TOP

Evinizi Aydınlatacak 14 Saksı Çiçeği

Çiçeklerin güzel olduğuna eminiz. Onları daha uzun ömürlü hale getirmek için bildiğimiz ipuçları ve püf noktalarına rağmen er ya da geç solmaya mahkumlar. Neyse ki düşük ışık seven büyük parlak saksı çiçekleri evinizde göz alıcı tonları ve uzun ömürlü yaprakları bitki koleksiyonunuzu canlandıracaktır.

İşte evinizi aydınlatan, bizimde bitki koleksiyonumuzda yer alan saksı çiçeklerini sizin için listeledik.

#1 Kraton

Bu canlı, narin bitkilerin yaprakları benekli, çizgili veya gökkuşağı renginde damarlıdır. Çeşitliliğe bağlı olarak, kraton bitkinizin yaprakları yeşil yerine kırmızı, sarı, turuncu, pembe, krem, mor veya siyah tonlarında olabilir. Renklerinin en iyi şekilde canlılığını koruyabilmesi için güneşlenebilecekleri güneye bakan bir pencere önüne koyun. Aksi takdirde yapraklarının yeşili kaybolacaktır.

#2 Dua Çiçeği

Maranta ve calahea familyasından dua çiçekleri, dua eden insanın ellerine benzer kıvrımları nedeniyle bu adı aldığı bilinmektedir. Yaprakları, vitray pencereye veya bir yılanın birbirlerinden ayırt edici desenlerde pembe, kırmızı, krem ve yeşil tonlarındadır. Bu nem seven bitkiler kuzey veya doğuya bakan pencerelerinizin önü için mükemmeldir.

#3 Madagaskar Ejderha Ağacı

View this post on Instagram

My heart is heavy today, there is no denying that. So I'm sticking to a post with clear facts: a plant of the day 🌿✨ This is a Madagascar Dragon Tree and came in last months @mylunarly box (I'm not affiliated with them in any way, but I can't recommend them enough for my fellow witches and spiritual seekers). . . The Madagascar Dragon Tree is a very easy houseplant to keep thriving because it can grow in any light (bright light through a window, i.e. not in direct sun, is best, but it will grow in low light or artificial light as well). It needs water when the too inch of soil is dry (here in Colorado, that's about once a week), but it won't die if you miss a watering or two because it maintains well in dry conditions. . . If the tips begin to brown, it may need more humidity: remedy this by spritzing some water on the leaves, grouping it with other plants (they create humidity among themselves), or place it in the bathroom for a few days to perk it back up. . . You can prune it by cutting the tops off and it will grow new branches – use your cuttings to pot in moist soil and grow a second plant 💚🌿 This plant is toxic to animals so keep your fur babies away 🐾 . . . #plantoftheday #madagascardragontree #dragontree #plantcaretips #greenwitch #greenwitchery #houseplantsofinstagram #houseplanttips #naturewitch #naturalwitch #herbalwitch #herbalists #witchyaesthetic #witchytips #witchofinstagram #witchystyle #witchsociety #witchesofinsta #witchtips #witching #witchylife #witchystuff #witchstyle #witchyways #witchaesthetic #witchvibes #modernwitch #planttips #houseplantlove

A post shared by Wild Magick 🌛✨🌿 (@wild_magick) on

Belirgin tropikal görünüm ve göz alıcı renklerdeki bir bitki mi arıyorsunuz? Parlak kırmızı veya pembe kenarlı uzun, ince yeşil yaprakları ile bilinen magadaskar ejderha ağacı tam size göre!

#İpucu

Madagaskar ejderha ağaçları yüksek ısı veya düşük ışık koşullarına son derece uyum sağlarken, kırmızı rengini korumak için dolaylı yoldan ışık alan bir pencerenin yakınında da tutabilirsiniz.

#4 Üç Renkli Dua Çiçeği

Pastel pembe, krem, eflatun ve yeşil çizgilere sahip bu tatlı renklerdeki tropikal bitkiler bir buket çiçekte olabilir. Sıcak, buharlı bir banyonun bir pencere tarafında tutarak veya tencerenin altına biraz su ile çakıl taşları koyarak sağlıklı büyümesi ihtiyaç duyduğu nemi sağlayabilirsiniz.

#5 Fittonya Çiçeği

https://www.instagram.com/p/B9hAslxJkfF/?utm_source=ig_embed

Sinir bitkisi veya mozaik bitkisi olarak da bilinen bu sevimli bitki, parlak beyaz, pembe, kırmızı damarlarla çevrili küçük oval yapraklara sahiptir. Doğal orman yaşam alanlarını taklit eden nemli, sıcak bir alan onlar için en iyisidir. Her ortamda büyümeleri çok yönlü bir özellikleri olsa da, parlak ve dolaylı ışık aldığı yerler renkli damarlı yapısını koruması içim idealdir.

#6 Mor Kadife Çiçeği

Mor kadife çiçeği, mor tutku veya kara sevda çiçeği isimleri verilen bu güzel bitkinin teknik olarak yeşil yaprakları vardır. Ancak bitkinin yaprakları neredeyse parlayan mor ince, kadifemsi tüylerle kaplıdır. Bitkinizi en iyi görünümü için, dalları yeterince sarkık uzayınca gereken ölçüden sonrasını kırın. Böyle ce birkaç yan filiz veren bitkinizin kırdığınız parçalarını aynı saksıya dikebilirsiniz. Kolayca köklenen mor kadife çiçeği, sonuçta daha gösterişli bir görünüme kavuşacaktır.

