TOP

EN YENİ TASARIMLAR

Toplumsal dönüşümler banyo tasarımlarına da yön veriyor. Dijital ürünler ön plana çıkarken, zamansız doğal malzemeler her zamankinden de popüler. Tasarımcı ve mimarların yorumlarıyla banyo trendlerini, en güncel tasarımları ve 2019’un öne çıkan temalarını incelemek için sayfaları çevirin.

Evin yeni sosyalleşme alanı haline gelen banyolar hiç olmadığı kadar renkli. Duvar karolarından vitrifiyelere, banyolarınızda renk kullanmaktan çekinmeyin. Bu konuda size yardımcı olacak ve ufkunuzu açacak mode sistemi, VitrA Tasarım Ekibi tarafından geliştirildi. Bu sistem, banyolar için en ince detayına kadar çalışılmış renk kombinasyonları sunuyor.

MODERN HATLAR

DuraSquare serisi, modern formu ile gerçek bir şehirli. Geometriyi banyolara davet eden koleksiyonda küvet, lavabo, seramik, klozet ve bidenin yanı sıra metal konsollar gibi tamamlayıcı mobilyalar da yer alıyor. Koleksiyondaki büyük ebatlı seramik karolar sezon trendleri ile de uyum sağlıyor.

RETRO MAT YEŞİL

Venezia Monoblok lavabo, asılarak monte ediliyor. Farklı renk seçenekleri de bulunan tasarımın mat yeşil tonunu tercih etmemizin sebebi baharın gelmesi. Dış mekânlara çok yakışacağını düşündüğümüz lavabo, yuvarlak formuyla 2019 trendlerine de uyum sağlamakta. Ürünün yüksekliği 765 milimetre, eni 645 milimetre, boyu ise 535 milimetre ölçülerinde.

MALZEME VE RENK HARMONİSİ

Kalebodur’un yeni koleksiyonu Hued, farklı malzeme ve renkleri uyum içerisinde bir araya getiriyor. Mix&match anlayışı doğrultusunda oluşturulan koleksiyonun beş ana rengi beyaz, gri, vizon, bej ve antrasit olarak belirlenmiş. Koleksiyonda tüm renklerle uyumlu 30×90 cm ve 10×30 cm boyutlarında natürel dekorlar, 10×30 cm boyutlarında mavi, cotto ve tüm renklerle üretilen mix dekorlar yer alıyor.

RAHATLAMA ZAMANI

Bien Banyo duş panellerinin bambu, rose-gold, parlak siyah, paslanmaz çelik ve gri olmak üzere 5 farklı kaplama alternatifi bulunuyor. 2 adet vücut jeti ise masaj etkisi sayesinde rahatlığı evinize getiriyor.

BAHAR TEMASI

Duş aldığınız alanı sadece cam bir panel ile banyonun geri kalanından ayırmaya ne dersiniz? Koçtaş banyo koleksiyonunda armatürden vitrifiyeye, karodan banyo mobilyasına pek çok seçenek yer alıyor. Koleksiyonun gözdesi ise bahar temasına çok yakışan bej ve gri tonlarındaki karolar.

