TOP

FERAH,YALIN VE DOĞAL STİL

Denizin dingin mavi rengi,sıcak güneş ışınları ve kumsalın verdiği sonsuzluk hissinden doğan özgür yaşam anlayışının bir bütününü yansıtır sahil evleri.Ferah,yalın ve doğal stil kodlarına sahip,konforlu evlerden ilham alıyoruz bu ay.

Relaxed Coastal Style, Sally Denning, © Ryland Peters & Small.

Deniz kenarında bir yaşam neredeyse herkesin ruhuna hitap eder. Yaz mevsiminde ise deniz kokusu, suyun yatıştırıcı doğası ve dalgaların sesinin eşlik ettiği yaşam alanlarına dair farklı bir özlem kaplar içimizi. Bu fantezi günlük hayatımızın her zaman parçası olamasa da, denizden esinlenen renk tonları ve doğal malzemelerle,nerede olursanız olun sahil havasını evlerinize taşıyabilirsiniz. Sally Denning’in kaleme aldığı ve İngiliz yayınevi Ryland Peters & Small tarafından yayınlanan ‘Relaxed Coastal Style’ kitabının da amacı tam olarak bu. Kitap, deniz kenarında yaşamın beraberinde getirdiği özgür ve ferah stili evlerine taşımak isteyenler için etkileyici bir ilham kaynağı.

Long Island North Fork’ta yer alan LaDiDa evinin pastel renk tonları ve deniz havası sakinleştirici bir etki sağlıyor.

Babasının yelkencilik hobisi ve kendisinin deniz tutkusu sayesinde çocukluğunda denizde oldukça fazla vakit geçirdiğini söylüyor kitabın yazarı ilk sayfalarda ve ekliyor: “Denizi çok seviyorum. Deniz kenarında olmayı, yüzmeyi ve denizin bana hissettirdiği duyguyu seviyorum.” Ancak kitap, yalnızca deniz kenarında bir eve sahip olan şanslı kişiler için değil, sahil stilinin salaş, konforlu ve ferah güzelliğinden nasıl ilham alınacağını ve bu fikirleri yaşam alanlarına ne şekilde dâhil etmek gerektiğini merak edenler için hazırlanmış aslında. Denning kitabın ‘Coastal Elements’ isimli ilk bölümünde, renk paletlerine ve dokularına odaklanıyor, okyanusun doğal renklerinden ilham alarak, yıpranmış ahşap, kaplamasız döşeme tahtaları, güneş ışığı ile ağartılmış kumaşlar ve sağlam nevresimlerin sahil evlerindeki cazibesini gözler önüne seriyor. Deniz kıyısının renklerini ve dokularını ön plana çıkıyor, kıyı stili çıplak tahtalar, perdahlanmamış pencereler, tuzlu suya ve güneş ışınlarına karşı dayanıklı, sağlam keten veya pamuk kaplı mobilya örnekleri ile eşsiz bir şekilde ortaya çıkıyor. Ayrıca vitrin dekorasyonu, aydınlatma ve mobilya seçimlerinin yanı sıra, navigasyon çizelgeleri, haritalar ve deniz kabuğu gibi denizci kimliğini yansıtan dekoratif unsurların en iyi hangi şekilde sergilenmesi gerektiğini gösteriyor.

Kettal marka Zigzag şömine Konak Mobilya.
Fink Living marka fener, Beymen Home.
Kütük sehpa, Zara Home.
Rattan koltuk, Yargıcı Homeworks.

Kitabın ‘Coastal Hideaways’ isimli ikinci bölümü ise biraz daha heyecanlı; farklı fikirlere ilham vermeyi ve büyülemeyi hedefleyen, aynı zamanda sade stilleriyle dünyanın neresinde olursa olsun stillerinin herhangi bir iç mekâna uygulanabileceği, 13 farklı kıyı evini gezmeye çıkıyor okuyucu. İspanya’nın en gözde adalarından Mayorka’da konumlanan huzurlu villa bu evlerden biri. Ev sahipleri Gerry ve Gesine Haag çifti yıllarını dünyanın dört bir yanında dalgaların izini sürerek geçirmişler, şimdilerde yaşadıkları geleneksel Mayorka evinin de doğal olarak ikilinin seyahatlerinden ve okyanus sevgilerinden ilham aldığı yazıyor kitapta. 1970’li yıllarda Genova kasabasındaki bir dağın yamacına, yerel bir kumtaşından inşa edilen evin bulunduğu bölge dar, dolambaçlı yollara ve geleneksel bir mimarinin yanı sıra, muhteşem panoramik manzaralara sahip. Avustralya’daki Bondi Plajı’ndan çekilmiş sualtı fotoğraflarına ev sahipliği yapan evin genelindeki atmosfer, Gesine ve Gerry’nin sörf sevgisini tam anlamıyla yansıtıyor, Hawaii ve Avustralya’daki seyahatlerine kadar uzanıyor.

