TOP

Feyzan Ersinan’ın Antikaların Hakimiyetindeki Evi

Eğlenceli, karakteristik ve bilge… Bu özellikler gazeteci Feyzan Ersinan‘ın Tarabya’daki dubleks dairesinin anahtar kelimelerini oluşturuyor. Dekorasyona ve antikalara olan ilgisi, koleksiyonerliğiyle birleşince ortaya eğlenceli bir görünüm çıkıyor.

Ev sahibi Feyzan Ersinan, Tarabya Nurol Sitesi’ndeki yeni taşındığı evinde çocukları Eyşan, Şan, Senan ve kedileri Tiger ile birlikte yaşıyor.

Pozitif ve çok yönlü oluşunu dekorasyon anlayışına da yansıtan ev sahibi, evin her bir köşesini kendi dekore etmiş. Salonun en dikkat çekici parçalarından biri olan buz mavisi koltuklar başta olmak üzere evdeki tüm koltuklar Feyzan Ersinan’ın ev sevdiği markalardan olan Poltrona Frau’dan seçilmiş. Koltukların üzerindeki yastıklar Etro ve Zara Home markalarından derlenmiş.

“Her zaman her köşesine kendim hâkim olabileceğim bir evim olsun istemiştim. Yemek yapmayı da çok sevdiğim için tamamen kendime ait bir ev kurguladım.Bu evin en büyük özelliği ‘benim’ olması. Maksimalizmden çok hoşlanan biriyim. Fakat şu ana kadar hep evimde bir şeyler eksik diye düşünürdüm. Şu anda sanıyorum ki hayatımın en kendim olduğum dönemindeyim ve evim de bu görünümünü tamamladı.” Evin merkezini oluşturan şömine bölümünde, salonun tüm duvarlarında olduğu gibi Fikret Mualla’ya ait bir çalışma var. Evdeki tüm çiçek arajmanları Rosanigrum firmasına yaptırılmış.

Çalışma alanındaki favori masasının üzerinde, Feyzan Ersinan’ın 2013 yılında çocuklarına hatıra kalması için yazdığı ‘Yediğim İçtiğim Sizin Olsun’ isimli yemek kitabı var. Kontrast halı ise IKEA.

Çalışma masası, sandalyesiyle birlikte Beymen Home’dan alınmış. Görür görmez bayılmış mobilyalara. Duvarda ise Belkıs Mustafa’nın bir resmi var. Prens Adaları’ndan İstanbul’a bakışı anlatan resim, Feyzan Ersinan’a farklı bir açıdan bakmayı hatırlattığı için önemli.

Orta sehpalar Roche Bobois, yan sehpalar Mis en Demeure, salondaki bu ikinci oturma alanındaki vitrin ise Mısır’dan özel olarak getirilmiş bir antika parça. Ev sahibinin evin her köşesinden göz kırpan porselen sevgisi
anneannesinden geliyor. Perdeler ise Persan marka.

Yemek masası ve sandalyeler, Fatih Kıral Mobilya’nın özel bir koleksiyonuna ait. Bu bölüm yine antika bir halıyla tamamlanmış. Evin tüm aydınlatmaları gibi yemek bölümündeki avize de Elements markasının
bir tasarımı.

“Ben insanların hep sanatla değişebileceğine inanırım. Örneğin en küçük kızımın odasında şu an bir Picasso litografisi var. Burada kullanırken istedim ki onunla büyüsün, onu hissetsin, dünyası değişsin.” Antredeki konsol, Roche Bobois marka. Üzerindeki Feyzan Ersinan’ın oldukça geniş bir Lladro koleksiyonuna ait özel imzalı porselenleriyle uyum içinde. Duvarda asılı çalışmalar ise Nuri İyem ve Nuri Abaç’a ait resimler.

Mix & Match kavramını uygulamayı severim. Popüler olan bir parçayı ya da aksesuarı asla almam mesela. Bu evdeki her parçanın tek özelliği bana bir şeyler hissettirmesi. Onun için bir ahengi var.”

Yatak odasında ayak ucundaki sandık Mudo Concept’ten alınmış. Üzerindeki Hermes çanta, evdeki geniş bir çanta koleksiyonunun bir parçası. Komodinler Roche Bobois markasına ait. Abajurlar ise zeytinyağı şişelerinden aydınlatmaya dönüştürülmüş. Fikir ise Feyzan Ersinan’ın.

Hem işi gereği hem de kişisel bir hobi olarak kitap okumak Feyzan Ersinan için oldukça önemli. Hal böyle olunca yabancı dergiler ve koleksiyon kitapları, yurt dışı seyahatlerinin ardından her geçen gün artmış.

Feyzan Ersinan, banyonun da dekorasyona dâhil olduğunu düşünüyor. Sık sık karşılaştığı güzel banyo dekorasyonlarından ilham alıyor. Kendi banyosunda da alışılmışın dışına çıkarak duvarda Fornasetti marka tabaklar kullanmış.

Antredeki bir diğer konsolun üzerinde çoğu Assouline’den olmak üzere çeşitli koleksiyon kitapları ve yine ünlü Lladro porseleni var. Duvardaki Edmond Heuze imzalı tablo ise tüm canlılığıyla sizi kapıdan girişte karşılıyor.

seda@mayadijital.com