TOP

Huzuru getiren dekorasyonlar

Şehrin en merkezi noktasında sunduğu dayalı döşeli dairelerle yepyeni bir konut anlayışı yaratan Soyak Soho’yu, projenin iç mimarı Tanju Özelgin’den dinledik

Soyak Soho projesini bir de sizden dinleyelim mi?

Konut sektöründe sekiz-on yıldır çok büyük bir patlama yaşanıyor. Soyak Soho’nun özelliği sessiz sakin oluşu ve kente yakışan makul boyutlarda sade konutlar sunması. Kentin içinde kentli gibi yaşama olanağı tanıyan, merkezî yerde bulunan bir proje. Benim için yaptığım şeylerin zaman içinde güzel yaşlanması önemli. Bu nedenle iç mimar olarak bu özeliklerin tümü bana çok cazip geliyor. Dış cephesi yoğun taş kaplı. Kullanılan malzemelerin tümü yaşlandıkça güzelleşebilecek türden. Fütüristik tasarımların ilerleyen yıllarda eğreti kalmasındansa, tasarımın ait olduğu dönemin özelliklerini ayakta durduğu sürece en güzel şekilde yansıtabilmesini önemsiyorum. Çalıştığım projelerin çoğunda projeye has ürünler tasarlıyorum. Soho’da da aynen öyle oldu. Bir takım markalar da projede yerini buldular tabii ki. Ancak onların da kalitelerini ön planda tuttuk. Özet olarak çağdaş, kentli, medeni bir yapı ortaya çıktı.

Proje üzerindeki çalışmalarınıza nereden başladınız?

Mimar Mutlu Çilingiroğlu’nun hazırladığı planlar elime ilk geldiğinde Soyak Soho sadece stüdyo dairelerden oluşuyordu. İki ay kadar bu konsept üzerine çalıştıktan sonra projede değişiklik yapıldı ve daire boylarında çeşitliliğe gidildi. Yapılan değişiklik üzerine tümünü yenilemem gerekti ama daha önce yaptığım çalışmalar benim için hazırlık aşaması görevi gördü. Binanın kendisi, Soyak’ın talepleri, onların görmeyip de benim orası için düşündüklerim bir başlangıç noktası oldu. Hem ürün hem de iç mimarlık anlamında benim için bütünsel bir atmosfer yaratmak büyük önem taşıyor. Nasıl bir alanın içine gireceğiz, diye düşünüyorum. O fikir zihnimde oluşunca gerisi geliyor. Soho’da da nezaketin, şıklığın, gustonun ve kentliliğin oluşturduğu bir atmosfer hayal ettim, ardından kafamda yerleştirmeye başladım.

Soyak Soho’da yaşayacak insanları neler bekliyor?

Bir kere bu projedeki daireler çok büyük değil ancak etkili çözümler söz konusu. Soho’da yaşayacak insanların tercih ettikleri metrekarelerin karşılığını tam anlamıyla alacakları planlar var. Projenin kazanç tarafı çok baskın. Bunun dışında konforu da seçimlerde rol oynayacak. Kullanılan ürünlerin hepsi en iyi malzemelerden üretildi aynı şekilde hazır alınan markaların da kalitesi göz önünde bulunduruldu. Yani hiçbiri kısa ömürlü değil, hepsi sürdürülebilir malzemeler.

Projenin bir hedef kitlesi var mı?

Öyle bir sınır yok. Medeni, saygılı, zevkli, kendi yaşamlarını zenginleştirebilen, sosyal, şehir içinde yürüyerek de bir yerlere ulaşmaktan rahatsızlık duymayan bir profili var. Hangi meslekten olursa olsun bu tür insanlar var. Herhangi bir yaş sınırı da yok. En azından ben kendi kafamda projeyi şekillendirirken bunları düşündüm. Tabii ki daire fiyatları belli bir kitleye hitap edecektir, Soyak Soho’nun bulunduğu arazi bunu gerektiriyor.

Soyak Soho’da şimdiye kadar rastlamadığımız ne yenilikler var?

Daha önce de söylediğim gibi, şu anda İstanbul’da çok fazla konut projesi var. Soho’nun tüm bu projelerden farklı olarak sosyal alanları, havuzu, spa’sı yok. Yani olmazsa olmaz denilen hiçbir şey yok! Burada yaşayacak insanlar zaten şehrin göbeğinde olacaklar. Şehir bu konularda sınırsız imkân sunarken, onları binanın içindekilerle sınırlandırmanın anlamı yok. Bu tür sosyal alanlar birkaç yıl içinde ölüyor. Ancak orada yaşayanlar, kullansalar da kullanmasalar da sosyal alanların bakım ücretlerini ödemek durumundalar. Soho’da böyle bir şey yok. Sadece seçtiğiniz dairenin parasını ödüyorsunuz.

[imagebrowser id=1096]

nazi@mayamedya.com