Logo

GÖRMENİN ÖTESİNDE DENEYİMLEYECEĞİN BİR SERGİ

Geri1 of 3İleri


Güncel sanatın genç temsilcilerinden Tuğberk Selçuk; seyirciyle etkileşen, görmenin ötesinde dokunarak, kullanarak hatta oturarak deneyimlenmesi gereken bir sergiyle sanatseverlerle buluşuyor. Serginin bileşenleri arasında izleyicilerin de yer alması dikkat çekiyor. Selçuk’la henüz sergi gerçekleşmeden mini bir röportaj yaptık.

Bu dördüncü kişisel serginiz. Serginin ismi neden “İtaat Alanı –Conform Zone”?

Ama zorunluluktan ama menfaatleri doğrultusunda toplum ve toplulukların bir parçası olabilmek için kendi iradesi dışında gelişen sosyal koşullara ayak uydurmaya çalışan bir toplumda yaşıyorum.

Bildiğimiz kadarıyla bu sergide en çok öne çıkan şeylerin başında izleyicilerin de içinde yer alacak olması. Nasıl bir şey amaçlıyorsunuz? Buna interaktif bir sergi diyebilir miyiz?

Etkileşim dediğimizde fiziksel olarak işlerin vazifelerini yerine getirmesi için gerekli komutların üçüncü bir kişi tarafından verilmesi gerekmiyor. Statik işlerde de zihni bir etkileşimden söz edebiliriz. Sergiyi mümkün kılmak mekanı tahsis etmek ve işleri üretmekle bitmez. İzleyicinin mekanda bulunması  ya da sizin deyiminizle içinde yer alması sergiyi mümkün kılan ana bileşendir. 


Geri1 of 3İleri

Mehmet Emin Çetin