TOP

EN SIK TEKRARLANAN ON DEKORASYON HATASI

Birkaç ipucu ile doğru bildiğimiz yanlışları düzeltip, kaotik görünen yaşam alanlarımıza sakin ve göz yormayan bir görünüm kazandırabiliriz.

1.Fazla mobilyadan kaçının.

Bir odanın aşırı mobilya ve aksesuarlardan dolayı çöplüğe dönüşmesi fazla zaman almaz. Mobilyalarınız alanınızı doldurmak zorundaymış gibi düşünmeyin, işlevselliğe odaklanın. Odada hareket ve akış oluşturmak için yeterli alanın olması gerektiğini unutmayın. Bir oda asla sıkışık görünmemeli ve o hissi vermemelidir. Eğer öyle ise, bir parçayı hareket ettirmeyi veya çıkarmayı deneyin.

carlaaston.com

2.Uymayan parçaları aralara koyarak sıkışıklık yaratmayın,çıkarın.

Bazen bu karışık görünüm, çok fazla mobilya meselesi değil, mobilyanın kendisinin yerleştirilmesi ile ilgilidir. Bir veya iki parçayı hareket ettirdikten sonra alanınız hala sıkışık geliyorsa, bir parçayı tamamen çıkarın. Farkı görünce şaşıracaksınız!

freshome.com

3.Dağınık bir görünümden sakının.

Yaşam alanlarında fazla dağınıklığa gerek yok. Bu nedenle dengeli bir düzen yaratın, aksesuarları azaltın, uyuma bakın, sakinlik, akış ve hareket hissi yaratın. Çok fazla karışıklık olduğunda, çok fazla dikkat dağıtıcı öge olacağı için alan yorucu hale gelecektir. Dağınıklık, birkaç şeyi kaldırarak kolayca giderilebilir. Sahip olduklarınıza bir göz atın ve bunları üç kategoriye ayırın ve bu kategoriye gören ilerleyin;

*Önemli olan eşyalar

*Az önemli olan eşyalar

*Önemsiz eşyalar

4.Zayıf aydınlatmanın kurbanı olmayın.

Aydınlatma bir evin görünümü için anahtar noktadır ve tasarımın en önemli unsurlarından biridir. Alanınız mümkün olduğunca doğal bir aydınlatmaya sahip olmalıdır. Kötü yerleştirilmiş perde ve aksesuarlarla doğal ışık kaynaklarını engellemeyin. Bulutlu bir günde bile doğal ışığın içeri girmesine izin verin. Işığın odanın içinde sıçramasını sağlamak için aynalardan destek alın,doğal ışığı artırın.

Odanızı aydınlatan birden fazla kaynağa sahip olmalısınız. Gerektiğinde aydınlatmanızı geliştirmek için orantılı olarak boyutlandırılmış ve iyi yerleştirilmiş lambalar ekleyebilirsiniz. Aydınlatmanız, altında çalışılacak kadar parlak olmalı, ancak rahatsızlık vermemelidir.

5.Evinizi boyatmadan mobilya seçimi yapmayın.

Döşemelerinizden önce boya renginizi seçmek (kanepeler, kilimler, vb.) mobilyaları eşleştirmek adına çok daha zor olacaktır. Öncelikle kanepeye odaklanın. Renk paletinizi seçmenize yardımcı olması için boya örneklerinizi kumaş mağazasına götürebilirsiniz. Bu hata yaygındır ancak iç mekanı tasarlarken önceliğinizi doğru seçerseniz işiniz kolaylaşacaktır.

6.Aynı anda her şeyi almaya kalkmayın,eşyaları yavaş yavaş tamamlayın.

Biranda her şeyi satın almak için çok istekli olmayın.Hepsini bir kerede almak zorunda olmadığınızı unutmayın. Bugün karşılayabileceğiniz en iyi fırsatı değerlendirin, yeni ürünler çıktıkça değerlendirebilirsiniz. Bir bütçe yapın ve buna bağlı kalın. Her şeye aynı anda sahip olmak zorunda değilsiniz. En iyi dekore edilmiş bir alan zaman içinde eklemeler yapılmış olan alandır, bu nedenle yavaş inşa etmek en iyisidir.

7.Her şeyi aynı yerden ve takım olarak almayın,çeşitlilik yaratın.

Tüm malzemelerinizi aynı kaynaktan veya mağazadan satın almayın. Her şeyin koordine olmasını istiyorsunuz ama her şeyin eşleşmesi her zaman güzel görüntüyü yaratmaz. İyi dekore edilmiş bir alan kendi özgün kişiliğine sahiptir ve bu her şey aynı görünüyorsa gerçekleşemez.

8.Pencerelerinizi yanlış perde seçimleri ile kapatmayın.

Asılı perde çubuklarının çok düşük olması çok yaygın bir hatadır. Perde çubukları tavana mümkün olduğunca yakın asılmalı, yükseklik ve genişlik hissi yaratılmalıdır. Çok alçakta asılı olan çubuklar tavanı daha düşük ve odayı olduğundan daha küçük gösterir. Doğal, güneşi engellemeyecek seçim ve yerleştirme yapın, böylece odanız daha büyük ve aydınlık görünecektir.

9.Mobilyalarınızın hepsini duvara dayamayın.

Bu belki de acemilerin yaptığı en yaygın hata olabilir. Yapmak istediğiniz şey, mobilyaları bir araya getirip, samimi bir ortam yaratmak ise gruplamayı doğru oluşturarak, insanların mobilyaların arasında ve etrafında hareket etmelerini sağlayacak düzgün bir akış yaratmalısınız. Elbette, duvarlara bazı mobilyalarınızı dayayarak yerleştirebilirsiniz ancak hepsini duvara dayayarak yerleştirmeniz gerekmediğini unutmayın.

10.Odak noktası yaratırken dikkat edin.

Bir odak noktası size yön ve düzen verir. İnsanların bir odaya girdiklerinde dikkat etmelerini istediğiniz bir şey bulun.Bu büyük ve cesur bir şey olmalı; büyük bir cumbalı pencere, şömine veya büyük bir sanat eseri gibi bir şey seçebilirsiniz. Odak etrafından hareket edin. Odanız bu sayede düzenli ve dengeli görünecektir. Birden fazla odak noktasına sahip olmak mümkündür ancak göz yorar, bu nedenle tek bir yeri vurgulayarak ilerleyin.

gizema@groupmedya.com