Elena Colombo’ya ait sahil evinin verandasında bulunan ve propan gazı ile çalışan şömine Elena’nın ev için tasarladığı ilk unsurlardanmış ve suyun yanı başında toplanacak keyifli bir nokta olarak yer alıyor.
Vazo, H&M Home.
İşlemeli keten masa örtüsü, Zara Home.
Sami Kallio tasarımı &tradition marka in between sandalye
diseno.
Esma Dereboy tasarımı seramik tabak, Beymen Home.

Gesine’nin villadaki en sevdiği nokta ise, eski ahşap paletlerden yapılmış ve sağlam halatlarla tavan kirişlerine tutturulmuş, sallanan çift kişilik bir yatak. Ancak evin belki de en cezbedici noktası havuz kenarındaki açık oturma alanı. Kabaca sıvalı duvarlara su tonlarında minderlerin renk kattığı alan, özellikle yaz aylarında rahatlamak ve manzaranın tadını çıkarmak için ideal bir yer olarak öne çıkıyor. Bu konforlu, kaygısız ada yaşamını yansıtan ev, Haag ailesinin yaşam tarzı ve deniz sevgisinin bir kanıtı niteliğinde. Eskiden küçük bir balıkçı ve çiftçi bölgesiyken, 1900’lerin başından itibaren New York şehrinin bunaltıcı yaz sıcağından kaçmak isteyen aileler için popüler bir destinasyon haline gelen Long Island, North Fork’ta konumlanan kompakt sahil evi ise, Atlas Okyanusu kıyılarına götürüyor okuyucuyu. Beyaz, aydınlık ve rahatlığın ön planda olduğu ve LaDiDa olarak bilinen kıyı evi, 20. Yüzyılın başında aslen bir balıkçı kulübesiymiş. Şimdilerde ise kumsala doğru inen bir dizi ahşap merdiveni ve manzarayı seyredebileceğiniz ferah terası ile sahilde göze çarpıyor.

Tommy Bahama marka kanepe, Dream Home.
Duvar aynası Mudo Concept.
Rattan sehpa, Cumba Selection.
Seramik tabure, Yargıcı Homeworks.

Ev sahipleri Richard ve JoAnn Saverese burayı görür görmez âşık olmuş ve Eylül 2001’de satın almış. Açık gri duvarlara beyazlatılmış, sedir döşeme tahtalarının eşlik ettiği ev kitaplar, mercanlar, yerel olarak bulunan deniz kabukları ve Peconic Körfezi’nin Empresyonist sanatçılarının tabloları dâhil olmak üzere kompakt iç mekâna huzurlu bir deniz havası getirmeye yardımcı olan bir dizi dekoratif unsura ev sahipliği yapıyor. Long Island’ın huzurlu dünyasında yer alan bir başka sahil evi ise Elena Colombo’ya ait. Partneri Lavelle ve siyah Labrador köpeği Rosie ile yaşayan Colombo, ahşap duvar ve zeminler, farklı doku ve renkteki kumaşlar ve yıllar içinde biriktirdiği birçok kişisel eşyanın uyum içinde bir araya geldiği evini ‘eklektik’ olarak nitelendiriyor. Evin genelinde hâkim olan pastel ve sakin renk tonlarını renkli aksesuar, kumaş ve detaylarla renklendirilmiş. Ancak ev ile ilgili en keyifli nokta, arkada suyun kenarında şömine ve çevresinde odak noktasını oluşturan, yastıklarla dekore edilmiş konforlu bir oturma grubunun bulunduğu veranda. Relaxed Coastal Style, okuyucuyu ilham veren evlere davet eden, ahşap kullanımı, renk paletleri ve dokularla elde edilen sahil stilinin cazibesini gözler önüne seren ve sakinleştiren bir kitap.

Kırık beyaz tonlarına turkuaz ve mavi su tonlarının eşlik ettiği konforlu Mayorka evi, Haag ailesinin yaşam tarzı ve deniz sevgisinin bir kanıtı niteliğinde. Havuz kenarındaki kapalı açık oturma alanında, kabaca sıvalı duvarlar ve soluk su tonlarında minderlerle döşenmiş yerleşik oturma alanı bulunuyor.

Hazırlayan : MERGİM ÖZDAMAR

Fotoğraf : BENJAMIN EDWARDS

gizema@groupmedya.com