Dicle Hökenek -Dicle Hökenek Architecture

“Banyolarda alışılmışın dışında duvar yüzeyleri ve zemin yüzeyinde derzsiz ya da büyük ebatlı doğal taş görünümlü seramik malzeme kullanımları ile tek bir yüzey algısı yaratan tasarımlar 2019’da da devam edecek. VitrA’nın Miniworx serisi küçük metrekareli banyolarda kullanıma yönelik modern çizgilerde ürün alternatifleri sunuyor. Derzlerdeki farklı renk seçeneklerini de değerlendirerek duvar yüzeylerini tasarlamak banyolara daha özgün ve modern bir görünüm kazandıracaktır. Özellikle terrazo malzemesi ile lavabo, zemin ve duş içi duvar kaplamalarının aynı malzemeden tasarlandığı, geri kalan duvarların ise yalnızca duvar boyası ile boyandığı tasarımlar geçmişe gönderme yaparken modern bir banyo mekânı sunmaya devam edecek. Yine VitrA’nın ürün skalasında yer alan çini desenli seramikleri farklı geometrik desenlerle zeminde kullananarak modern alternatifler oluşturabiliriz. Aynı serideki sırlı ürünler farklı renk alternatifleri ile banyolarda spa duygusunu hissettirecek bir atmosfer yaratmaya olanak sağlıyor. Sırlı ürünler bir duvarda dekoratif olarak veya banyonun tamamında yalnızca 120 cm yüksekliğinde kullanıldığında daha şık bir sonuç ortaya çıkacaktır. Su izolasyonu gerektiren yüzeyler ile mekânın kalanı arasındaki dengenin doğru tasarlanması bu açıdan önemli. Duş alanı ve zemin dışında kalan alanların duvar boyası ile daha bütüncül yüzeylere dönüşmesi, bu duvarlarda tablo ve dekoratif rafların kullanılması banyonuzu kendinize özgü bir mekân haline getirmenizi sağlayacaktır. Böylece yalnızca ıslak bir hacim olmanın ötesinde modern ve eskimeyecek bir mekân elde etmiş olacaksınız. Duvar rengi seçimlerinde de olabildiğince soft renk seçimleri yapmak gerek. Örneğin Jotun’un 2019 için hazırladığı Kimlik isimli serisi toprak tonlarının ağırlıklı olduğu ve beyaz banyo donatıları ile kontrastı güçlü olabilecek renk seçenekleri sunuyor. Seçilecek donatıların birbiri ile uyumu önemlidir. Lavabo, armatür, klozetler olabildiğince modern çizgilerde olmalı. Küçük banyolarda büyük aynalar tercih edilmeli. Ayna seçimi mekânın algısını bütünüyle şekillendiren bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Aynaları, mekânın derinliğini artıran bir duvar yüzeyi olarak kullanabilir ya da kendi başına dekoratif bir unsur olarak mekânın estetiğini güçlendirecek bir obje olarak düşünebiliriz.”

BREZİLYA MODERNİZMİ

Brezilyalı mimar Marcio Kogan, Mariana Rozante ve tasarım stüdyosu MK27’nin imzasını taşıyan DR koleksiyonunda organik formuyla son derece iddialı görünen iki kişilik küvet ile Thunder Gray mermer tezgâhlı lavabo yer alıyor. Tasarımların kaplama yüzeyleri değiştirilebiliyor. DR koleksiyonunun Türkiye adresi ise Mozaik.

Damla Kılıç Berberoğlu -Monlab Design

“Banyolarda fonksiyonellik ve ergonomi ön plana çıkıyor. Yeni malzemeler ve gelişen teknoloji ile banyolar, estetik açısından da bütünlüklü yaşam alanlarına dönüşüyor. Bireyler eskiden banyolarda tadilat ihtiyacı bile hissetmezken, günümüzde diğer yaşam alanları kadar kişinin karakterine uygun ve ihtiyaçlarına cevap verecek niteliklerde banyo dekorasyonları tercih ediliyor.”

BANYO TERAPİSİ

Grohe, Euro Ceramic koleksiyonu ile banyoları birer terapi merkezine dönüştürüyor. Kaliteyi uygun fiyat ve üst düzey teknoloji ile bir araya getiren koleksiyondaki tüm lavabo ve tuvaletler alanlarını en iyi şekilde kullanma özellikleri ile fark yaratmakta.

Erdem Akan-VitrA Tasarım Direktörü

“Bugün geldiğimiz noktada banyo, adeta evin yeni odası, bir paylaşım, sosyalleşme alanı. Bu durum ister istemez banyo tasarımına da yansıyor. Dünya değişiyor, sosyolojik olarak alışkanlıklarımız değişiyor, aile yapıları değişiyor, bildiğimiz bütün bilgiler erimeye başlıyor ve başka şeylere tutunmaya başlıyoruz. Bununla birlikte formlar da değişiyor. Bu yüzden bizim için ‘Bunu VitrA olarak nasıl yaparız?’ sorusu önemli. Bir yandan değişen trendlere uyum sağlarken, bir yandan da esnek ve değişken olabilmek ama aynı zamanda kendi ruhunu ve sunmak istediğin yaşam tarzını koruyabilmek… Bunun için çalışıyoruz. Son yılların mega trendi ‘dijital dönüşüm’, elbette ki banyolarda da kendini gösteriyor. Sabah uyandığımız anda adeta kişisel asistanınız gibi yanımızda olacak akıllı aynalar, kişiselleştirilebilir uygulamalar sunan akıllı klozetler ve duş sistemleri, kendi kendini temizleyen lavabolar, akıllı rezervuar panelleri, fotoselli pisuvarlar, suyun ısı ve akışını düzenleyen armatürler, suyun akıp gitmesini sağlayarak yüzeylerin kireç tutmasını engelleyen karolar daha fazla yaygınlaşarak vazgeçilmezlerimiz arasına giriyor. Trendler ne yöne giderse gitsin, kullanıcılar banyoda ahşabın doğallığından ve mekâna kattığı sıcaklıktan da vazgeçemiyor. Alternatif ya da yenilenebilir malzemeler de banyo mekânında kendine giderek daha fazla yer buluyor. Son yılların yükselen tasarım trendlerinden mix&match de banyolardaki yerini alıyor. Malzeme görünümleri, desen, renk, yüzey, hatta ebat açısından farklı ancak beraber bir uyum sağlayan karo seramikler kullanıcının zevkine göre bir araya getirilip kombinlenebiliyor. Böylece daha ‘kişiye özel’ mekânlar ortaya çıkıyor. Tasarım bütünlüğü de banyolardaki önemli konu başlıklarından biri. Yer karolarıyla aynı desenleri taşıyan duş tekneleri, daha büyük karolar, karolarla ya da trendlerle uyumlu renklerde seramik ürünler, hepsi banyoyu dönüştürüyor. Bugüne kadar banyolarda ağırlıklı olarak gördüğümüz renk, temizlik hissiyle özdeşleşen beyazdı. Artık seramik ürünler de alternatif renklerini buluyor.

