TOP

diseño MİMAR BULUŞMALARI

Mimar Soli Kaplanoğlu ile dünyaca ünlü markaları bünyesinde bir araya getiren diseño’nun addresistanbul Ev Dekorasyon Merkezi’ndeki mağazasında buluştuk.

Mimar Soli Kaplanoğlu ve firma sahibi Yalçın Gülen.

Diseño, Tom Dixon, Gubi, Normann Copenhagen, Secto Design, Menu, Hay Design, Functionals başta olmak üzere tasarım dünyasına yön veren global markaların koleksiyonlarından oluşturduğu stil sahibi seçkisini Miami Design District’teki ve addresistanbul’daki mağazasında tasarım tutkunlarıyla bir araya getiriyor. İmza attığı başarılı projeleri yakından takip ettiğimiz 36.// mimarlık kurucusu Soli Kaplanoğlu ile diseño’yla yaptıkları iş birlikleri hakkında konuştuk.

Tom Dixon marka Melt sarkıt.
Hay Design marka H75 bar taburesi.


Diseño ile tanışıklığınız ne kadar eskiye dayanıyor?

Diseño ile kuruluşundan beri çalışıyoruz. Firma sahibi Yalçın Gülen ile tanışıklığımız ve iş birliklerimiz ise daha da eskiye dayanıyor.

Diesel with Moroso marka DL0F05 koltuk.
Gubi marka Beetle sandalye.

Firma ile çalışmayı tercih etmenizdeki erken nedir?

İstanbul’da ender bulunan tasarım obje ve mobilyaları bünyesinde toplayan dinamik bir seçkiye sahip olduğunu düşünüyorum. Ürünler projelerimize renk, neşe ve estetik katıyor. Müşterilerimi diseño mağazasında gezdirdiğimiz zaman mutlu oluyorlar. Proje ve konsept belirttiğimiz zaman ise mağazadaki arkadaşlar bize öneriler sunabiliyorlar. Çalıştığımız çoğu projede, evin çeşitli mekânlarında kullanabileceğimiz ürünlere mağazada rastlayabiliyoruz. Mağazada yer alan firma seçimleri için Yalçın Gülen’i tebrik etmek lazım, özellikle Avrupa tasarımlarını çok başarılı bir şekilde sergiliyorlar.

Gubi marka TD sehpa.

Diseño bünyesinde dünyaca ünlü birçok marka yer alıyor. Projelerinizde özellikle kullandığınız kilit markalar var mı?

Biz daha çok &Tradition, Hay Design, Secto Design, Tom Dixon, Foscarini, MENU, Gubi ‘den seçimler yapıyoruz.

Son projenizde hangi diseño ürünlerine yer verdiniz?

Teslim ettiğimiz Nişantaşı ev projesinde bar bölümünde Hay Design marka AAS39 bar taburesi, ev girişinde Menu marka Afternoon bank kullandık ki zaten bu ürün deri, metal ve mermer malzemenin sade, şık ve fonksiyonel bir şekilde birleştirilmesinden dolayı severek önerdiğimiz bir üründür. Bodrum’daki ev projemizde yemek masası üzerinde Secto Design marka sarkıt lamba, rahat bir televizyon seyretme koltuğu olarak Diesel with Moroso marka Cloudscape koltuk, mutfak masası etrafında Hay Design’ın Soft Edge iskemlelerini kullandık. Başka bir ev projemizde ise salonda Gubi marka Beetle sandalye, Gubi marka TS sehpalar, yemek masası üzerinde Tom Dixon Melt sarkıt lambalar tercih ettik. Devam etmekte olan bir projemizde de salonda Gubi marka Multi Lite sarkıt lamba diseño koleksiyonlarından kullandığımız ürünlerden bazıları…

Evinizde diseño koleksiyonlarında yer alan hangi ürünler var?

Evimde Bull and Stein Cherry Sculpture serisi ürünleri dekoratif obje olarak kullanıyorum.

gizema@groupmedya.com