TOP

İÇ MİMAR ESRA KAZMİRCİ İLE DISENO İŞ BİRLİĞİ ÜZERİNE

İç Mimar Esra Kazmirci ile adressistanbul Ev Dekorasyon Merkezi’nde konumlanan, dünyaca ünlü markaların yer aldığı diseño mağazasında bir araya geldik.

Tom Dixon, Gubi, Normann Copenhagen, Diesel, Hay Design, menu ve Functionals gibi tasarım markalarını bünyesinde barındıran diseño, mimar ve iç mimarlarla keyifli ortaklıklara imza atıyor. Bu ay ilkini gerçekleştirdiğimiz buluşmada İç Mimar Esra Kazmirci ile bir araya geldik ve diseño ile iş birliktelikleri hakkında konuştuk.

diseño ile olan tanışıklığınız ne kadar eskiye dayanıyor?

diseño ile birlikteliğimiz çözüm ortaklığı dışında keyifli bir dostluğa da dayanıyor. Markanın kurucusu Yalçın Gülen ile diseño mağazasını açmadan önce de arkadaştık. Karakteri ve iş bilgisi anlamında her zaman kendime yakın hissettiğim biridir.

Marka ile çalışmayı tercih etmenizdeki etken nedir?

diseño bünyesindeki tüm ürünler, ikonik tasarımları ve yalın çizgileri itibariyle; tasarıma kattıkları zamansızlık kavramını çok güzel vurguluyorlar. Bazen spor, şık bir lounge ile bazen de değişik cam formlardaki aydınlatmalarla projemizde farklı dokunuşlar yaratıyorlar.

Projelerinizde diseño ile nasıl iş birliktelikleri yapıyorsunuz?

Çoğu projemizde diseño’nun tamamlayıcı ürünlerini kullanıyoruz. Ürünlerde yer alan pirinç ya da bronz detaylı materyaller, kendi çizgimizle de örtüştüğünden tercih sebebimiz oluyor. Projenin akışına göre gerek mobilya, gerekse aydınlatma konusunda firmadan destek almaktan mutluluk duyuyoruz.

diseño büyesinde dünyaca ünlü birçok marka yer alıyor. Özellikle projelerinizde kullandığınız kilit markalar var mı?

Aslında bir çok markayı projelerimizde kullandık; fakat özellikle Tom Dixon, design by us, Gubi ve &tradition vazgeçilmezlerimizden… Tom Dixon’ın estetik reformu, Gubi’nin İskandinav sadeliği, &tradition markasının geleneğindeki yeniliklerini sürekli takip ediyoruz.

Estetik, fonsiyonellik ve konfor kavramlarının üçünü de bir arada kapsayan ve diseño’da yer alan marka ya da tasarım sizin için hangisi?

Bana göre Gubi’nin ürünlerindeki karakter, gerek kullandığı malzeme armonisi gerekse estetik ve fonksiyonellik açısından uyumuyla her mekâna değişik tatlar katıyor. Markanın 3D Beetle yemek masası sandalyesi ile Cobra duvar lambası ve Multi-Lite sarkıtı favori ürünlerimizden.

Son projenizde hangi diseño ürünlerine yer verdiniz?


Aydınlatma grubu ağırlıkta olmak üzere, mobilya grubunda sandalye ve aksesuar seçimlerini diseño’dan temin ediyoruz. Tasarımlarındaki ince detaylar ile özellikle aydınlatma grubundaki ürünlerin zarifliği yerini bulduğunda, beraberinde getirdiği detayı da taçlandırmakta. Örneğin; bir evin salonunda yer alan yemek bölümüne duvar lambri uygulaması yapılacaksa, değişik motiflerle bezeli bir aydınlatma kullanarak yapılan üretimin de ön plana çıkmasını sağlıyorsunuz. Yalın olmakla beraber farklı ışık oyunlarını sergileyen ürünleri kullanmayı özellikle seviyoruz.


Evinizde diseño markasına ait hangi ürünler var?

Tom Dixon marka masa aksesuarları ile aplikleri, Gubi markasına ait yemek masası sandalyeleri, Hay Design markasına ait deri detaylı ayna ile çocuklarımın çalışma masası sandalyeleri, Normann Copenhagen markasının ise kırtasiye aksesuarları evimde kendi yerlerini çok güzel
buldular.

Hazırlayan: Candan Durusöz Akgün

Fotoğraf: Enis Berksoy

seda@mayadijital.com