TOP

Ev Dekorasyonunda Doğru Boya Seçimi

Evinizi vintage ve modern parçaların zamansız yansıması Mid century modern ya da sade ve şık minimal parçalarla kısaca kendi zevkinize göre düzenlediniz. Geriye bu bütünün parçalarını tamamlayacak tek bir şey kaldı. Boya rengi seçimi! Yaşamımızı, giysilerimizi ve ruh halimizi kısacası her şeyimizi belirleyen renkler evimizin kişiliğini yansıtma da kilit bir noktadadır. Yaşam alanlarımızda doğru renk seçimini Labistanbul Kurucu Ortağı Mimar Esra Sönmez’ sorduk.

İşte Mimar Esra Sönmez’e göre boya rengi seçiminde nelere dikkat etmeliyiz:

  • Boya rengi genel dekorasyonun en önemli aşamalarından olmakla birlikte ilk seçilmesi gereken değildir. Genel evin haliyle uyumlu olmalıdır. Mobilya seçimleri tamamlandıktan sonra karar verilmesi daha iyi olur.
  • Boya rengi seçiminde en çok düşülen hatalardan biri aynı renk ile bütün odayı boyamaktır, tabi renk beyaz ya da nötr renkler değilse. Trend renkler kartelalarda şeker gibi gözüküp bizi cezbediyorlar ama bütün odayı ya da evi boyamaya kalktığınızda bir süre sonra daral geliyor ve o rengi değiştirmek çok daha zor oluyor.  O nedenle bu renkleri 1 ya da 2 duvarda uygulamak daha iyi sonuç verir.
  • Peki hangi duvarları bu renge boyamalıyız? Mesela salonda hangi mobilyanızı ön plana çıkarmak istiyorsanız onun olduğu duvarda renk kullanabilirsiniz. Yatak odalarında genel olarak yatağın bulunduğu duvar tercih edilebilir.
  • Beyaz renk kullanımında ise beyazın tonuna dikkat etmek gerekir. Nasıl yeşilin onlarca tonu varsa aslında beyazın da var. Genel mobilya renginize ya da parke renginize göre beyaza renk katarak dekorasyona uygun sıcak ya da soğuk tonlar elde edebilirsiniz.

iremnurhanisoglu96@gmail.com