#7 Telgraf Çiçeği

Spiderwort olarak bilinen Tradescantia ve Zebrina familyasındaki bitkileri de kapsayan telgraf çiçeği, yeşil, beyaz, krem, pembe veya mor çizgilerle kaplı çeşitli tonlarıyla bilinir. Suda veya toprakta en kolay çoğalan bitkilerden biridir. Bu nedenle bitki koleksiyonunuzu kolayca genişletebilirsiniz.

#8 Guzmanya Çiçeği

Elbette, bu listemizdeki birçok bitki, çiçekler kadar renklidir. Ancak guzmanya bitkisi yapısı gereği devasa bir çiçeğe benzer. Narin kemerli yeşil yaprakları, kırmızıdan turuncuya, pembeden sarıya çalan tonlarıyla bitkinin merkezinde yetişir. Sıcak ve nemli ortamı seven guzmanya, kolaylıkla yeni bitkilerinizi çoğaltabileceğiniz, listenizde kesinlikle olacak bitkiler arasında aday olmalıdır.

#9 Çin Herdem Yeşili

Renkli benekli yapraklara sahip olan bu dik, yapraklı bitkiler bakımı kolay olduğundan ev bahçıvanları tarafından oldukça sevilir. Çizgili veya gümüş, krem veya soluk yeşil lekeli geniş yaprakları bitki, çiçekleri olgunlaştığında kırmızı veya sarı küçük yumuşak meyveler verecektir.

#İpucu

Yaprak dökmeyen bu bitki, ana zorluğu toprağını sularken su dengesini ayarlayabilmekte geçiyor. Ne çok fazla ne çok az kararında suyun toprağı iyice emdiğinden emin olarak sulamayı deneyin.

#10 Karyağdı Çiçeği

Karyağdı çiçeği, isimlerini yeşil yapraklarının damarları arasındaki neredeyse fırçalanmış gibi çekici bir desende görünen imza beyaz-gümüş renginden alırlar. Çok kolay bir şekilde çoğalan karyağdı çiçeği, kuvvetli aydınlık ve bir parça güneş alan bir yerde konumlandırdığınızda yerini çok sevecektir.

#11 Kauçuk Ağacı

Kauçuk ağacı parlak, derin yeşil yapraklı klasik bir görünüme sahip olsa da, gösterişli alacalı tonlarındaki versiyonu, herhangi bir bitki koleksiyoncusunun sahip olması gereken bir özelliktedir. Yapraklarının deniz köpüğü yeşili, krem ve pembenin kombinasyonuyla renklenir. Bu uzun boylu bitkiler,  iyi aydınlatılmış bir pencerenin yakınında boş bir köşeyi doldurmak ve kuvvetlice büyümesi için mükemmeldir.

#12 Hostes Çiçeği

Diğer renkli bitkilerden farklı olarak gerçek renklerini göstermek için kuvvetli parlak ışıklara ihtiyaç duymazlar. Ofis ortamı gibi yaşam alanlarını süsleyen bitkilerdir. Bununla birlikte, günışığını seven hostes çiçeği canlı kalabilmesi için doğal ortamlarına uygun hale getirerek ve ışık alması için üstünden aydınlatıcılarla destekleyebilirsiniz. Küçük oval yaprakları olan pembe rengindeki bu bitkiye ek olarak beyaz, mor, lavanta veya kırmızı benekli çeşitleri de vardır.

#13 Paşa Kılıcı

Paşa kılı veya kılıç çiçeği, güneş, gölge, susuzluk ya da hava cereyanına karşı oldukça dayanıklı bir bitkidir. Ancak paşa kılıcını öldüren, özellikle kışın aşırı sulamadır. En bilinen kendine has desenli yaprakları ve aynı şekilde kenarlarında sarı şeritler olan türleridir. Yaprakları dimdik yukarı doğru kılış gibi uzar. Parlak ışıkta en iyi büyüme sağlarken, loş ışıklı ortamlara da uyum sağlayabilir. Özenli bakılırsa her yıl ince, uzun bir sap üzerinde küçük, beyaz ve güzel kokulu çiçekler açar. Sulamalar arasında birkaç hafta beklerseniz sakıncası olmaz.

#14 Kordilin Bitkisi

Derin mor yaprakları olan kordilin bitkisi, son yıllarda yapraklarının güzel görünüşü nedeniyle arajmanlarda ve buketlerde bitkinin yapraklarından yararlanılmaya başlanmıştır. Cinsine bağlı olarak, bu alacalı renklerdeki bitkinin, krem, pembe veya soluk mor tonları da vardır. Renklerini canlı tutmak için kuvvetli güneş ışığı dolu bir noktada yetiştirmeye özen gösterin. Kordilin bitkisi sudaki florüre duyarlı olduğundan, yaprak uçlarının kahverengileşmesini önlemek için damıtılmış- filtrelenmiş su veya yağmur suyunu deneyin.

iremnurhanisoglu96@gmail.com