TOP

EN VERİMLİ ÇALIŞMA ALANINI OLUŞTURMAK İÇİN ÖNERİLER

Uzak işler, serbest meslek ve işveren esnekliği sayesinde artık çalışma alanlarını eve taşıma durumu yeni trend haline geldi. İş yerinde oluşan dikkat dağınıklığı, kalabalık ofisler ve en önemlisi yolda kaybedilen vakit düşünüldüğünde, evden işini bitirmek isteyenler genellikle daha mutlu ve daha üretkendir. Ayrıca hiç kimse onları öğle yemeğinde ne yedikleri konusunda yargılamaz. Ancak verimli çalışma saatlerine girmek, buna izin veren bir alan gerektirir. Çalıştığınız alanı sevmiyorsanız, dürüst olmak gerekirse, oraya girmekte zorlanacaksınız. Ve hepimiz biliyoruz ki, her şeyden önce işin yapılmasının yeterince zor olduğu değil mi?Bu durumu kolay hale getirmek için çalışma ortamınızda bazı değişiklikler yapabilirsiniz!

1.Doğru alanı seçin

Evinizdeki bir ofis için doğru alanı seçmek, saçma gibi görünebilir, ancak her seçeneği değerlendirmek için biraz zaman ayırın. En küçük veya en az kullanılan yatak odasını seçmek doğru gelebilir ama daha büyük, daha güneşli olan konuk yatak odası daha iyi bir seçim değil midir? Yapılacak ilk seçim rahat çalışabilmek anlamında oldukça önemlidir. Büyük bir evin lüksüne sahipseniz, yoğun trafikte olup olmadığınızı düşünmek de önemlidir. Gürültü ve aktivite arasında en iyi şekilde konsantre olursanız, oturma odasındaki bir oda iyi bir seçim olabilir. Sessizlik arayanlar için, koridordaki boş bir yatak odası daha fazla huzur ve yalnızlık sağlayacaktır.

2.Gerekli malzemeleri yakınınızda bulundurun

Gümüş eşyalarınızı çamaşır odanıza koymazsınız; bu nedenle ofisinizi kalemler, kâğıt, zarflar ve her zaman önemli olan şarj cihazlarıyla dolu olana kadar tam olarak ofis olarak saymayın. Bir gün içerisinde bir şeyi aramak için ne kadar az zaman harcarsanız sizin için o kadar iyi olacaktır.

3.Doğal ışıktan faydalanın

İnsanlar, doğal ışığa maruz kaldıklarında kendilerini daha mutlu hissederler. Sahip olduğunuz pencere alanını ofisinizin bir parçası olarak vurgulayın. Boşluk varsa, standartlara uyun ve masanızı pencereye paralel yerleştirin. Parlama ile uğraşmak zorunda kalmadan manzaranın tadını çıkaracaksınız.

4.Aydınlatmayı devreye sokun

Dünyadaki tüm pencereler dışarısı karanlık olduğunda size yeterince ışık vermez, bu nedenle vurgu aydınlatmasının ambiyansına ve pratikliğine bakmalısınız. Bu aynı zamanda aydınlatma dekoru ile ofisinizi şekillendirmek için harika bir fırsat. Bir görev lambasının, masa lambasının ve zemin lambasının eklenmesi, çok çeşitli ruh halleri oluşturmak için yeterlidir ve işinizi kolaylaştıracaktır.

5.Kişiselleştirin

Sırf evde olduğun için, bu ev ofisinde kişisel dokunuşlar olmaması gerektiği anlamına gelmez. Ailenizin fotoğrafları, ilham verici alıntılar veya sanat eserleri ve anlamlı biblolar, ofisinizin kişisel ve rahat hissettirmesine yardımcı olabilir.

6.Beden sağlığınız için konforlu seçimler yapın

Bilgisayarınızın tepesini göz hizasında tutarak boynunuzu kurtarın. Ekranınızı hafifçe aşağıya bakacak ve yorgunlukla mücadele edeceksiniz. Monitör ve dizüstü bilgisayar standları için ihtiyacınız olan desteği sağlayacak birçok şık seçenek vardır, bunlardan faydalanabilirsiniz.

7.Yeşillik ekleyin

Bir bitkinin evinizdeki herhangi bir odada büyük bir fark yaratabileceği bir sır değil.Kaktüs, yılan veya kauçuk bitkileri gibi ofis ortamınızda gelişecek az bakım gerektiren birkaç bitki seçin. Ya da yemek odası masa buketinden bir kaç tane alın ve bunları masanızın üzerine veya yanına bir vazoya ekleyin. Bu daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

gizema@groupmedya.com