TOP

Evinizin Daima Temiz Kalması İçin Uygulayabileceğiniz 5 Adım

Evde olduğunuz şu günlerde yaşam alanlarınızın düzenini sağlamak ve steril bir ortam için uygulayabileceğiniz birçok adım var. Biriken çamaşır yığınlarınızı katlayabilir, makyaj masanızdaki dağınıklığı tekrar düzenleyebilirsiniz. Aslında bu evde olma halini kendi lehinize çevirebilirsiniz. Artık toplanıp dağılıncaya kadar gerçekleşen kısır döngüyü kırma zamanı! Bu toplama işinin düşündüğünüzden daha sorunsuz gerçekleşeceğine söz veriyoruz.

Evinizin durumunu kalıcı olarak değiştirecek ev temizleme ipuçlarını incelemek için yazımızı okumaya devam edin.

#1 Yatak Odası

Sabah…

Kalktığınızda yatağınızı toplayın. Sabah maksimum düzeyde verimlilik seviyelerine ulaşmak için uyandığınız gibi yatağınızı biraz havalandırdıktan sonra toplayın.

Her sabah başucunuzdaki masanızı silin. Bezlerinizi yakınınızda tutun ve sabah telefonunuza uzanırken hızlı bir şekilde başucunuzdaki masanızı silin. Böylelikle hafta sonu için bir angarya işiniz eksilmiş oldu.

Dolabınızı düzenleyin. İşe yaramaz giysilerinizi ayırın. Ayda bir kez düzenleyip bağış yapın veya satın.

Gece…

Sürekli giydiğiniz eşyaları yeniden gözden geçirin. Çamaşır gününüzden önce bir kez daha giyilebilirlerse sadece bir sandalyeye giysilerinizi yığmayın, onları asın. Kuru temizleye gidecek giysilerinizi dolabınızın ayrı bir bölümünde tutmaya çalışın.

Yıkanacak giysilerinizin renklerine göre ayrı sepete ayırın. Ekstra organize etmek için bu yöntemi kullandığınızdan böylece beyazları önceden ayırmış olacaksınız.

Bir yıkama döngüsü oluşturun. Yeterli çamaşırınız varsa , akşamları ilk önce bir yıkama döngüsüne başlayın, böylece kurumaya ve katlanmaya zamanınız olur. Katlanmamış çamaşırlarınızı yatak odanızda tutmak yerine çamaşır makinenizin veya kurutucunuzun yakınında bir katlama alanı hazırlayın.

#2 Banyo

Sabah…

Her duştan sonra duşakabininize temizleyici ile püskürtün. Buhar daha hızlı sonuç almanızı sağlar ve her duştan sonra yaptığınız için iş yükünüz azalmış olur.

Havlularınızı ve bornozunuzu kancalara asın. Havlularınızı tekrar iki ila üç kez kullanmak için kuru olması oldukça önemli. Kuruması için düzgün bir şekilde asıldıklarından emin olun.

Havlu için banyonuzda bir çamaşır sepeti tutun. Havlunuzu veya küvette bırakmayın. Üç günlük kullanımlarını geçtilerse, çabucak onları sepete atın.

Gece…

Dağınık tezgahını temizleyin. Evet, sabahları meşgul olabilirsiniz. Sabah tezgahınızı daha temiz kullanabilmek için her ürünü temizleyin ve tezgahınızı düzenli tutun.

Gece rutininiz sırasında tuvaletinizi temizleyin. Gece rutininiz  olan dişlerinizi fırçalamak ve yüzünüzü yıkamaya yeni rutinler daha ekleyin. Tuvaletinize temizleyici kullanın. Koltuğunuzun temiz kalması için yatmadan önce nemli bir bezle silin.

Yatmadan önce hazırlandıktan sonra tezgahı silin. Gece güzellik rutininiz tamamlandıktan sonra , banyo tezgahınıza hızlı bir şekilde bezle silin. Bu işlemi devamlı hale getirmek için makyaj masanızda bir temizlik ürünü saklayın.

#Mutfak

Sabah…

Kahvenizi demlerken bulaşık makinesini boşaltın. Onlar lavaboda yığmak ve bütün gün orada tutmak yerine kahvaltınız için hazır hale getirin.

Dökülmüş bir leke fark ettiğinizde , hemen temizleyin. Gündüz önceden dökülmüş küçük lekeleri fark etmek daha kolaydır, bu nedenle sabahları tezgahınızı ve zeminlerinizi inceleyin. Bunu halletmek sizi temizlik alışkanlığını kazandıracaktır. Ne kadar hafta sonu hallederim demek kolay olsa da, anında müdahale ettiğinizde işiniz daha kolaylaşacaktır.

