TOP

HATALI MUTFAK ALIŞKANLIKLARI

Tüm yemek hazırlığının yapıldığı yer olarak, hijyenik olması için mutfak kilit bir alandır. 2019 ruhunu yansıtan temizlik rutinlerimizi geliştirmek için çalışmaya önce bu alandan başlıyoruz. Bu da kötü mutfak temizleme alışkanlıklarını ortadan kaldırmak anlamına geliyor. İşte bu yıl kırılacak beş kötü mutfak temizleme alışkanlıkları!

1. Bulaşık süngerinizi sürekli yenileyin ve lavaboyu hijyenik bırakın.

Bulaşık süngerini ve lavaboyu hijyen açısından düzenli olarak dezenfekte etmelisiniz. Mutfakta kullandığınız malzemeleri bulaşık makinesinden geçirin, gerekirse mikrodalgada bekletin veya tam kuvvetli sirke veya sulandırılmış çamaşır suyu ile yıkayın. Mutfak tezgahlarınızı bir daha dezenfekte ettiğinizde lavabonuzu unutmayın. Eğer düzenli bir silme işlemi yapmazsanız, orada bakterilerin oluşmasını engelleyemezsiniz.

2. Çöplerinizi hijyenik şekilde birktirin,temizleme işlemine dikkat edin.

Çöp biriktirme işlemine önem ver.Çöp imha temizleyicileri satın alabilirsin ya da hijyenik alanlarda çöplerini biriktirerek bakterinin yayılmasını önleyebilirsin. Ayrıca, hala lavaboya yağ döküyorsanız, durun! Bu sadece kendi ev tesisatınızda sorunlara neden olmakla kalmaz, aynı zamanda kapsamlı sonuçlara da yol açmaktadır.

3.Önce zemini temizle.

Mutfağınızı temizlerken, yukarıdan aşağıya doğru hareket edin. Önce mutfak davlumbazını silin, sonra ocağınızı temizleyin. Aksi takdirde, sildiğiniz her şey yemeğinizi hazırladığınız yere bulaşabilir. Aynısı mutfağınızın geri kalanı için de geçerli. Üstünden başlayıp dolapları temizleyin, ardından sayaçları dezenfekte edin. Zemini bitirin ve içinde ne tür toz ve besin parçacıkları varsa, yeniden yerleştirdiğiniz bir mutfak yerine gerçekten temiz bir mutfağa sahip olacaksınız.

4.Yemekleri fazla bekletmeyin.

Kalan yiyecekleri dışarıda bırakmak küflenme imkanı verir. Bir bakteri üreme zemini oluşturmanın ötesinde, zararlı maddeleri de davet edersiniz.

5.Buzdolabını unutmayın.

Parlak bir mutfak güzel bir manzara yaratır. Ancak, geri adım attığınızda göremediğiniz alanları unutmayın. Özellikle buzdolabınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Bu kapıları açmak, rafları silmek ve son kullanma tarihlerini kontrol etmek için düzenli temizleme rutininizin bir parçası haline getirin. Mutfağınıza temizlik kontrol listesine bir buzdolabını da temizliği ekleyin. Yiyecek atıklarını azaltmanıza da yardımcı olabilir. Ve bu size para kazandırır! Birkaç dakikaya değer.

gizema@groupmedya.com