TOP

HİS TASARIMI EŞLİĞİNDE KÖKLÜ YOGA PRATİĞİ

Yogayı Türkiye’ye tanıtan ilk yapılardan biri olan Cihangir Yoga bir dönüşüm içerisinde. İstinye stüdyosu Mimar Emir Uras tarafından tasarlanan Cihangir Yoga’nın ortakları Zeyneb Uras ve Chris Chavez ile konuştuk.

Zeyneb Uras ve Chris Chavez

Köklü yoga pratiğini hayatına katanların vazgeçilmez adreslerden biri olan Cihangir Yoga’nın Cihangir, Caddebostan, İstinye ve Ankara’da merkezleri bulunuyor. Cihangir Yoga İstinye stüdyosu Mimar Emir Uras tarafından adeta bir ibadet alanı gibi tasarlanmış. İçeriye sızan ışık, kullanılan malzemeler ve renkler kutsal hisler uyandıracak şekilde seçilmiş. Zemindeki akışkan pembe şap ve duvar rengi, çeşitli numuneler ve teknikler denedikten sonra oluşmuş. Mimar Emre Uras “His tasarımı her zaman ön planda oldu…” diyor yoga stüdyosunu tasarlarken nasıl bir süreçten geçtiğini sorduğumuzda.

Bir yoga stüdyosunu mekânsal açıdan nasıl değerlendirirsiniz?

Zeyneb Uras: Yoga stüdyosu bir anlamda kutsal bir alan oluşturuyor kendi özüne giden bu yolculukta. Her o alana gelişin sanki gerçeğine bir davet gibidir, en azından bunun araştırılmasına vesile olur. Bu anlamda ne kadar yalın, net aynı zamanda sıcak ve samimiyle o kadar yardımcı olur sürece. Biz çok şanslıydık, stüdyolarımız eşim Emir Uras tarafından tasarlandı. Emir mimarlığın yanı sıra adanmış bir yogi, beni de yogaya başlatan odur. Tabii mekânın tasarımına sevgiyle yanaşması tüm farkı yarattı. Hatırlıyorum İstinye stüdyomuz inşaat halindeyken her sabah saat 5-6 arasında alanın içindeydi; ışık nereden geldiğini gözlemliyor, ses, sessizlik üzerine düşünüyordu.

Yoganın insan yaşamındaki önemi nedir?

Chris Chavez: Yoga, gerçekte kim olduğumuzla bağlantı kurma pratiğidir. Günümüz dünyasında, teknoloji hızı ve günlük yaşamın talepleri ile kendiliğinden bağlantı kopuyor. Yoga bizi eve geri getirmenin bir yoludur ve kim olduğumuzu, bizim için neyin önemli olduğunu ve neyi neden yaptığımızı hatırlamamıza yardımcı olur.

Z. Uras: Yoga farkındalığı yükselten bir pratik. Kendini bulman, tanıman, anlaman, sevmen adına; hareketleri, nefesi, meditasyonuyla çok güçlü bir pratik. Kısa sürede matının üstünden hayatının her anına taşıyabileceğin bir pratik. Aradığımız mutluluğun kaynağı tamamen içinde; bunun tersine inanmış olmamızda bir yanılsama. Kendi hayatımızda, etrafımıza baktığımızda evet minik minik huzur alanları yakalayabiliyoruz ancak sürdürebiliyor muyuz? İşte yoga sana bu alanları genişletme imkânı sunuyor. Ve de tabi takıldığın yerlerde daha çabuk gerçeğini hatırlama. Bu yolda yürüdükçe zaten yol sen oluyorsun; her nefes hayatın için ve tabi tüm evren için yeni bir fırsat. Sen parladıkça sevdiklerin, etrafın parlıyor. Sadece kendine odaklanarak evrene hizmet etmiş oluyorsun.

gizema@groupmedya.com