Bulaşık havlunuzu değiştirin. Bulaşık havlularının düşündüğümüzden daha sık değiştirilmesi gerekiyor, bu yüzden sabahları onları değiştirme ve eskileri çamaşır sepetine atma alışkanlığını edinin.

Gece…

Yemek pişirirken temizleyin. Bu dünyada iki tür aşçı vardır: pişirirken temizleyenler ve sadece yemek pişirenler. Pişirmeye başlamadan önce temizleyerek etrafı temizleyin. Yemek için oturmadan önce eşyaları hızlı bir şekilde durulayın. Bu yemeğinizi bitirdikten sonra etrafı temizlemeyi çok daha kolay hale getirecektir .

Bulaşık makinesini gece doldurun ve yıkamaya başlatın. en sevdiğiniz dizinizin önünde uzanmak ne kadar cazip olursa olsun, sabaha kadar kirli bırakmayın. Eğer gerekiyorsa reklam sırasında halletmeye çalışın.

Tezgahı ve pişirme yüzeylerini silin. Yatmadan önce her gece tezgahınızı ve ocağınızı silin. Her kullanımdan sonra mikrodalgayı silme alışkanlığı edinin. Lekesiz bir mutfağa uyanmayı seveceksiniz.

Oturma Odası

Sabah…

Sepetleri her odada saklayın. Günde bir kez, her alanın düzenli olması için hızlı bir yürüyüş yapın. Sepetinizi birikmiş dağınıklıkla doldurun. Eve döndüğünüzde her öğeyi tekrar yerine geri koyun.

Gece…

İş mailiniz bakarken sehpanızı silin. En sevdiğiniz şovu izlerken, iş maillerinizi kontrol ettiğiniz bir an kesinlikle vardır. Hızla hemen önünüzdeki sehpanızı bir bekle silin.

Her kullanımdan sonra yastıklarınızı kabartın. Bütün gece televizyonunuzu açık bırakmıyorsanız, neden yastıklarınız sönük kalsın. TV’yi kapattığınızda yastıklarınızı kabartma alışkanlığı edinin.

Koridor

Sabah…

Çantanı, anahtarlarını ve ceketinizi aynı yerde tutun. Sabah kapıdan kolay bir şekilde çıkmak için gereken her şeyi aynı yerde tutma alışkanlığı edinin.

Evden çıkarken çöpü ve geri dönüşümü çıkarın. Hangi gün atacağınızı seçmek size kalmış. Ancak bu alışkanlığı kazandığınızda evinizde çöp yığını oluşmasını önleyeceksiniz.

Gece…

Girişte tepsinizde postalarınızı sıralayın. Evinize geldiğinizde postalarınızı tepsiye bırakın ve faturaları öderken haftada bir kez tepsinizi boşaltın. Acil bekleyen bir faturanız olmadığınız sürece, çoğu posta birkaç gün bekleyebilir. Bu şekilde her şeyi bir noktada tutar ve toplu olarak gözden geçirmiş olursunuz.

Artık evinizdeki her odayı ele aldığınıza göre, alanınızın pırıl pırıl temiz görünümünü korumasına yardımcı olmak için haftalık bir temizlik programı benimseyeceksiniz. Hafta boyunca yapacağınız angarya işler için bir takvim oluşturun. Eğer gerçekten kendinizi sorumlu hissetmek istiyorsanız, bir kara tahta veya beyaz tahta edinerek temizlik programınızı buraya yazmaya deneyin. Günlük yaptığınız görevleri tik işareti koyun.

Pazartesi:
Tüm giysilerinizin temiz ve giymeye hazır olması için haftanın başında çamaşırlarınızı yıkayın .

Salı:
Evinizdeki duş, tuvalet ve tezgahı derinlemesine temizleyin. Çöp kutunuzu boşaltın ya da havlularınızın yıkama zamanınızı es geçmeyin.

Çarşamba:
Tepeden tırnağı temiz bir oturma odası için, konsolu ve masayı silin.

Perşembe:
Yatak odanıza odaklanın. Yerinde olmayan eşyaları toplayın ve yüzeyleri temizleyin.

Cuma:
Mutfağınızın toplu olduğundan emin olun. Zeminleri paspaslayın ve tezgahınızı gerektiği gibi sterilize edin. Çöp ve geri dönüşüm için bu günü kullanın.

Cumartesi ve pazar:
Sakin olun ve artık ev işlerinden izinlisiniz .

iremnurhanisoglu96@gmail.com