Sevgili Banu Burak’ın Tadilat Meselesi adlı kitabı, neşemi yerine getiriyor.

Gün içinde Spotify’da oluşturduğum daha sakin ve konsantrasyonu bozmayan lounge ve smooth caz listemi dinliyorum. Son dönemlerde kızımın da müziğe ilgisinden dolayı hiç sıkılmadan dinlediğim caz klasikleri ve efsane isimlerden Louis Amstrong, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Ray Charles vazgeçemediklerimden.

Evimde anısı olan objeleri seviyorum. İrili ufaklı tablolarım, gittiğim yerlerden almış olduğum objeler, antikacılardan edindiğim pirinç büstler ya da minik heykeller evimdeki nişleri süslüyor. Yeşil bitkileri çok seviyorum. Evin her köşesinde görmek huzur veriyor. Çok sevdiğim arkadaşımın hediyesi olan antika pirinç abajur ve lambader gözde objelerimden.

Milano’daki La Briciola Ristorante, her gittiğimde beni atmosferiyle büyülüyor. İstanbul’da ise ofisime yakın olması sebebiyle sık sık gittiğim Bistro33, kahvelerine bayıldığım ve ufak molalar verdiğim Dripcoffeeist’e gitmekten hoşlanıyorum.

Milano, Paris ve Amsterdam şehirleri, iş gezileri ve aile ziyaretleri dolayısıyla sık gittiğim yerler arasında. Özellikle Milano’nun değişmeyen tarihi ve mimari dokusu, yaratıcı ve yeniliğe açık sanat etkinlikleri dolayısıyla en sevdiğim şehir olduğunu söyleyebilirim.

Dekonstrüktivist mimar Zaha Hadid’in sınırları zorlayan inşa edilebilir tasarımlarını çok beğeniyorum. Akış halindeki formlardan oluşan, yumuşak geçişler ile oldukça etkileyici bir duruşu olan Bakü’deki Haydar Aliyev Kültür Merkezi en beğendiğim yapısı.

Hazırlayan : HAZAL BALASAR

gizema@groupmedya.com