TOP

Evde Keyifli Zaman Geçirmenin 12 Yolu

Bu belirsiz zamanlarda, bunalmış hissedebilirsiniz. 24 saatlik haber döngüsü, sevdikleriniz hakkında endişelenme  ve tek başına çok fazla zaman harcadığınız için stresli bir ruh hali içinde olabilirsiniz. Normalde kendinizi daha iyi hissetmek için yaptığınız ( terapiye gitmek, ailenizi ve arkadaşlarınızı ziyaret etmek veya spor salonuna gitmek gibi) şu anda erişemeyebilirsiniz. Peki bunlar geçene kadar ne yapabilirsiniz?

Koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için sosyal mesafeyi uyguluyorsanız, kendinize bakmak içinde biraz zaman ayırın. Kendinize kişisel bakım yapmak varken “ne gerek var beklemeye” felsefesini savunmaya geldik. Nihayet artık sonsuza dek komidinizin üzerinde duran kitabınızı okuyabilir ya da sadece zaman geçirmek ve zihninizi dağıtmak için yapabileceğiniz, evde zamanınızı en şekilde değerlendirecek fikirler için okumaya devam edin.

#1 Ev yapımı maskeleri deneyin

Evde olduğunuz her zaman uyguladığınız cilt bakım rutinlerinizin klasiği  maskelerdir. En sevdiğiniz maskeniz zaten tükendiyse endişelenmeyin. Kendi cilt bakım maskenizi evde çok kolay bulabileceğiniz malzemelerle yapabilirsiniz. Nemlendirici özellikle bir maske için; yarım fincan yoğurt ve bir çilek sizin için yeterlidir. Bunları karıştırıp  20 dakika boyunca yüzünüzde bekletin. Sivilceyle mücadele ediyorsanız; bir avokadoya bir çorba kaşığı ve yarım limon ile ezmeye başlayın ve karışımı yüzünüze uygulayın. 5-10 dakika boyunca yüzünüzde bekletin.

#2 Sosyal medyaya biraz ara verin

Sosyal medya, eski arkadaşlarla bağlantı kurmak ve Chrissy Teigen’in komik Instagram hesabını takip etmek için harika olabilir , ancak kriz zamanlarında sosyal medyadaki yanlış bilgilendirici paylaşımlar büyük strese yol açabilir. Bir veya 2 saat sosyal medyaya ara vererek bir film izleyin.

#3 Dolabınızı düzenleyin

Bazen kişisel bakım sadece güzellik rutinler veya yoga pratiği değil, düzenleyeceğiniz dolabınızla gerçekleşebilir. Eviniz dağınık olduğunda sakin kalmak zor olabilir. Dolabınızın içini düzenlemek, işe yarayanları tutmak ve bağış veya satarak yığınlardan kurtulmak için bu zamanınızı ayırın. Mutfak dolaplarınızı, ilaç dolabınızı veya son zamanlarda sizi strese sokan başka bir şeyi de düzenleyebilirsiniz.

#4 Okumayı sürekli ertelediğiniz kitabı okuyun

Şansınıza, yığınla zaman bulup okuyamadığınız kitaplarınız var. Japonlar buna “tsundoku” yani kitap okumadan kitap okuma sanatı diyorlar. Bir türlü başlayamadığınız devasa uzunluktaki biyografi kitabı veya bir sonraki yaz tatilinde okumak için aldığınız kitabınızı okumak kendiniz için mükemmel bir zamandır.

#5 Anksiyete karşı pişirin

Aslında bu yeni bir trend değil, stresinizi atmak için bin yıllık bir geçmişi olan pişirmeden ilham alın. Araştırmalara göre, pişirme eyleminin gerçekten bir farkındalık eylemi olduğu, malzemeyi ölçmenin ve bir tarifi takip etmenin odaklandığımız için stresli durumlarda başa çıkmak için harika bir yol olduğunu açıkladı. Sonucunda, lezzetli bir tedavi olması da cabası.

#6 Yoga Pratiği

Biraz yoga pratiği stresi hafifletmeye yardımcı olacak artı olarak size esneklikte sağlayacak. Bazı nazik germe ve nefes alma pratikleriyle stresinizi kontrol edebilirsiniz. Yardım alabilmek için YouTube’da yayın yapan bir ton ücretsiz kanal var.

#7 İddialı olma zamanı

Tuvale boya koymanın avantajlarını elde etmek için sanatta iyi olmak zorunda değilsiniz. Renklerle uğraşarak zihninizi rahatsız eden düşüncelerden arındırabilirsiniz.

#8 Aile ve arkadaşlarınızı arayın

Fiziksel olarak onlarla birlikte olamasanız bile, stres ve belirsizlik zamanlarında arkadaşlarınıza ve ailenize bağlı kalmak önemlidir. Ailenizle, kardeşlerinizle veya arkadaşlarınızla mesajlaşarak veya görüntülü sohbet ederek, stres zamanlarında sakin ve metanetli kalmanıza yardımcı olabilir.

#9 Meditasyon yapmayı deneyin

Meditasyonu hiç denemediniz mi ? Şimdi başlamak için harika bir zaman. Meditasyon yapmak için birçok uygulama var. Bu uygulamaları indirin veya zihninizi sakinleştirmeye yardımcı olmak için YouTube’daki meditasyon içerikli yayınları izleyin.

#10 Zeka oyunları oynayın

Evde biraz zaman geçirmenin beynini de çalışmaktan daha iyi bir yolu var mı? Nihayet gazetenizin pazar bulmaca ekleriyle mücadele için hazırsınız böylece rastgele bilgi pratiği yapmış olacaksınız. Müthiş, zaman geçiyor bile.

#11 YouTube egzersiz yayınlarını deneyin

YouTube’da formda kalmak için size ihtiyaç duyduğunuz endorfini de verecek çok çeşitli egzersiz videoları vardır. Boot camp sınıfları veya yoga ve pilates arasından seçiminizi yapın . Spor salonu size gelebilir!

#12 Günlük yazmaya başla!

Hepimiz günün birinde bir günlük tutmaya başlayacağımızı söylüyoruz, ama sürekli erteliyoruz. Şimdi başlamak için harika bir zaman. Elinizde zamandan başka bir şey yok ve yaşadığın tüm duyguları işlemek için onları yazmaktan daha iyi bir yol var mı? Ayrıca olumlu düşüncelere odaklandığın kısa kısa notlara da başlayabilirsiniz, hangisi daha yararlı seçim sizin.

iremnurhanisoglu96@gmail.com