CESUR YALINLIK

Claudio Bellini ve VitrA Tasarım Ekibi iş birliği ile tasarlanan Equal koleksiyonu, sıcak ve soğuk malzemeler, yuvarlak ve köşeli formlar gibi kontrastları bir araya getirerek özgün bir stil sunuyor.

KÜÇÜK ALANLAR

Salvatore Indriolo ve Falper Design tasarımı Mini Bauletto lavabo sararmayı önleyen, toksik madde içermeyen, geri dönüştürülebilir Ceramilux SSL’den üretilmiş. Küçük alanların favorisi olmaya aday ürünün tasarımı da oldukça çekici

70’LERİ ÇAĞIRIYORUZ

Hiç şüphesiz ki son zamanların en havalı iş birliklerinden biri de Kartell ve Laufen’in bir araya gelerek ortaya çıkardığı Kartell by Laufen oldu. 70’li yılların çizgilerinden ilhamla oluşturulan banyo serilerinde Kartell’in transparan banyo mobilya ve aksesuarları ile Laufen’in minimal hatlı ürünleri yan yana geldi.

YENİ TEKNOLOJILER, KÜÇÜK ALANLAR İÇİN PRATİK ÜRÜNLER

İŞLEVSEL FORM

IKEA’nın Brogrund serisinde yer alan duş başlığı, geniş ağzı ile suyun kusursuz dağılımını sağlayan uygun fiyatlı bir ürün. Kolayca duvara monte edebileceğiniz Brogrund duş başlığını isterseniz elinizde de rahatça kullanabilirsiniz.

ÇİFT TARAFLI

Tek tekne üzerine iki kapılı duşakabin Solva’nın kapısı hem içeri hem de dışarı açılabiliyor. Küçük alanlar için harika bir çözüm olan bu özellik sayesinde duş alanını rahatça havalandırabilir, böylece derzlerdeki küf oluşumunu engelleyebilirsiniz.

AKILLI ÇÖZÜMLER

Geberit Moonlith Plus tüm duyuları harekete geçirmek üzere tasarlanmış. Sensörlü açma kapama kontrolü, dokunmatik tuşlarla deşarj aktivasyonu, rezervuar modülüne entegre edilmiş koku alma ünitesi ve LED ortam ışığı özelliğine sahip olan seri, minimalist tasarımı inovatif bakış açısıyla buluşturuyor. Serideki modüller, montaj esnasında banyoda yapısal bir değişiklik gerektirmeden monte edilebiliyor. Rezervuar modülü, güçlü tasarımını üst düzey işlevsellikle kuvvetlendirirken, kaliteli, temperli cam malzemeden üretilen modül Monolith’in AquaClean akıllı klozetlerle de uyumlu siyah, beyaz, bej ya da toprak rengi seçenekleri bulunuyor.

RENKLİ MİNİMAL

Ege Vitrifiye’nin renkli minimal lavabolar serisinde yer alan Alvona 40 cm batarya deliksiz lavabo, tam bir arzu nesnesi. Farklı renk seçenekleri arasında favorimiz Midnight Blue.

KLASİK ÇİZGİ

Falper marka Via Veneto Edition 2015 lavabo, 160 santimetre genişliğinde bir çekmecenin üzerinde konumlanıyor. Düz forma sahip tasarım, klasik bir duruş sergiliyor. Ürün Moda Bagno koleksiyonunda yer almakta.

Hazırlayan : ÇİĞDEM HASANOĞLU

gizema@groupmedya.com