TOP

Elips Tasarım Mimarlık’tan Yalın Sıcaklık!

Maslak’taki Nurol Life konut binasının 40.katında yer alan Elips Tasarım Mimarlık imzalı rezidans dairesi, sıcak tonların zengin dokularla buluştuğu mekan tasarımının başrolünü zarafet ve konfora veriyor.

Çalıştığı projelere sanat eserleri yerleştirmeyi çok önemsediğini belirten, orijinal sanat eserlerinin kullanılmasına önem veren Y. Mimar Feza Ökten Koca, bu eve sahiplerinin aile koleksiyonunda yer alan birkaç tablo yerleştirmiş. Yemek masası ve konsol Armani, sandalyeler Rugiona, duvar kâğıtları Rasch marka.

Mekâna özel olarak tasarlanan bütün sabit mobilyalar İstanbul’da üretilmiş. Evde kullanılan duvar kâğıtları, parke ve cam yüzeylerin renklerine mobilya seçimleri doğrultusunda karar verilmiş.

Dömi klasik detaylarla şıklığı tamamlanan rezidans, kentli modern stili yansıtıyor. Orijinal planında 2+1 olan dairenin bir odasının duvarları tamamen kırılmış ve ev sahiplerinin İstanbul’da geçirdikleri vakitlerinde konakladıkları bu yaşam alanı daha ferah bir ambiyansa kavuşturulmuş. Tavan ve zemin kaplamalarında yenilemeler yapılmış. Açık mutfak, kayar kapılı cam bölme ile temel yaşam alanından ayrılmış. “Bronz rengi şeffaf camlarla hem mutfağı yaşam alanından hem de yemek bölümüyle yatak odasına giden koridoru gün ışığını kesmeden ayırdık” diyor Elips Tasarım Mimarlık’ın kurucusu Feza Ökten Koca.

Cam taşıyıcı profillerde kullanılan minimal boyutlar sayesinde şeffaflık ön planda olmuş. İsmet Mobilya’dan alınan Giorgetti marka kanepe ve tekli koltuklara Kenzo marka orta sehpa ile Armani marka yan sehpa eşlik ediyor. Aydınlatmalar Lamphouse’tan temin edilmiş. Sakıtlar, Sylcom, Illumina abajurlar Italamp, cam bölücü sitemleri Aspen. On beş gün gibi kısa bir zamanda hazırlanan projenin uygulaması da aynı sürede gerçekleştirilmiş.

Şık fakat oldukça yalın bir şekilde dekore edilen yatak odasında Natuzzi marka yatak, şifonyer ve komodin tercih edilmiş.

cigdemh@group-medya.com