TOP

EN GÜNCEL SEÇİMLER

MEKÂNLAR, TASARIMCILAR, KİTAPLAR, AKSESUARLAR… DEKORASYONA DAİR EN GÜNCEL SEÇİMLER.

FRANSIZ RUHU

BonObjet’nin en yeni koleksiyonu Galeries Lafayette Istanbul’da satılmaya başlandı. Tasarımın insan ruhu üzerinde durdurulamaz bir gücü olduğuna inanan Tuğçe Eyilik tarafından kurulan markanın Boho Living isimli koleksiyonunda iç ve dış mekân kullanımına uygun, birbirinden renkli tasarımlar yer alıyor. Yaşam alanlarına kalıcı tasarım, konfor ve keyif katmayı felsefesi olarak benimseyen markanın ismi Fransızcada iyi objeler anlamına geliyor. BonObjet, koleksiyonlarındaki XIV. Louis dönemi ruhu ve klasikliğini, günümüz modern çizgileriyle harmanladığı “fonksiyonel “ tasarımlar yapıyor. Uzun yıllar tasarım ajansı hizmetleri ile edindiği tecrübe ve içindeki tasarım isteği BonObjet’nin oluşmasına ve cesaret bulmasına sebep olmuş Tuğçe Eyilik’in. “Berjer ve sehpalar severek tasarladığım özel ürünler. Ancak puflar her eve karakter ve renk katan vazgeçilmez detaylar.” BonObjet Demsa Group bünyesinde bulunan D’Maison, Harvey Nichols, Brandroom ve Galeries Lafayette mağazalarında satılıyor

MİTOLOJİK İZLER

Kuruçeşme’de Bizans döneminden kalma 600 yıllık bir binada yer alan Nicol, usta işçilik örneği sergileyen ürünleri geçmişin sanat duygusu ile
harmanlayan estetik bir mağaza. İsmini Yunan mitolojisinde zafer tanrıçası olarak bilinen ve kanatlı kadın figürü olarak betimlenen Nike’dan alan Nicol, kadının gücünü temsil ediyor. 1972’de Adem ve Ayşe Nur Yılmaz tarafından kurulan Delta Mobilya’nın showroom’u olarak kurgulanan mağaza, sunduğu tarihi doku ve feminen atmosfer sonucunda yurt dışından tasarım odaklı, doğal malzemelerden el işçiliği ile üretilen ve adeta sanat eseri gibi itina ile seçilen mobilya ve objeleri barındıran bir nokta olmuş. Ayşe Nur Yılmaz mağazanın konseptini şu sözlerle anlatıyor: “Bu mekânın yapısal olarak yıllara meydan okuyuşu, içindeki ürünlerin yıllara meydan okuyarak ilerici ve yenilikçi kimliklerini devam ettirişi mekânın kurgulanmasının temasını oluşturmuş oldu.” Nicol’de mermer, masif ahşap, demir, vatos balığı derisi gibi doğal malzemelerden oluşan ve 1950’lerden bugüne kadar gelen çeşitli tasarım ürünleri yer alıyor. Yılmaz, mağaza bünyesindeki her ürünün tek satıldığının altını çiziyor ve ekliyor: “Geçmişin başyapıtlarını günümüzde büyük zevkle hayatlarına taşıyan herkes bizim müşterimiz.”

GUCCI’NİN YENİ KİTAP SERİSİ

Gucci, fotoğraf sanatçısı Paige Powell’ın 1980’lerde New York’un her yerinde meydana gelen kültürel gelişmeleri ve sanatçının çalışmalarının üç farklı yönünü ortaya koyan, sınırlı sayıda bir ciltli kitap serisi Paige Powell’ı çıkardı. Dashwood Kitapçılık tarafından yayınlanan ve sanat yönetmenliğini Nathanial Kilcer, editörlüğünü Kim Hastreiter’in üstlendiği seri, East Village’daki 10. Cadde ve Avenue A üzerinde bulunan Beulah Land isimli bir sanat mekânı, barı ve salonu için 1984 yılında Paige’nin yarattığı görsel bir hatıra defteri enstalasyonu olan Beulah Land, bir hayvan aktivisti olarak Paige’in kendisini yakın hissettiği bir tema olan Animals, Paige’in kapsamlı şekilde kayıt altına aldığı bir konu olan Artists Eating ve fotoğrafçının kendisi ve hayatı hakkında yazılmış olan Paige Powell isimli kitaptan oluşuyor. Kitaplar, birçok ismin Paige tarafından çekilmiş ve hiç gün yüzüne çıkmamış fotoğraflarını içeriyor.

YENİ BİR SOLUK

Bebek, Cevdetpaşa Caddesi üzerinde açılan ve avlu anlamına gelen Patio, samimi ve oldukça konforlu atmosferi, renkli ve enerji dolu dekorasyonu ile yaz ayları için keyifli bir buluşma noktası oluyor. Patio’nun dekorasyonunda ağırlıklı kullanılan bakır öğeler, mekânı çevreleyen eskitme taş dokularla harmanlanıyor. Konforlu sedir oturma gruplarına, ortamın enerjisini tetikleyen canlı renkler, özenle yerleştirilen bitki ve çiçekler, mis kokulu limon ağaçları eşlik ediyor. İlhamını Ege ve Akdeniz mutfağından alan menüye imza kokteyllerin eşlik ettiği mekân, şehrin ortasında adeta bir tatil kasabasındaymış gibi hissettiriyor.

LÜKS AKDENİZ

Yastık , Yastık by Rıfat Özbek.
Demlik, Yargıcı Homeworks.
Fosil tasarımlı lamba, Zara Home.
Giuseppe Vigano tasarımı şezlong, Visionnaire Outdoor.

Hazırlayan : MERGİM ÖZDAMAR

gizema@groupmedya.com